FacebookYoutubeInstagram

Karanténa mohla klukům i pomoci

Uherské Hradiště Fotbal 23. 4. 2020
Karanténa mohla klukům i pomoci
Foto: sal

Pro mládežnická mužstva 1.FC Slovácko letošní sezóna skončila verdiktem FAČR ze 7. dubna. Šéftrenér fotbalové akademie Michal Kordula rozhodnutím výkonného výboru zaskočen není. "Jsou důležitější věci, než je fotbal. Pro mladé kluky je to samozřejmě herní i tréninkový výpadek, ale jejich zdraví a zdraví nás všech je přednější. Snažíme se být optimističtí a dívat se na celý výpadek v tréninku i zápasový jako na výpadek při zranění hráče, ke kterému dochází na dva tři měsíce docela často."

Vy jste ale i v období nejpřísnějších opatření chod mládežnických týmů úplně nezastavili. Jak jste byli s hráči v kontaktu?

Dnes je spousta technických možností, jak komunikovat elektronicky. Sociální sítě, sporttestery, aplikace v telefonech a hodně jsme pracovali přes Skype. Nejmladším hráčům jsme se snažili zasílat videa s motivačními cvičeními, abychom v nich radost z míče a fotbalu co nejvíce udržovali. Starším, od U15 směrem dolů, pak videa s instrukcemi k individuálním dovednostem a činnostem. Tam už jsme s nimi komunikovali chyby i specifika, které měli. U dorostenců jsme pracovali už samozřejmě i se zapojením chytrých technologií, o kterých jsem mluvil. Samozřejmě vše v rámci podmínek, které karanténa umožňovala.

Hlídali jste si nějakou zpětnou vazbu, jak hráči trénovali, jestli se jejich kondice nezhoršovala, jestli k tréninkům přistupovali zodpovědně?

Zpětnou vazbu jsme samozřejmě měli, ale hlídat míru zvyšování či snižování kondice či hlídat, jak k tréninku hráči přistupovali, dost dobře nejde. Kluky jsme měli změřené před začátkem zimní přípravy a ve chvíli, kdy se rozběhne možnost trénovat, tak si je změříme znovu a uvidí se, jestli kondiční nebo silová složka poklesla, či ne. U mladých hráčů to ale nevidím jako velký problém, protože dokáží být rychle zpět na svých hodnotách. Samozřejmě jiná věc je herní stránka. Některé týmy vypadaly dobře, hráči formu měli. Ale ani to nepřeceňujeme a znovu si vypůjčím přirovnání tříměsíční pauzy s pauzou způsobenou zraněním, se kterou se v kariéře potká každý fotbalista. Prostě pro kluky to je nová zkušenost. Samozřejmě jsme ale nároky na hráče s rostoucím věkem zvyšovali. Souvisí to i s jejich mentálním rozvojem i naším vedením jednotlivců k profesionalismu. Jinými slovy ti nejmenší měli větší prostor pro dobrovolnost než ti starší. Paradoxně tahle doba může lidem i mladým fotbalistům pomoci v tom, že je naučí samostatnosti a zodpovědnosti, a to jsou pro život velmi důležité vlastnosti.

Už víte, kdy budete moci začít s tréninkem?

Čekáme na stanovisko svazu, které by dalo podrobnější informace, než které přinesla vláda středečním vyjádřením. V něm bylo uvolnění pro profesionální hráče, což se týká třeba i některých našich hráčů z akademie. Teď tedy řešíme, jak by mohli trénovat. I když mně to připadá úsměvné, protože onemocnět může stejně profík i amatér. Hráčům dáme teď dva týdny volna, aby si odpočinuli i od nás a těch individuálních tréninků, a pak uvidíme, jestli se budeme moci postupně vracet k nějaké formě klasičtější přípravy, a od 8. června, kdy půjde pořádat akce do 50 osob, bychom začali trénovat naplno a současně hrát i přípravné zápasy, kterými chceme dostat hráče do herní formy. V červenci dostanou pauzu, aby mohli s rodiči vyrazit někam na dovolenou a po ní věřím, že už budou věci natolik v pořádku, že začneme s normální přípravou na sezónu.

Budete měnit i složení realizačních týmů a v období, kdy bylo více času, jste si trenérské změny už nachystali?

Ona je situace zatím nejasná i ohledně financování. Akademie je financovaná i ze svazu a zatím nevíme, jak na tom svaz po ekonomické stránce bude. Pokud by ale vše zůstalo v normálu, tak ke změnám v trenérských týmech určitě dojde. K těm ale dochází každou sezónu. Svoji představu o nich mám, ale musíme ji nejprve probrat uvnitř klubu. Rádi bychom, aby v červnu už začaly týmy s novým trenérským vedením.

V období karantény seděli většinou všichni doma. Měli jste více času na shánění nových tváří a doplňování týmů?

Spíše nás to zabrzdilo. Skautování hráčů probíhá nejvíce v zápasech. Proto jsme museli využít u některých hráčů i program Instat. Jenže tam jsou jen U17 a U19. Naštěstí jsme ale měli hodně práce odvedené na podzim, takže některé hráče máme i domluvené a čekáme spíše, jestli se dostanou na školy apod. Tam nás čeká jednání s řediteli středních škol i „sportovky“.

Autor: rek
Inzerce

Vaše názory

Kousek od splnění snu

Uherské Hradiště

Kousek od splnění snu

Zatímco prvoligoví muži se pomalu začnou připravovat na dokončení nejvyšší soutěže, zbývající fotbalové týmy si na víkendy...

23. 4. 2020
Karanténa s fotbalem

Uherské Hradiště

Karanténa s fotbalem

Do Slovácka přišel z Líšně před třemi lety s vidinou ligové kariéry. Zatím zdolává sedmnáctiletý brankář Josef...

22. 4. 2020
Kopal si jen s bráchou

Uherské Hradiště

Kopal si jen s bráchou

Bez fotbalu je měsíc a bez pořádného utkání bude minimálně dalších šest týdnů. Lukáš Sadílek si sice...

22. 4. 2020
e:LIGA: Trmal udělal čtvrtfinále. A teď derby!

Uherské Hradiště

e:LIGA: Trmal udělal čtvrtfinále. A teď derby!

Příjemné zpestření spojené s dobrou věcí. Dvanáctka ligových fotbalistů se zapojila do turnaje Datart e:LIGA Challenge v...

21. 4. 2020

Související

Uherské Hradiště

Navrátil v pauze prodloužil smlouvu

Na Olomoucku prožil nucenou pauzu záložník Slovácka Jan Navrátil, který se už těší na jih a na...

Uherské Hradiště

e:LIGA: Trmal udělal čtvrtfinále. A teď derby!

Příjemné zpestření spojené s dobrou věcí. Dvanáctka ligových fotbalistů se zapojila do turnaje Datart e:LIGA Challenge v...

Uherské Hradiště

Švancara: Možná ještě dlužím za okno v divadle

Petr Švancara, odběhal na českých ligových trávnících čtrnáct sezón odehrál 309 utkání a v nich nastřílel 59...

Uherské Hradiště

Pauza už je dlouhá

Fotbalová pauza nabírá velkých rozměrů. Hráči se spolu neviděli už měsíc. Každý prožívá fotbalové odloučení po svém,...

TOPlist