FacebookYoutubeInstagram

Žízeň uhasí Baťovka

Uherské Hradiště Kultura, Zajímavosti 29. 5. 2017
Žízeň uhasí Baťovka

Robert Hájek se pokouší vzkřísit bývalou sodovkárnu...

Robert Hájek z Rybáren zvítězil v krajském kole soutěže Rozjezdy se snahou obnovit výrobu Baťovy sodovky, která se v Uherském Hradišti vyráběla před sto lety. Projekt zaujal, získal 1. místo za Zlínský kraj a postupuje do celostátního kola. Do 4. června jej můžete podpořit i vy na adrese http://www.rozjezdy.cz/soutez/hlasovani/

Odkaz J. A. Bati pokračuje...

Nenápadný vousáč a majitel prvního hradišťského Barber Shopu se už několik let snaží vyzdvihovat odkaz Jana Antonína Bati. Okamžik, kdy s rodinou koupili dům v Rybárnách, byl osudový. Jakmile zjistil, že se v něm narodil a žil J. A. Baťa, který v roce 1932 převzal světoznámou obuvnickou firmu Baťa, ze zajímavosti začal pátrat po souvislostech. Díky pohnutému osudu rodiny slavného obuvníka se rozhodl, že bude jeho odkaz podporovat a rozšiřovat o něm povědomí, protože jen málokdo ví, že byl slavným rodákem z Uh. Hradiště. Jak řekl, tak udělal.

Založil Nadační fond J. A. Bati, zasloužil se o vytvoření pamětní desky i umístění sochy J. A. Bati na Moravním náměstí, podílí se na vydávání knih z Baťova života... a v současnosti se snaží o obnovu sodové vody Baťa.

„Ve dvoře domu je budova bývalé malé sodovkárny. V archivu města jsem nalezl informaci o oznámení začátku výroby sodové vody 10. 7. 1897, a to otcem Tomáše a Jana Antonína Bati. Od té chvíle nosím v hlavě nápad na obnovení sodovkárny. Jednou, při holení, na to padla řeč a zákazník mi nabídl pronajmout výrobní linku. To mě nakoplo tak, že jsem se přihlásil do soutěžního projektu, abych si u odborné poroty ověřil, že to není jen bláznivý nápad s tragickým koncem,“ směje se pánský holič Robert Hájek. „Na soutěžní prezentaci jsem jel s čistou hlavu, úplně na pohodu, protože mi o nic nejde. Mám se čím živit a tohle beru jen jako osudovou příležitost, která mi vstoupila do života,“ doplňuje.

Sodovka by uhasila žízeň každému

Baťovka 1897 je nový název pro sodovou vodu, kterou začal vyrábět před 120 lety v Uherském Hradišti v domě č. p. 2 otec Tomáše a Jana Antonína Bati. Výroba skončila v 50. letech. V první fázi by se měla prodávat pouze voda jemně perlivá a perlivá, později by přibyly podle starých receptur i sodovky s příchutí, které byly ve 30. letech minulého století oblíbené. „Mým snem je, aby se v restauracích místo Mattonky, Hanačky či Ondrášovky podávala Baťovka,“ říká Robert Hájek.

„Umývali jsme s nadšením ve velkých štoudvích sklenice od sodovky a nosili vodu, protože to byl jeden druh obchodu, který se maminka při tátovi naučila. Josef, jenž byl asi osmnáctiletý a byl doma, se zabýval hlavně touto výrobou. Recepturu sodovek maminka znala a beztoho sama chodívala kupovat houby s kyselinou uhličitou od Adlera v Prostřední ulici nebo od Laderera v Krátké ulici, hned co se šlo od mostu moravního,“ píše se v knize Román života (2009). „Zjistil jsem, že ještě žijí v okolí pamětníci, kteří si sem chodili jako malé děti kupovat sodovou vodu. Nejoblíbenější byla s příchutí citronu a malin. Když jsem tento záměr sdělil potomkům J. A. Bati, neměli žádných námitek a jeho vnučka paní Dolores L. Baťa se radostí rozplakala a popřála mému záměru všechno nejlepší. Znovu vzkříšená výroba sodové vody, kterou započala rodina Baťů, je další střípek, který nám připomíná tohoto krále obuvníků z Uh. Hradistě,“ upozorňuje nadšený Robert Hájek.

Cílem tohoto projektu není pouze vytvářet zisk, ale má i jiný zajímavý účel. Z každé prodané lahve bude 1 Kč věnována Nadačnímu fondu J. A. Bati, který tuto částku využije na kopírování rodinného archivu J. A. Bati, jenž doposud leží neprozkoumaný a nezdokumentovaný v Brazílii.

Autor: IVA PAŠKOVÁ
Inzerce

Vaše názory

Hradišťan dosáhl až na platinovou desku!

Hradišťan dosáhl až na platinovou desku!

Jiří Pavlica a Hradišťan i v době krize hudebního průmyslu dokázali prodat přes šest tisíc kusů alba...

23. 2. 2015
Stromboli hvězdou Buchlovského hudebního léta!

Buchlovice

Stromboli hvězdou Buchlovského hudebního léta!

Další ročník Buchlovského hudebního léta odhalil své hvězdy! Mezi největší pecky bude jistě patřit oslava narozenin legendárních...

10. 12. 2014
Mladá a růžová vína na valtických Slavnostech vína

Mladá a růžová vína na valtických Slavnostech vína

Poslední květnová sobota bude ve Valticích patřit mladým a růžovým vínům. Třetí ročník Slavností vína začne...

24. 5. 2013
Jožka Kubáník připíjí na život a lásku

Uherské Hradiště

Jožka Kubáník připíjí na život a lásku

Hubený jak lunt, říkají o něm tetky na Slovácku. Vysoká postava, dlouhý krok, plachý úsměv a jiskřičky...

19. 1. 2013
TOPlist