FacebookYoutubeInstagram

Garden Food Festival provoní zlínské náměstí Míru o prvním zářijovém víkendu

Zlínsko Kultura, Zajímavosti 29. 8. 2018

Již potřetí bude Zlín hostit nejchutnější festival jídla a pití na Moravě. Své kulinářské umění zde předvedou známá kuchařská esa z tuzemských restaurací, se svým novým konceptem se představí i Zdeněk Pohlreich. Na fanoušky kvalitního jídla bude na náměstí Míru ve Zlíně čekat na šest desítek restaurací, vinařů, výrobců destilátů, pivovarů, regionálních producentů a farmářů. Dvoudenní akce startuje v sobotu 1. září v 10 hodin. Vstup je zdarma.

Hlavní tváří festivalu je opět Zdeněk Pohlreich, který vedle své kuchařské show do Zlína přiveze také restauraci na kolečkách - Wheels restaurant, kde se po oba dny bude servírovat speciální tříchodové menu. Na to je nutné předem zakoupit vstupenky na www.ticketportal.cz.

V sobotu 1. září se zlínský Garden Food Festival stane sousedem mezinárodního festivalu dechových hudeb FEDO, který zajišťuje i program na pódiu. „Hosté ale ani v sobotu nepřijdou o oblíbený gastronomický program,“ slibuje Pavel Vysloužil a dodává: „Speciální vystoupení a gastro show se uskuteční v tzv. workshop pointu v rohu náměstí vedle radnice.“

V neděli už bude hlavní pódium na náměstí patřit výhradně gastronomii. Kromě vystoupení Zdeňka Pohlreicha se návštěvníci mohou těšit například na šéfkuchaře vyhlášené restaurace Terasa U Zlaté studně Pavla Sapíka, vítěze kulinářské show MasterChef z roku 2016 Jiřího Halamku nebo kuchaře z ostravského Food Ateliéru. Programem provede herečka, spisovatelka a zapálená kuchařka Markéta Hrubešová.

Garden Food Festival opět nabídne tradiční i exotické pokrmy, hmyzí delikatesy, šneky, foie gras a další speciality z jater kachen a hus. Akce upozorní na zajímavé gastro koncepty z celé republiky a seznámí i s tím, co se vaří například v Argentině, Vietnamu, Itálii, na Srí Lance a na Slovensku. Kromě restaurací zvučných jmen jako je již tradičně Srí Lankan Curry House nebo Degustatio Argentina Grill, se na letošním Garden Food Festivalu objeví i méně známí, ale o to zajímavější vystavovatelé a netradiční speciality. Jedním z nich je i zlínské Bistro na kolech. Nový projekt se zde představí například s burgerem Lampredotto 1872, který je netypický tím, že místo mletého nebo trhaného masa obsahuje hovězí dršťky v domácí bulce se salsou verde. „Tyto receptury jsme zvolili záměrně, protože je na festivalu určitě nikdo nebude mít a jsou neobvyklé. Chtěli jsme nabídnout něco víc než je trhané vepřové,“ říká šéfkuchař bistra Václav Břeň a dodává: „To by přece mělo být podstatou festivalu, přinášet něco, co si lidé neuvaří nebo jinde neochutnají. Kromě speciálního burgeru nabídne Bistro na kolech třeba i bulharskou pljeskavicu – grilované mleté maso s dipem z pečených paprik a barevnou cibulí. 

Se záměrem potěšit chutě a taky přesvědčit návštěvníky, že maďarské maso a uzeniny jsou jedny z nejlepších surovin na celém světě, přijíždí na festival Miroslav Gregor - bývalý šéfkuchař a nyní majitel masny s maďarskými specialitami v Praze. „V našem stánku nazvaném Hungry rooster se navzdory názvu (Hladový kohout) budou podávat takové lahůdky jako například kohoutí perkelt se zauzenou paprikou s haluškami a zakysanou smetanou, burger s trhaným kachním masem nebo třeba morková kost pečená s maďarskou čabajkou a další dobroty,“ láká Miroslav Gregor.

