FacebookYoutubeInstagram

Ze života leváka

Slovácko Čtení 6. 7. 2018
Ze života leváka

50 % populace má lateraritu namíchanou

Foto: nik

Většina lidí si myslí, že, v tomto ohledu na světě existují jen dva typy lidí. Ti, co používají více levou rukou, leváci, a praváci, kteří naopak preferují pravou ruku. Avšak existuje také nemalá část populace, která používá obě ruce stejně. Co je to tedy za skupinu? A v čem se liší praváci od leváků?

Když nejsem pravák ani levák!

U takových lidí jde o zkříženou lateraritu. Někteří praváci nebo leváci totiž třeba zvládnou jednou rukou psát a druhou si zase otvírají dveře nebo drží příbor. Nerovnoměrnému využívání těchto párových orgánů, tedy rukou, se říká lateralita. Mezi její projevy se řadí zejména leváctví a praváctví. Existuje však i zkřížená lateralita, která může udělat v motorice dětí pěknou neplechu. Pokud je dominantní celá jedna strana, jde o lateralitu souhlasnou. Jakmile však používáme např. levou ruku a pravé oko, jde o zkříženou lateralitu.

O levácích už toho bylo napsáno tolik, že člověk neví, co si vybrat a co je a není pravda. To, že je levák ztělesněním zla, a další podobné bláboly, kterým lidé věřili dříve, to samozřejmě pravda není. Pravdou je jenom to, že levák má život o trochu těžší, hlavně jeho začátky ve školních lavicích jsou poněkud náročnější. Musí si kupovat pomůcky speciálně určené pro leváky, nahýbá si sešit na jinou stranu a pokud používá inkoustové pero, písmenka se mu rozmažou po sešitě i ruce. I když to není nic příjemného, existují i horší věci a omezení. Znevýhodnění jsou také v dopravě, levák jako řidič to má trochu obráceně a musí řadit pravou rukou, i když znám i takové, kteří při jízdě v začátcích řadili levou rukou. Ti se ale měli narodit v Anglii, tam by jim to šlo líp. Není však pravdou, jak nedávné výzkumy ukázaly, že by leváci byli horší řidiči.

I když leváci toto omezení nevnímají po celý život, přesto je potřeba jim v jejich začátcích, tedy v raném dětství, pomoct. Ze všeho nejdůležitější je nepřeučovat je, vzpomeňme například na film Králova řeč, který krásně ukazuje, jak přeučování Jiřího VI. vedlo ke koktavosti. Rodiče by v tomto ohledu měli zařídit byt, domácí potřeby a pomůcky, které budou levákovi přímo na míru.

Leváci mezi slavnými
Pokud jste však leváci nebo se vám levák narodil, což poznáte údajně už v bříšku, nemusíte naříkat. Leváci nemají žádná negativa, jen trochu omezení. I mezi slavnými je mnoho leváků, nebudu je jmenovat všechny, to by nestačil papír. Ale namátkou je to princ Charles, Tatiana Vilhemová, Jiřina Bohdalová, Petra Kvitová nebo princ Wiliam. Mezi slavné leváky patří i famozní Mozart nebo většina prezidentů Spojených států.

Můžeme však říct, že na leváctví není nic zvláštního. Tak, jak mají šikovnou pravou ruku praváci, tak přesně ji mají dominantní leváci. Každopádně být levákem i v dnešní době vyžaduje odvahu a trpělivost!

Číslo týdne
10
Tolik je na světě v procentech leváků!

Údajné výhody a nevýhody leváka

•    Jsou vzácní

•    Jsou tvořiví

•    Jsou nadanější ve sportu

•    Dožívají se nižšího věku

•    V životě, zejména ve školních lavicích, to mají těžší

•    Trpí více depresemi a stresem

Rozdíl mezi levákem a pravákem téměř neexistuje!

„Je pravda, že na základní škole v lavici jsem měl celkem problém, s kamarádkou pravačkou to byla doslova šermovačka a souboje, odnášel jsem to ale nejvíce já. Stejně tak jsem mnohdy byl terčem posměchu, ale tyto doby jsou už naštěstí pryč a dnešní levoruké děti jsou brány úplně normálně a rovnocenně. Jako malého kluka se mě rodiče snažili přeučit, ale já si stejně dal i lžíci, příbor, pastelku nebo lopatku do levé ruky, prostě to nešlo. Naši to po čase vzdali. Od školních let jsem však už o praváctví nebo leváctví moc neslyšel a myslím, že rozdíl mezi tím, jestli jste levák, nebo pravák, není. Zkrátka jenom děláte všechny nebo více činností druhou rukou, to je celé, jiný rozdíl v tom nevidím. Mnoho lidí mi i říká, že jsou to geny, ale moji rodiče byli praváci, já mám tři dcery a ani jedna není levačka.“

Martin, 38

Autor: nik

Vaše názory

Leváci versus praváci

Slovácko

Leváci versus praváci

Také jsem jedním z nich. Člověk, kterému se často smějí, že je levý jako šavle, že patří...

4. 7. 2018
Jak vyčistit nerez?

Slovácko

Jak vyčistit nerez?

Také si při každém čištění nerezových spotřebičů a doplňků lámete hlavu, jak je vyleštit, a vzdáváte boj...

2. 7. 2018
Nemůžete spát kvůli úplňku? Zdaleka nejste sami!

Slovácko

Nemůžete spát kvůli úplňku? Zdaleka nejste sami!

Proč vlastně nemůžeme spát, když se nachází měsíc v úplňku, a proč je spojen s vlkodlaky a...

25. 6. 2018
Proč a jak se věnovat osobnímu rozvoji?

Slovácko

Proč a jak se věnovat osobnímu rozvoji?

Téma osobní rozvoj je stále více mezi lidmi vyhledávaným a rozšířeným a stále více populárním pojmem. Stále...

21. 6. 2018
TOPlist