FacebookYoutubeInstagram

Slovácká stopa ve Wembley i s Brazílií

Uherské Hradiště Fotbal 25. 2. 2019

Za měsíc čeká českou fotbalovou reprezentaci vstup do kvalifikace o EURO 2020. V Londýně proti Anglii a v Edenu proti Brazílii nebude chybět na reprezentační lavičce ani slovácká stopa. Cenné rady Jaroslavu Šilhavému poskytuje jeden z asistentů, rodák z Hané Jiří Chytrý, který působil i na lavičkách Slovácka, a o maximální pohodlí nezbytné pro plnou koncentraci a pohodlí hráčů i realizačního týmu se stará slovácký patriot a Broďan tělem i duší Josef Hamšík, se kterým se budete moci v následujícím měsíci podívat za kulisy českého nároďáku. 

Josefe, v různých věkových kategoriích české reprezentace se pohybujete třicet let. Kterými funkcemi u nároďáků jste prošel?

Začalo to záskokem za vedoucího mužstva u šestnáctileté reprezentace pro zápas v Polsku před rokem 1989 a pak jsem působil jako vedoucí mužstva u různých reprezentací. V posledních letech pak jako kustod áčka, u kterého mám za sebou zhruba 60 zápasů.

Dá se říci, že za ty roky jste viděl růst všechny fotbalové legendy. Čecha, Baroše, Rosického, Nedvěda, … Která vám nejvíce přirostla k srdci?

Nemůžu vzpomenout jednoho nebo dva. K srdci vám přirostou všichni, protože se o ně staráte po celý reprezentační sraz obrazně řečeno jako "táta i máma". Jsem ale patriot, a tak jsem vždycky tíhnul ke klukům ze Slovácka. Vzpomenout chci třeba Ondru Voříška, obrovský talent, který bohužel už není mezi námi. Pak třeba Roman Haša v mládežnících nebo Michal Trávník od mládežníků až teď po áčko. A samozřejmě Michal Kadlec s vyvrcholením na EURO 2016 s Pavlem Vrbou.

Dělat kustoda áčku je nejnáročnější z vašich dosavadních působení u českých reprezentací?

Určitě je to nejnáročnější. I časově. Samotný sraz reprezentace trvá zhruba dva týdny, ale už několik týdnů předtím máme koordinační porady, pak několik dnů před srazem chystáme materiál, po srazu zase vše ukládáme do skladů apod. Každý sraz je o měsíci, měsíci a půl práce především v Praze. 

Jen tak pro představu. Kolik kilogramů materiálu vám může za reprezentační sraz projít rukama?

Když tedy letíme třeba do Číny, bereme s sebou materiál v pětařiceti i čtyřiceti bednách. Přitom každá váží nějakých sedmdesát osmdesát kilo. Takže se dostaneme na dvě a půl až tři tuny. Jsme na to čtyři a osm rukou musí bedny naložit a vyložit, na letišti, v hotelu, na stadionu.

Před vámi je dvojzápas v Anglii a doma s Brazílií. Je to absolutní vrchol toho, co můžete ve fotbale zažít?

Vrchol je to možná pro fanouška. Pro mě osobně je vrcholem každý sraz, každé utkání, každá kvalifikace. Samozřejmě s Brazílií se hraje jednou za třicet let, možná za život, a být u toho přímo na lavičce je pochopitelně zážitek.

Autor: les

Vaše názory

Specialista na penalty nejsem

Uherské Hradiště

Specialista na penalty nejsem

Vlastimil Daníček se v zápase s Karvinou ukázal jako pravý lídr. Zodpovědnost proměnit pokutový kop na sebe...

20. 2. 2019
Šance jsme měli proměnit

Uherské Hradiště

Šance jsme měli proměnit

Slovácko chtělo potvrdit bodový zisk z derby a to se mu beze zbytku podařilo. "Chtěli jsme začít...

20. 2. 2019
Úřední zpráva OFS Uh. Hradiště

Uherské Hradiště

Úřední zpráva OFS Uh. Hradiště

1. Zprávy SEKRETARIÁTU VH OFS UH se uskuteční na Panském dvoře v Kunovicích dne...

20. 2. 2019
Karvinou skolil Daníček

Uherské Hradiště

Karvinou skolil Daníček

1.FC Slovácko - MFK Karviná 2:0 (1:0) Branky: 35. z pen. a 55. z pen. Daníček. Rozhodčí:...

20. 2. 2019
TOPlist