FacebookYoutubeInstagram

Žití s domácím mazlíčkem

Slovácko Čtení 29. 1. 2018
Žití s domácím mazlíčkem
Foto: ilustrační foto

Psi, kočky, králíčci, křečci, morčata, rybičky, papoušci či želvy. Podle průzkumu má domácí zvířecí kamarády nadpoloviční většina Čechů. Těch čtyřnohých, tedy koček a psů, je po milionu. Kdy si je lidé nejčastěji pořizují? A je možné v dnešní době soužití chovatele-alergika se zvířátkem?

Chov domácích zvířat pro mnohé představuje zdroj radosti, mnozí je berou jako nejlepšího přítele, zdroj zábavy i množství ztraceného, ne však marně, času. Mezi zdánlivě méně náročné patří rybičky či želva. Za nejnáročnější, za ty, kteří vyžadují nejvíce péče, pohybu a pozornosti, se považují jednoznačně psi a kočky.

Pomyslnému žebříčku vévodí pes

Zatímco někteří si pořizují hady, pavouky nebo myši, až ve třech čtvrtinách případů kraluje pes. Za ním je hned dalším nejoblíbenějším domácím mazlíčkem kočka. U Britů je to ovšem naopak, tam jsou královnami kočky. Nejčastěji si lidé pořizují domácího mazlíčka mezi 45-50 lety. Někomu pes či jiné zvíře nahrazuje dítě. Pes je pro nás hlídačem domu, doprovází nás na cestách, také je často partnerem ke hraní pro naše děti. Přes 90 procent chovatelů považuje svého domácího mazlíčka za člena rodiny. Vždyť i pro psy jsou k dispozici psí salony, lázně, cukrárny nebo kavárny. Nejčastěji si lidé pořizují foxteriéra, jacka russella nebo boxera. Naopak kočku najdeme téměř v každé páté domácnosti. Na rozdíl od psa na kočce na první pohled nepoznáme, že ji něco trápí, chování psů je jasnější. Vydedukovat to můžeme ze škrábání a ignorování, což mají kočky často ve zvyku. Rybičky chová v Česku jen asi 14 % občanů. I když v naší zemi jsou stovky akvaristů, kteří chovají velké množství rybiček, těchto chovatelů u nás neustále ubývá. Ptactvo, mezi něž jsou zahrnuti i mluvící papoušci, chová asi jen 8 procent obyvatel. Snadno se naučí mluvit šedavý papoušek žako, jehož cena se může vyšplhat až na dvacet tisíc korun. Dobře mluví také papoušci ara, kakadu, amazoni, dokonce se pár slov naučí i učenlivá andulka.

Může si alergik pořídit psa nebo kočku? Ano!

Mnozí alergici, pro které pes i kočka představují riziko problémů a zdroj alergenů, si dnes už tyto čtyřnohé mazlíčky můžou pořídit. Existují totiž léky, které alergii utlumují. Také si tito alergici často pořizují zvířata, nejčastěji psy, s absencí srsti. Takovými jsou peruánský naháč, čínský chocholatý pes, u koček plemeno sfinx.

V dnešní době lidé chovají i tele nebo klokana

Pro některé lidi je chov zvířat jako pes, želva či králíček příliš obyčejný, a tak vyhledávají jiná, exotická zvířata, která klidně chovají v bytě. Chovají například obří přítulné šneky, tarantuli, lišku, prasátko, skunka, ale také vydru, tele, či klokana. Ovšem chov takových zvířat není vůbec jednoduchý a vyžaduje notnou dávku odvahy, pozornosti, péče a chuti. Avšak chuť, čas, náladu a energii by měl mít každý chovatel, ať už chce chovat jakéhokoliv domácího mazlíčka.

Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka

S mojí manželkou a dětmi máme krásného psa, a to rhodéského ridgebacka. Už od malička jsme u nás měli psa. Takže ve psí společnosti jsem vyrůstal a byl to člen rodiny. Je pravda, že pes vyžaduje hodně pozornosti, házení aportu, drbání, musí se s ním chodit na procházky za každého počasí, v dešti, zimě, příšerném horku. Když má pohlídat dům, lupiče ještě s radostí přivítá. Na druhou stranu je ale milý společník a celý den má veselou a hravou povahu. Ten náš by nikomu neublížil, potřebuje mít stálý kontakt s člověkem, ale je nutné jej pevně a důsledně vychovávat. Rád si hraje s dětmi, k cizím je však nedůvěřivý. Ale všechnu tu námahu a dřinu, co do něj vkládáme, nám s vděčností oplácí. Myslím si, že rčení, že pes je nejlepší přítel člověka, má něco do sebe. Vždycky, když mi bylo nejhůř, tady byl pro mě. Psi totiž okamžitě vycítí, jakou má jejich pán náladu. Je to přítel, který naslouchá, ochrání, často rozesměje.

Antonín, 35

Číslo týdne

59

Přibližně tolik procent Čechů chová psa nebo kočku

Pes nebo kočka

•    Pes měsíčně stojí v průměru 1 000 korun

•    Za kočku chovatel zaplatí zhruba sedm set korun

•    Některým autistům pomáhají psi

•    V průměru každý desátý člověk v ČR má psa

•    Pes je poslušnější, kočka však není na člověku tolik závislá

•    Oba potřebují prostor a péči

•    Pes potřebuje více pohybu venku, kočka tolik ne

•    Kočka se ráda mazlí

•    O kočce hodiny nevíte

•    Pes vyžaduje pozornost, chození na procházky v každou denní dobu

Ve 43 % domácností u nás chovají psa.

Autor: nik

Vaše názory

Tiramisu

Slovácko

Tiramisu

Suroviny: • 4 vejce • 150 g moučkového cukru • 400 g mascarpone • 200 g dlouhých...

28. 1. 2018
Pizza muffiny

Slovácko

Pizza muffiny

Suroviny: • 2 lžíce cukru krupice • špetka soli • 1 a půl hrnku hladké mouky •...

27. 1. 2018
Faux pas na plese? Pravidla, která možná neznáte

Slovácko

Faux pas na plese? Pravidla, která možná neznáte

Plesová sezóna je v plném proudu. Ženy a dívky stráví mnohdy hodiny nejen před zrcadlem, ale i...

26. 1. 2018
Boj proti nachlazení

Slovácko

Boj proti nachlazení

Napařujte se Je jedno, jestli si zajdete do páry v aquacentru, nebo se doma zavřete do koupelny...

25. 1. 2018
TOPlist