FacebookYoutubeInstagram

Zázrak, který máme všichni v kuchyni na dosah. Česnek!

Slovácko Čtení 24. 4. 2018
Zázrak, který máme všichni v kuchyni na dosah. Česnek!

Účinky česneku mohou být ovlivněny dovozem a jeho kvalitou.

Foto: ilustrační foto

Známe ho asi každý a každá správná hospodyňka ho má v kuchyni po ruce. Nezapomíná ho přidávat do pokrmů, především na topinky. Jeho štiplavá chuť rozděluje populaci na část, která ho nenávidí, a na část, která ho miluje. Řeč je o česneku! A zde jsou jeho skvělé účinky, na které bychom neměli zapomínat.

Léčivou moc česneku znali už ve středověku a přísahali by na něj i tibetští mniši, kteří tvrdili, že s tímto zázrakem lze omládnout i o deset či dvacet let. Česnek má původ ve Střední Asii, odtud se dostal do Číny nebo třeba Egypta. Jeho chuť i pozitiva si hned jeho konzumenti oblíbili.

Není to jen lék, ale i afrodiziakum

Tento skvělý pomocník posloužil i jako dezinfekční prostředek v obou světových válkách. Česnek totiž obsahuje spoustu vitaminů a prospěšných látek, které bojují proti mnohým onemocněním. Jmenovat můžeme například vitaminy A, B, C, ale také vápník nebo jód a selen. Díky dostatku vitaminu B zlepšuje chuť a povzbuzuje do jídla v nechutenství. Také vyrovnává krevní tlak, cholesterol a snižuje riziko výskytu rakoviny. A díky tomu, že rychleji rozproudí krev, pomůže vášním a při potenci.

Elixír mládí nebo lék proti akné

Tento štiplavý druh zeleniny pomáhá i v boji proti akné. Pokud chcete mít pleť jako děťátko, rozhodně vyzkoušejte nanést na půl hodiny šťávu z česneku na postižené místo. Stejně tak bojuje proti nejrůznějším bradavicím a oparům. Dále se nabízí vyzkoušet starověký elixír z tohoto přírodní antibiotika, který zaručí omládnutí o desítky let. Pár kapek česneku s alkoholem denně a budete prý podle starých receptů jako vyměnění. Tento nápoj funguje tak, že očišťuje organismus a zbavuje ho přebytečných usazenin a látek.

V lidovém léčitelství se užívá jako přírodní antibiotikum a antiseptikum, díky svým silným protizánětlivým účinkům dokáže pomoct s neduhy, jako je chřipka, kašel a rýma. Můžete si ho také připravit s medem a mlékem jako lék proti kašli. Další babskou radou je, připravit si ho se šťávou z pár citronů a medem proti žaludečním potížím.

Je pravda, že některé recepty jsou trošičku přitažené za uši a o jejich slibech bychom mohli polemizovat. Avšak jistě stojí za to některé jednoduché a finančně nenáročné rady vyzkoušet. Vždyť jak se říká, za zkoušku nic nedáte. Pokud ovšem nepatříte mezi zastánce této zdravé zeleniny a zejména její chuti, pak zkuste česnek pečený, jeho příprava je snadná a chuť lahodná. V některých lékárnách také můžete za rozumnou cenu pořídit tobolky s extraktem z česneku.

Co dělat, aby z nás česnek nebyl cítit

• Vyčistit si zuby, dát si žvýkačku či ústní vodu

• Něco sníst, nepomůže zapít jen vodou

• Zajíst ovocem, nejlépe jablkem

• Rozžvýkat petrželku nebo mátu

• Napít se kávy, čaje, dát si kousek čokolády

Autor: nik

Vaše názory

Česnečka

Slovácko

Česnečka

Suroviny: • 8 stroužků česneku • 3 brambory • ...

23. 4. 2018
Jak jezdili Češi na dovolenou dříve a jak jezdí teď?

Slovácko

Jak jezdili Češi na dovolenou dříve a jak jezdí teď?

I když si to možná neuvědomujeme a často si toho nevážíme, můžeme vycestovat, kam se nám jen...

21. 4. 2018
Jak se efektivně zabalit na dovolenou?

Slovácko

Jak se efektivně zabalit na dovolenou?

Také často před dovolenou zažíváte stresující chvíle, když si máte zabalit všechny svoje osobní věci a vměstnat...

19. 4. 2018
Přípravy na dovolenou snů už teď? Proč ne!

Slovácko

Přípravy na dovolenou snů už teď? Proč ne!

Pro někoho je to zvuk šplouchajícího moře a ležení na pláži, dávat si koktejly a pozorovat lodě...

17. 4. 2018
TOPlist