FacebookYoutubeInstagram

Adam Škrášek vykročí vstříc historii

Kunovice Kultura 15. 5. 2018
Adam Škrášek vykročí vstříc historii

Adam Škrášek (vlevo) přebírá vládu od minulého krále Adama Hlaváče.

Foto: ZK
Inzerce

Královská rodina Škráškových je zářným příkladem toho, že láska k lidovým tradicím zasetá v rodinách má smysl i budoucnost. Rodiče Škráškovi se v mládí sami aktivně zapojili do obnovování zvyků v Kunovicích. Tatínek Josef byl jezdcem první obnovené Jízdy králů. A s hodovou tradicí jsou propojeni na věky, neboť jejich láska vykvetla v kroji, v kunovické chase. Dodnes se při významných příležitostech oblékají do kroje.

Oba jejich synové jdou v rodičovských šlépějích a navštěvují folklorní kroužky. Starší syn Adam se dokonce stal letošním kunovickým králem, mladší Dominik jej možná jednou bude následovat...  

„Klukům jsme do vínku nadělili lásku k folkloru a od dětství je k tomu také vedeme. Oba se věnují i sportu, aby se mohli vyřádit, a tak nám to přijde vyvážené,“ říká maminka Andrea.

Třináctiletý Adam patří k nejlepším ve třídě. I když miluje počítačové hry, spoustu času tráví s florbalem FBC Slovácko a v Kunovjánku. „Moc rád hraju florbal, ale tančit a zpívat mě baví taky,“ soustředěně odpovídá budoucí král. „Ve třídě mé kralování řeší jen ti, kteří chodí do folkloru, ty ostatní jízda moc nebere. Ale jsem rád, že se přijde podívat paní učitelka,“ usmívá se sedmák Adam, který v neděli vyjede vstříc historii na bílém koni oblečený do dívčích šatů s bílou růží v ústech.

„Občas jsem přemýšlel, že to bude náročné, ale nebojím se. Nejvíc se těším na neděli, jak pojedu v kroji,“ dodává Adam, který na svůj věk vystupuje zodpovědně. Na závěr vzkazuje:„Přijďte se všichni podívat a přejte nám pěkné počasí!“

Na formanské jízdě uvidíte stovku vzácných koní

Třicítku zápřahů obohatí mezinárodní účast

Formanská jízda se letos odehraje v mezinárodním měřítku se zápřahy ze Slovenska a Polska. Návštěvníci uvidí stovky koní mnoha plemen - českomoravské belgiky, noriky, haflingy, isabely, starokladrubské koně, koně plemene Shagya arab, velšské a shetlandské poníky či křížence českého teplokrevníka a araba, brabantské, ale i atraktivní černé fríské koně, ale také různé kočáry a bryčky.

Formanské odpoledne začne ve 14.30 přehlídkou koňských spřežení a zápřahů před budovou městského úřadu na náměstí Svobody. Přehlídku bude přímo před radnicí již téměř tradičně komentovat Martin Foretník z Krumvíře. Poté bude následovat slavnostní defilé všech účastníků ulicemi Kunovic. Po skončení slavnostního defilé budou mít po zbytek odpoledne návštěvníci možnost projet se v bryčce či kočáru některou z pěti tras naplánovaných k projížďkám ulicemi Kunovic, z nichž jedna bude zajišťovat kyvadlovou dopravu ze záchytného parkoviště u obchodního centra Hypernova do centra města a další bude vozit zájemce do areálu Leteckého muzea v Kunovicích. A kdo nestihne svou projížďku v sobotu, bude si ji moci užívat i v neděli od 11.00 do 17.30.

Po tři dny se nebudete nudit

Pestrobarevný program zaujme všechny generace

Z letošní bohaté nabídky nepochybně stojí za pozornost vernisáž Křížové cesty Vladimíra Wagnera v pátek 18. května v 17.30 ve společenském sále Panského dvora.

Sobota 19. května se může pyšnit formanskou jízdou v podobě slavnostního defilé několika desítek povozů kočárů a bryček projíždějících ulicemi Kunovic ve 14.30 a odpoledním programem A to je náš král, v němž vystoupí folklorní soubory z Kunovic a jejich hosté.

Ve 20.00 začíná v Areálu Jízdy králů Kunovice pořad Na krála, matičko, na krála!, v němž vystoupí Jožka Černý a cimbálová muzika Radošov.

Neděle 20. května je věnována především samotné Jízdě králů. Družina přijede požádat starostku města o povolení před radnici v 10.30 a poté až do 17.30 bude projíždět ulicemi Kunovic, škádlit jejich obyvatele svými vyvolávkami a vybírat na „královský poklad“. Současně však v areálu Panského dvora i v Areálu Jízdy králů Kunovice, ale i na dalších místech budou přichystány kulturní programy, včetně křtu nového CD Mužského pěveckého sboru z Kunovic Ani ně, má milá, neznáš… v 11.00 na nádvoří Panského dvora.

Povzbudit malé verbíře můžete v regionálním kole dětského verbuňku ve 14.00 na nádvoří Panského dvora, zazpívat si budete moct při koncertu dechové hudby Stříbrňanka v 15.00 na náměstí Svobody pod lípou.

Při ukázce zdobení koně ve 14.00 v Areálu Jízdy králů se zájemci se mohou podívat, jak taková příprava na slavnost probíhá, a to, jak se na takovém nazdobeném koni jezdí, si mohou vzápětí děti i vyzkoušet.

Jízda králů skončí v 17.30 u kulturního zařízení Pálenice, kde proběhne odevzdání krále, který se z kruhu své družiny vrátí zpět k rodičům.

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Na trhu Moravanů aneb Když otroci byli zbožím

Modrá

Na trhu Moravanů aneb Když otroci byli zbožím

V paláci Archeoskanzenu Modrá se připravuje nová výstava pojmenovaná Na trhu Moravanů aneb Když otroci byli zbožím,...

14. 5. 2018
Přes ploty zdobí festivaly

Zlín

Přes ploty zdobí festivaly

Dokumentární drama Přes ploty, které ve Slováckém divadle nastudoval režisér Michal Skočovský, zavítá tento týden na mezinárodní...

14. 5. 2018
Orchestr budoucnosti se představí potřetí

Uherské Hradiště

Orchestr budoucnosti se představí potřetí

Již potřetí se sejde Orchestr budoucnosti a začne velké hudební dobrodružství, ve kterém se představí nejlepší žáci...

14. 5. 2018
Hvězda světové operní scény vystoupí ve Strání

Strání

Hvězda světové operní scény vystoupí ve Strání

Doslova husarský kousek se podařil vedení uherskobrodské Oblastní charity, když pro svou benefiční akci získala operní hvězdu...

14. 5. 2018
TOPlist