Stejně jako v předchozích letech myslí pořadatelé i na rodiny s dětmi, pro něž postaví speciální dětskou zónu. Představí se zde například Moje dílna se svým kreativním tvořením, DDM Astra se sportovním a kuchařským programem nebo sportovní centrum Foosforlife s oblíbeným stolním fotbálkem.

Potraviny, které se na Garden Food Festivalu nespotřebují, věnují vystavovatelé Potravinové bance Zlínského kraje. Tato humanitární organizace je rozdělí mezi potřebné, jako jsou například matky samoživitelky, lidé v azylových domech, bez domova, v krizové sociální situaci, staří lidé s minimální penzí a další.

V celém prostoru náměstí po celý víkend platí jednotná festivalová měna – grešle. „Letos pro návštěvníky ve Zlíně nově zavedeme elektronický systém. Už jsme si jej vyzkoušeli na předchozích zastávkách v Ostravě, Olomouci a Rožnově a placení je díky němu rychlejší a komfortnější,“ uzavírá Vysloužil.

Vzhledem ke změně místa konání a propojení s festivalem FEDO bude vstup na akci zdarma. Nárok na vrácení peněz za vstupenky z předprodeje mohou lidé uplatnit v místě nákupu.

 

Garden Food Festival se koná v sobotu 1. září o od 10.00 do 19.00 hodin (program pokračuje na náměstí až do 22.00 hodin), v neděli 2. září od 10.00 do 18.00 hodin.

https://zlin.gardenfoodfestival.cz/

PROGRAM GARDEN FOOD FESTIVAL ZLÍN 2018

Sobota 1. září  -  workshop point

10.30 Pavel Sapík Tearasa u Zlaté studně - Kayser show

11,30 Medová show Roberta Chlebiše

12,30 Master Chef Jiří Halamka

13,30 My chilli show

14,30 Jan Škraňka - Brouk na talíři

15,30 Pavel Sapík Filip Töpfer – Husa na talíři

16,30 Kohout – nejlepší drůběž!

 

Neděle 2. září – Gastro Mach stage (hlavní pódium) - moderuje Markéta Hrubešová

10,15 Zahájení

10,30 Pavel Sapík (Terasa u Zlaté studny) - Kayser show

11,30 Food Ateliér – Dobroty z Dolních Vítkovic

12,30 Zdeněk Pohlreich – Co dnes vaří šéf?

13,30 Souboj Česko – Slovensko (Tatra Karlovice versus Elizabeth Trenčín)

14,30 My chilli show – Na ostří papriky

15,15 Zdeněk Pohlreich – Co dnes vaří šéf?

16,15 Medová show Roberta Chlebiše

17,00 Kohout – nejlepší drůbež!

Čtěte více
Autor: PR

Vaše názory

Exkluzivně: Letní rozhovor s Janem Svěrákem

Uherské Hradiště

Exkluzivně: Letní rozhovor s Janem Svěrákem

Režisér Jan Svěrák přijel i s manželkou na Letní filmovou školu, aby uvedl předpremiéru nového filmu Po...

9. 8. 2017
Žízeň uhasí Baťovka

Uherské Hradiště

Žízeň uhasí Baťovka

Robert Hájek z Rybáren zvítězil v krajském kole soutěže Rozjezdy se snahou obnovit výrobu Baťovy sodovky, která...

29. 5. 2017
Hradišťan dosáhl až na platinovou desku!

Hradišťan dosáhl až na platinovou desku!

Jiří Pavlica a Hradišťan i v době krize hudebního průmyslu dokázali prodat přes šest tisíc kusů alba...

23. 2. 2015
Stromboli hvězdou Buchlovského hudebního léta!

Buchlovice

Stromboli hvězdou Buchlovského hudebního léta!

Další ročník Buchlovského hudebního léta odhalil své hvězdy! Mezi největší pecky bude jistě patřit oslava narozenin legendárních...

10. 12. 2014
TOPlist