Inzerce
FacebookYoutubeInstagram

Slavili 90 let, hráči bojovali proti fašismu!

Březolupy Fotbal 14. 9. 2018
Slavili 90 let, hráči bojovali proti fašismu!

Fotbalový klub SK Březolupy oslavil 90 let! Klubu založenému v roce 1928 popřáli i ženy a Stará garda Zlína, které změřily síly s dorostenci, respektive týmem kouče Jana Koželuha, kterému aktuálně patří 8. příčka v krajské I.B třídě. A radoval se vždy oslavenec.

„Oslavy se vydařily, před zápasem jsme obdrželi pamětní list KFS Zlín k výročí založení klubu,“ informoval Pavel Hubáček, předseda klubu z obce, která je více než fotbalem proslavená plochou dráhou.

I když se oficiálně fotbalový klub z Březolup objevil na mapě až v roce 1928, první zmínky o kopané v obci jsou o několik let starší. „Jednalo se o jakýsi kroužek v rámci Dělnické tělovýchovné jednoty, který hrával přátelské zápasy s okolními týmy,“ prozradil Hubáček.

Organizovaná kopaná začala v roce 1933 založením Rudé hvězdy Březolupy. Začátky byly složité, chyběly finanční prostředky i hřiště a řada zpátečníků brzdila další vývoj… Hrávalo se tak v Chrástkách, v lokalitě vzdálené od centra obce. Ale pouze přátelské a pohárové zápasy, protože oddíly registrované ve sportovních klubech měly zákaz hrát s Rudou hvězdou. „Na zápasy se jezdilo na kolech, kdo ho neměl, chodil kilometry pěšky. Ale hráči trénovali každý den,“ připomněl Hubáček. Rudá hvězda zanikla v roce 1936, ale splnila svůj úkol, když položila základy březolup­ské kopané.

Znovu ožila v roce 1939 pod názvem SK Březolupy, kdy zároveň vzniklo první hřiště na Rybníčku (v části dnešního parku před obchodním domem - pozn. autora). A klub sbíral první úspěchy. Za čtyři roky postoupil až do I.B třídy a v přátelském utkání porazil třeba Vítkovice nebo Unii Ostravu. Někteří hráči se však zapojili do odboje proti fašismu, čímž byl tým oslaben a sestoupil. Do I.B třídy se vrátil až po válce v roce 1948. Na počátku 50. let získal klub název Sokol Březolupy, ale v roce 2016 se vrátil k původnímu názvu z roku 1936.

„V novodobé historii jsme dosáhli maxima před patnácti lety, kdy jsme premiérově postoupili do krajské I.A třídy. V roce 2011 jsme byli dokonce třetí. Před dvěma lety však přišel sestup do  krajského suterénu,“ uvedl Hubáček. Klub má aktuálně čtyři soutěžní týmy, přípravku, žáky, dorost a muže. Pod SK spadá i tým starých pánů nad 35 let, který pravidelně hrává turnaje.

Zrcadlo výsledků: Březolupy dor. - Zlín ženy 6:1, Řezník 2, Gajdošík 2, Mastil 2 - Hájková, Březolupy - Stará garda Zlína 3:2, Michálek, J. Hubáček sen., Šohajek - Machů, Murka. 

Autor: Petr ČECH

Vaše názory

Broďané už vévodí MSFL

Uherský Brod

Broďané už vévodí MSFL

Fotbalisté ČSK Uherský Brod kralují MSFL! Armáda od Olšavy vyplenila letos zatím nedobytnou tvrz Frýdku-Místku a při...

12. 9. 2018
Broďanky byly při chuti

Uherský Brod

Broďanky byly při chuti

Divizní start fotbalistky ČSK Uherský Brod zvládly na podtrženou jedničku. Nováček soutěže doslova zametl s Vlkošem, kterému...

10. 9. 2018
O vítězství rozhodli za půl hodiny

Strání

O vítězství rozhodli za půl hodiny

Bystrc - Strání 2:3 (1:3) Úspěšná série zápasů na hřištích soupeřů pokračuje. Tentokrát fotbalisté Strání dokázali vybojovat...

5. 9. 2018
Broďané válí, už jsou třetí!

Uherský Brod

Broďané válí, už jsou třetí!

Třetiligoví fotbalisté ČSK Uherský Brod válí! Po skalpu Rýmařova už poskočili na bronzovou příčku v tabulce, když...

5. 9. 2018
TOPlist