FacebookYoutubeInstagram

Kondici budeme nabírat i v Umagu

Uherské Hradiště Fotbal 15. 1. 2020
Kondici budeme nabírat i v Umagu

Když se zeptáte fotbalisty, co na svém oblíbeném sportu nemá rád, tak vám každý zcela jistě řekne: zimní přípravu a hlavně její kondiční část. Tu ligovou ve Slovácku má na starosti kondiční trenér Miroslav Mikšíček a také jeho zásluhou svěřencům Martina Svědíka v podzimní jízdě vydržely síly až do závěrečných minut zápasu.

Máte s týmem za sebou první týden. Už si mohou hráči oddechnout, že to nejhorší z hlediska nabírání kondice mají za sebou?

Dnes se to už tak říci nedá. Také v Chorvatsku nás čeká nabírání síly. Nabírání kondice se prolíná celou zimní přípravou, i když postupem času se mění poměr forem nabírání kondice. V úvodu to byly například doplňkové sporty, běh v lese nebo i spinning. Prostě nabírání maximální síly. Rychlosti i rychlostní vytrvalosti, což jde ruku v ruce s naším pojetím hry i aktuálním trendem fotbalu.

V podzimních utkáních to vypadalo, že Slovácku nechyběly síly při náročném způsobu hry ani v závěrech utkání. Potvrdily tento pocit třeba i výsledky testů v Olomouci a nastavujete na základě těchto výsledků i individuální parametry přípravy jednotlivým hráčům?

Z výsledků nám vykrystalizovaly skupinky 3-4 hráčů s podobnými parametry a skupinovým tréninkem pak respektujeme jejich individuální potřeby rozvoje.

Kádr mužstva dnes tvoří různé věkové skupiny hráčů. Jak se vyrovnávají s tvrdou přípravou ti zkušenější?

V tuto chvíli je ještě brzo hodnotit jednotlivce, ale spíše bych vzpomněl hráče, kteří s námi aspoň jednu zimní přípravu absolvovali, a nováčky. Ti, kteří prošli celým rokem, vstřebávají zátěž výrazně lépe než noví i mladší hráči.

Jaký cíl jste si pro zimní přípravu s realizačním týmem dali?

Vrátím se ještě k výsledkům testů. Ty nám oproti minulému roku potvrdily, že hráči, kteří jsou s námi celý rok, se výrazně posunuli v zónách anaerobní složky. U 90 % hráčů šel nahoru anaerobní práh, což znamená, že jsou schopni pohybovat se delší dobu v maximálních intenzitách, a ruku v ruce s tím jde i rychlejší regenerace, což je pro trend fotbalu postavený na výdrži v rychlosti a dynamice jen dobře. Zjednodušeně řečeno, výsledky testů potvrdily, proč nám v koncích zápasů nedocházely síly.

Dostáváte od hlavního trenéra Martina Svědíka zadání pro kondiční přípravu? Jaké vlastnosti vyžaduje po vámi připravovaných hráčích?

Vyloženě konkrétní zadání na jednotlivé hráče nedostávám. Máme obecné parametry, které chceme naplnit, a je už na mně, abych s jednotlivými hráči pracoval na zlepšení jejich nedostatků, aby v samotné hře byli schopni obecné parametry naplnit.

Dá se vůbec dnes z hlediska kondice přijít s něčím novým, co by mohlo ovlivnit výrazněji hru týmu, anebo jsou všechny celky připravovány s drobnými odchylkami stejně?

V současnosti pracujeme na inovaci přístupu ke kondiční přípravě hráčů, ale to už bych vám prozrazoval naše know-how a hlavní trenér by mě asi nepochválil. (smích)

S rozšiřováním počtu utkání se zkracuje období pro přípravu mužstva. Přizpůsobuje se zkracování období i samotná kondiční příprava?

Musí. Dnes už počítáme s tím, že hráči do přípravy vstoupí částečně připraveni. Proto dostali na dovolenou individuální plány, kde měli na poslední týden dovolené stanované objemy, které museli odběhat. Možná to nebylo pro ně komfortní, ale dnes už to bez toho prostě nejde. Přípravu jsme zahájili hned dvoufázovými tréninky a tam prostě musíte počítat s tím, že hráč už do těchto tréninků jde připraven. Pak můžeme v přípravě vynechat to "nudné" běhání, které si hráči mohou splnit v místě, kde bydlí, vlastně u rodiny, což pomáhá i psychice. Všichni měli při sobě GPS i sporttestery, takže nebyl problém zkontrolovat, kde a jak tento objem splnili.

Takže jste měl své svěřence i v době dovolené on-line pod kontrolou?

Tak daleko zase ještě nejsme a ani si nemyslím, že to v tuto chvíli je potřebné. Přece jen klukům důvěřujeme a oni už moc dobře vědí, že to dělají hlavně ve svůj prospěch.

 

  

Autor: rek

Vaše názory

Už chci hrát ligu

Uherské Hradiště

Už chci hrát ligu

Na podzim vytáhl ve svých devatenácti letech Pardubice pěti brankami na čelo druholigové tabulky. Teď se snaží...

13. 1. 2020
Slovácko na Jadran

Uherské Hradiště

Slovácko na Jadran

Pro následující týden rozbijí fotbalisté Slovácka svůj přípravný stan na březích Jaderského moře. V přímořském letovisku Umag,...

13. 1. 2020
V Chorvatsku první zápasové testy

Uherské Hradiště

V Chorvatsku první zápasové testy

Slovácko má za sebou první týden přípravy, ve kterém svěřenci trenéra Martina Svědíka především hltali dávky kondiční...

13. 1. 2020
Nový rok začali u Botka

Uherské Hradiště

Nový rok začali u Botka

Úvod kalendářního roku bývá pro některé fotbalisty strašákem. Před samotnou přípravou si je tradičně bere do parády...

8. 1. 2020

Související

Uherské Hradiště

UEFA dala zelenou národním soutěžím

Mezi veřejností se v současnosti šíří spousta zaručených i nezaručených zpráv o prodloužení nebo ukončení nouzového stavu...

Uherské Hradiště

Fotbal milujeme, tak jej hrajme

Řídicí orgán Fortuna ligy zatím stále nemá definitivně jasno, co udělat s probíhající sezónou, ve které k...

Uherské Hradiště

Slovácko bojuje na dvou frontách

Naše republika bojuje s významnějšími výzvami, ale fotbalové Slovácko stále udržuje prvoligový klub v připravenosti na restart...

Uherské Hradiště

Petržela: Fotbal bez diváků nemá smysl

Za svou sedmnáctiletou kariéru profesionálního fotbalisty zažil Milan Petržela už mnohé. Aby ale z rozhodnutí státu nemohl...

TOPlist