FacebookYoutubeInstagram

Nový rok začali u Botka

Uherské Hradiště Fotbal 8. 1. 2020
Nový rok začali u Botka

Úvod kalendářního roku bývá pro některé fotbalisty strašákem. Před samotnou přípravou si je tradičně bere do parády na Fakultě tělesné kultury UP Olomouc doc. PhDr. Michal Botek, Ph.D., vedoucí fyziologické laboratoře na FTK UP v Olomouci, rodák z Uherského Hradiště, který v sobě nosí fotbalové geny po svém otci, bývalém trenérovi Slovácké Slávie Uherské Hradiště. V zátěžové laboratoři prošli hráči testy, které je přinutily na běžícím pásu doslova „vyplivnout duši“. Výsledkem pro trenéry jsou cenné poznatky, ze kterých čerpají při zaměřování přípravy.

Jak dlouho k vám jezdí 1.FC Slovácko na testy?

Vzhledem k tomu, že jsem už byl přítomen při kondičních testech některých současných a i bývalých členů realizačního A-týmu coby hráčů, bude to přibližně patnáct let.
Které další sportovní kluby nebo i jednotlivci využívají vašich služeb?

V současnosti našeho laboratorně-diagnostického servisu využívají téměř všechny prvoligové fotbalové moravské kluby včetně zahraničního MŠK Žilina. Naše služby neomezujeme pouze na fotbal, ale v naší péči jsou také prvoligoví basketbalisté ze Svitav nebo například extraligoví hokejisté ze Zlína. Z individuálních sportů se nejvíce věnujeme triatlonistům a cyklistům nebo například minulý rok jsme byli osloveni ke spolupráci s kompletní českou reprezentací sluchově postižených sportovců.
Jaké hodnoty a vlastnosti u hráčů testujete?  

Snažíme se trenérům poskytnout maximálně ucelený obrázek o funkčním stavu každého hráče, a to s ohledem i na jeho herní post. Jen pro ilustraci, u hráčů nás zajímá, kolik mají po svátcích tuku v těle, zda jsou správně zavodnění a nehrozí stav dehydratace, jak je jejich tělo zásobováno kyslíkem a kolik ho při běhu využijí, jak dlouho dokáží běžet na běhátku a tolerovat vysoký stupeň únavy, zda nejsou jejich svaly zkrácené a nehrozí tak riziko zranění nebo do jaké výšky jsou schopni se z místa odrazit.
Za dobu, co k vám Slovácko jezdí na testování, máte už spoustu výsledků, ze kterých si můžete udělat celkový obrázek. Poznáte z něj rukopis jednotlivých trenérů, a co vypovídají výsledky o práci současného trenéra Martina Svědíka? Které složky se nejvíce rozvíjejí?

Moje zkušenost je taková, že každý trenér na Slovácku si mužstvo kondičně připravoval tak, aby byli hráči schopni plnit v ideálním případě 90 minut jeho taktické pokyny a vyvarovali se tím zbytečných chyb, které většinou ke konci obou poločasů souvisely s rostoucí únavou. Nejinak je tomu i v případě, kde je mužstvo kondičně připravováno pod taktovkou trenéra Svědíka.
Slovácko hraje fyzicky náročný styl. Má na to podle výsledků testů kondičně?

Víte, fotbalisty testuji už dost dlouho na to, abych věděl, že fotbalová vítězství se rodí na trávníku a nikoliv v laboratoři, a 6. místo po podzimní části hovoří za vše. Ne vždy máte v kádru po ruce všechny hráče 100% kondičně nachystané, ale každý jeden hráč je pro tým něčím platný - výjimečný. Pak už záleží na kreativitě trenéra, aby dokázal pro tým prodat individuální přednosti hráče a upozadil tím jeho slabiny, třeba i ty kondiční.
Na základě výsledků můžete porovnávat také vývoj jednotlivých hráčů, kteří jsou už ve Slovácku delší dobu. Kdo má „železné plíce“ a kdo udělal největší posun, pokud jde o kondiční stránku?

U dospělých hráčů už nedochází k tak významným změnám v kondici, pokud nejsou zranění. Klub se pustil do ambiciózního projektu, jehož duchovním otcem je osoba Petra Pojezdného. Tento projekt si vytkl za cíl jednou za rok laboratorně proměřit u nás v laboratořích hráče napříč věkovými kategoriemi, počínaje kategorií U12 až po A-mužstvo, což nám dává jedinečnou šanci společně s trenéry sledovat vývoj mladých fotbalistů jak po stránce jejich růstu, kondice, tak i té herní, a napomoci tímto snadněji identifikovat budoucí fotbalové naděje pro A-mužstvo.
Dnešní fotbal vyžaduje vedle vytrvalosti i dynamiku a rychlost. Potvrzují vaše testy, že ve Slovácku tento trend zachytili?

Ano, je to trend poslední doby, který pozoruji u většiny mužstev, která testujeme. Větší důraz se začal klást na rozvoj explozivní síly, rychlosti a rychlostní vytrvalosti, z mého pohledu někdy možná až moc na úkor obecné vytrvalosti.
Konzultuje s vámi realizační tým plán přípravy či individuální plány pro jednotlivé hráče?

Při interpretaci výsledků testování dávám podněty trenérům, co by bylo vhodné zařadit pro rozvoj té či oné schopnosti, ve které jsou hráči deficitní, ale finální rozhodnutí o podobě plánů přípravy je čistě v jejich režii.

 

Autor: rek
Inzerce

Vaše názory

Slovácko ulovilo eurosnajpra

Uherské Hradiště

Slovácko ulovilo eurosnajpra

Slovácko ulovilo hned na začátku zajímavou posilu. V pondělí přivítá trenér Martin Svědík v kabině nejlepšího střelce...

8. 1. 2020
Petr Pojezný: Výsledky předběhly realitu

Uherské Hradiště

Petr Pojezný: Výsledky předběhly realitu

Slovácko si v loňském roce hodně povyskočilo. V nejvyšší soutěži je mezi šesti nejlepšími s historicky nejvyšším...

4. 1. 2020
Vítězný double Hluku

Hluk

Vítězný double Hluku

Sportovní hala v Hluk v prosinci žila fotbalovými turnaji žáků. Z vítězného double se radovali talentovaní hráči...

3. 1. 2020
Jurečka, první dárek pod stromeček

Uherské Hradiště

Jurečka, první dárek pod stromeček

Časy ve Slovácku se mění. Poprvé po dlouhých letech je už před Vánoci jasné, že přípravu s...

1. 1. 2020

Související

Uherské Hradiště

Navrátil v pauze prodloužil smlouvu

Na Olomoucku prožil nucenou pauzu záložník Slovácka Jan Navrátil, který se už těší na jih a na...

Uherské Hradiště

Karanténa mohla klukům i pomoci

Pro mládežnická mužstva 1.FC Slovácko letošní sezóna skončila verdiktem FAČR ze 7. dubna. Šéftrenér fotbalové akademie Michal...

Uherské Hradiště

e:LIGA: Trmal udělal čtvrtfinále. A teď derby!

Příjemné zpestření spojené s dobrou věcí. Dvanáctka ligových fotbalistů se zapojila do turnaje Datart e:LIGA Challenge v...

Uherské Hradiště

Švancara: Možná ještě dlužím za okno v divadle

Petr Švancara, odběhal na českých ligových trávnících čtrnáct sezón odehrál 309 utkání a v nich nastřílel 59...

TOPlist