FacebookYoutubeInstagram

Slavili 90 let, hráči bojovali proti fašismu!

Březolupy Fotbal 14. 9. 2018
Slavili 90 let, hráči bojovali proti fašismu!

Fotbalový klub SK Březolupy oslavil 90 let! Klubu založenému v roce 1928 popřáli i ženy a Stará garda Zlína, které změřily síly s dorostenci, respektive týmem kouče Jana Koželuha, kterému aktuálně patří 8. příčka v krajské I.B třídě. A radoval se vždy oslavenec.

„Oslavy se vydařily, před zápasem jsme obdrželi pamětní list KFS Zlín k výročí založení klubu,“ informoval Pavel Hubáček, předseda klubu z obce, která je více než fotbalem proslavená plochou dráhou.

I když se oficiálně fotbalový klub z Březolup objevil na mapě až v roce 1928, první zmínky o kopané v obci jsou o několik let starší. „Jednalo se o jakýsi kroužek v rámci Dělnické tělovýchovné jednoty, který hrával přátelské zápasy s okolními týmy,“ prozradil Hubáček.

Organizovaná kopaná začala v roce 1933 založením Rudé hvězdy Březolupy. Začátky byly složité, chyběly finanční prostředky i hřiště a řada zpátečníků brzdila další vývoj… Hrávalo se tak v Chrástkách, v lokalitě vzdálené od centra obce. Ale pouze přátelské a pohárové zápasy, protože oddíly registrované ve sportovních klubech měly zákaz hrát s Rudou hvězdou. „Na zápasy se jezdilo na kolech, kdo ho neměl, chodil kilometry pěšky. Ale hráči trénovali každý den,“ připomněl Hubáček. Rudá hvězda zanikla v roce 1936, ale splnila svůj úkol, když položila základy březolup­ské kopané.

Znovu ožila v roce 1939 pod názvem SK Březolupy, kdy zároveň vzniklo první hřiště na Rybníčku (v části dnešního parku před obchodním domem - pozn. autora). A klub sbíral první úspěchy. Za čtyři roky postoupil až do I.B třídy a v přátelském utkání porazil třeba Vítkovice nebo Unii Ostravu. Někteří hráči se však zapojili do odboje proti fašismu, čímž byl tým oslaben a sestoupil. Do I.B třídy se vrátil až po válce v roce 1948. Na počátku 50. let získal klub název Sokol Březolupy, ale v roce 2016 se vrátil k původnímu názvu z roku 1936.

„V novodobé historii jsme dosáhli maxima před patnácti lety, kdy jsme premiérově postoupili do krajské I.A třídy. V roce 2011 jsme byli dokonce třetí. Před dvěma lety však přišel sestup do  krajského suterénu,“ uvedl Hubáček. Klub má aktuálně čtyři soutěžní týmy, přípravku, žáky, dorost a muže. Pod SK spadá i tým starých pánů nad 35 let, který pravidelně hrává turnaje.

Zrcadlo výsledků: Březolupy dor. - Zlín ženy 6:1, Řezník 2, Gajdošík 2, Mastil 2 - Hájková, Březolupy - Stará garda Zlína 3:2, Michálek, J. Hubáček sen., Šohajek - Machů, Murka. 

Autor: Petr ČECH

Vaše názory

Broďané už vévodí MSFL

Uherský Brod

Broďané už vévodí MSFL

Fotbalisté ČSK Uherský Brod kralují MSFL! Armáda od Olšavy vyplenila letos zatím nedobytnou tvrz Frýdku-Místku a při...

12. 9. 2018
Úřední zpráva OFS Uh. Hradiště

Uherské Hradiště

Úřední zpráva OFS Uh. Hradiště

1. Zprávy STK STK schválila výsledky 5. kola OP, OS A, B, C a...

12. 9. 2018
Broďanky byly při chuti

Uherský Brod

Broďanky byly při chuti

Divizní start fotbalistky ČSK Uherský Brod zvládly na podtrženou jedničku. Nováček soutěže doslova zametl s Vlkošem, kterému...

10. 9. 2018
O vítězství rozhodli za půl hodiny

Strání

O vítězství rozhodli za půl hodiny

Bystrc - Strání 2:3 (1:3) Úspěšná série zápasů na hřištích soupeřů pokračuje. Tentokrát fotbalisté Strání dokázali vybojovat...

5. 9. 2018
TOPlist