FacebookYoutubeInstagram

Vyřešme COVID 19 a vrhněme se na fotbal

Uherské Hradiště Fotbal 25. 3. 2020
Vyřešme COVID 19 a vrhněme se na fotbal
Foto: sal

V posledním roce se nezastavil. Jeho domovem se stala kancelář na stadionu v Uherském Hradišti a spoustu času strávil manažer A-týmu 1.FC Slovácko Veliče Šumulikoski za volantem na cestách po celé republice. Přerušení ligy, zastavení přípravy jej vrátilo k rodině, které se nyní snaží vynahradit svoji dosavadní nepřítomnost. Jenže...

 Upřímně řečeno, ještě týden a budu muset něco dělat, protože už mně ten každodenní shon chybí. Zastavil se totiž absolutně i pracovní život manažerů. Všichni jsou doma a čekáme, co bude dál. Všechno se odvine od rozhodnutí řídicích orgánů a státu. Podle mého názoru sezóna nemusí skončit kolapsem. Pokud by se dalo začít hrát v květnu, tak se dá stávající ročník dokončit a po týdenní pauze rozběhnout ročník nový. Samotní hráči by určitě uvítali, že místo přípravy by mohli hrát soutěžní zápasy. Předpokládá to však to nejdůležitější: aby se pandemii koronaviru podařilo dostat pod kontrolu."

 Ještě nedávno jste byl profesionálním fotbalistou. Kolik je třeba z pohledu hráče času, aby byl připraven na mistrovské zápasy?

Hráči jsou profesionály a přestože momentálně nemají centrální přípravu, tak se připravují individuálně v domácích podmínkách. Navíc teď si fyzicky i psychicky od fotbalu odpočinou, takže k návratu do potřebné kondice by stačilo mnohem méně než tradičně uváděných čtyři až šest týdnů. Z tohoto pohledu by hrála pro naše zástupce v kvalifikacích o evropské poháry i větší rozehranost. To se ale skutečně bavíme pouze hypoteticky a základní prioritou dnešních dní je zdraví všech občanů a fotbalové úvahy nechejme stranou.

 Když se budeme dívat na situaci optimisticky a budeme věřit, že sezóna se za dva tři měsíce rozběhne a bude se dohrávat třeba až do poloviny července, může to mít dopad na smluvní vztahy hráčů? Některým, a nejen ve Slovácku, končí k 30. červnu.

To jsme už skutečně v detailech, které sice budeme muset řešit, ale uděláme to s radostí, protože situace ve společnosti by v té chvíli byla už uklidněná a život se vrátil k normálu. Osobně bych si uměl představit, že svaz či LFA by zavedl pravidlo, že se smlouvy automaticky prodlouží například o půl roku nebo do konce rozehrané sezóny.

 Je s vámi Ligová fotbalová asociace ve spojení a posílá vám pokyny?

LFA s námi komunikuje a posílá spíše doporučení. Rozhodla například, že kluby mohou trénovat, pokud dodrží počet 30 osob. My jsme ale preferovali bezpečnost hráčů a nebudeme je držet pohromadě. Všichni jsou doma, mají zadané své individuální úkoly a my je normálně platíme dle smluv. Pro některé hráče je to příležitost dát se zdravotně zcela do pořádku. Klub tedy funguje, i když v jiném režimu.

 Vy máte část rodiny v Makedonii. Asi jste v permanentním kontaktu, takže víte, jaká je tam situace.

Pochopitelně si voláme denně. Situace je tam hodně podobná té naší a podobná jsou i opatření. Jsou uzavřené kavárny, restaurace, což je pro ně velký zásah do života, protože v Makedonii jsou zvyklí začínat den kávičkou a také jej tak zakončit. Já osobně ale beru celou tuto pandemii jako varovaní vyšší moci, Boha. Sami jsme si svět přetechnizovali, všechno podmínili finančním ziskem a základní životní hodnoty jsme odsunuli do ústraní. Měli bychom se celá společnost zamyslet nad dosavadním způsobem našeho života a vzít si z této krize ponaučení. V těchto dnech máme čas nad tím přemýšlet.

 

Autor: rek

Vaše názory

Teď se nehraje na hřištích

Uherské Hradiště

Teď se nehraje na hřištích

Když se v těchto dnech zeptáte trenéra 1.FC Slovácko Martina Svědíka na fotbal, tak okamžitě odpoví. "Teď...

24. 3. 2020
Nouzový stav? Slovácko trénuje a čeká, co bude dál

Uherské Hradiště

Nouzový stav? Slovácko trénuje a čeká, co bude dál

Ještě ve středu to vypadalo, že prvoligoví fotbalisté 1.FC Slovácko změří síly v pětadvacátém kole Fortuna...

18. 3. 2020
Koronavir „zmrazil“ fotbal, nad jarními odvetami visí otazník!

Slovácko

Koronavir „zmrazil“ fotbal, nad jarními odvetami visí otazník!

Ve fotbale nastala situace, na kterou v rozpisech soutěží nenarazíte, a to odložení všech soutěží minimálně o...

17. 3. 2020
Zpráva z VV OFS Uh. Hradiště

Uherské Hradiště

Zpráva z VV OFS Uh. Hradiště

Na základě rozhodnutí Bezpečnostní rady státu a Vlády ČR v souvislosti s výskytem koronaviru v ČR, VV...

12. 3. 2020

Související

Huštěnovice

Sedm minut strpení a jede se dál

Léto uhání jako o závod a nebude trvat dlouho a spolu s ním skončí i doba dovolených....

Boršice

Jaké to je u rozpálené pece

Když většina z nás v osm hodin večer dává spát malé děti, pouští si televizi, přichází z...

Uherské Hradiště

Zachycení pomíjivého okamžiku

Kdo by neznal v Uh. Hradišti místo, které je s fotografií a fotografováním spojeno více jak sto...

Uherské Hradiště

Trendy moderní kuchyně

I v dnešní době, kdy během posledních deseti let v našem okrese vzrostl počet restauračních zařízení minimálně...

TOPlist