FacebookYoutubeInstagram

Almanach ukrývá dvě prestižní cédéčka

Uherské Hradiště Kultura 19. 11. 2019
Almanach ukrývá dvě prestižní cédéčka

Současný pedagogický sbor ZUŠky...

Foto: MAREK MALŮŠEK a MG
Inzerce

Ve středu vyvrcholí oslavy 80. výročí ZUŠky

Koncertem Slovácké filharmonie složené z pedagogů ZUŠ, absolventů, rodičů a žáků, pod dirigentskou taktovkou ředitele Jiřího Pospíchala, vyvrcholí oslavy 80. výročí ZUŠ Uherské Hradiště.

Slavnostní koncert se koná ve středu 20. listopadu v 19.00 v Klubu kultury. V programu zazní Suita z moravských tanců Jiřího Pavlici pro smyčce a Schubertova Nedokončená symfonie. Zahrají i cimbálové muziky, které na ZUŠ působily od 80. let do současnosti.

„Je mi nejen ctí, ale i velkým potěšením. A pro mě je v tom ještě další symbolika - vzpomínky na dobu, kdy jsem jako student hrával ve Slovácké filharmonii pod vedením legendárního Oldřicha Halmy, a především pak to, že si dnes svoji skladbu zahraju se svým synem Markem u jednoho pultu a budu mu obracet noty. To je přece radost,“ těší se Jiří Pavlica, skladatel, primáš a umělecký vedoucí Hradišťanu.

Při této příležitosti spatří světlo světa almanach, který se nebude obracet do historie, ale představí současné dění a směr, kterým se chce škola ubírat.

Součástí almanachu budou dvě CD - to hudební bude ve středu slavnostně pokřtěno. „Symbolicky, po dvaceti letech, jsme natočili čistě školní folklorní hudební album - dříve jsme spolupracovali jen na hradišťánkových,“ uvádí Pavel Štulír, zástupce ředitele a vedoucí smyčcového oddělení.

„Nápad na natočení alba jsem nosil v hlavě už dlouho. Na konci školního roku jsem vypustil džina z láhve, když jsem se o mém záměru zmínil před ředitelem Jiřím Pospíchalem. Má představa, že vybereme repertoár a na podzim budeme v klidu zkoušet, se rozplynula s ředitelským souhlasem. Jiří Pospíchal totiž dodal, že by byl rád, abychom album pokřtili už na závěrečném listopadovém koncertě,“ vzpomíná s nadhledem Štulír. „Vrhli jsme se tedy už o prázdninách do urputného zkoušení, protože vypilovat šestnáct písní vyžadovalo značné úsilí. Nakonec jsme to však zvládli a sám se těším na odezvu posluchačů,“ poznamenal Pavel Štulír, který během působení na škole dal dohromady hned několik úspěšných muzik (Cifra,  Harafica, CM Pavla Štulíra, Husličky atd.)

Druhým albem bude záznam divadelní inscenace žáků literárně dramatického oboru Koloběh času aneb Jak pro mě a pro Frantu začalo jaro, léto, podzim, zima…, která vznikla podle povídek Václava Čtvrtka a letos na celostátní soutěži byla oceněna Zlatým pásmem. „Čtyři příběhy stálých rivalů v kamarádství i první lásce, zachycené postavami Vaška, Franty a jimi obdivované Jiřky, na pozadí ročních období dokreslují hudební vstupy žáků hudebního oboru ZUŠ Uherské Hradiště,“ prozrazuje režisérka Olga Strašáková, vedoucí pobočky Kunovice.

1. Nejstarší CM (působící na ZUŠ 1982-1988), primáš Milan Obdržálek
2. CM Cifra (1993-1999), primáš Petr Číhal

3. CM Harafica (1999-2006), primáš Martin Melichárek

4. CM ZUŠ (2006-2012), primáš Ondřej Bazala

5. CM Pavla Štulíra (2012-dosud), primáš Marek Pavlica

6. CM Husličky (2016-dosud), primáš Matouš Směřička, Šimon Janeček

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Lucie fanoušky roztančí v rytmu EvoLucie!

Zlín

Lucie fanoušky roztančí v rytmu EvoLucie!

Lucie se po naprosto vyprodaných hokejových stadionech rozhodla potěšit fanoušky a vyrazit na turné po menších halách...

18. 11. 2019
Visáči odemknou zámek na Míru

Uherské Hradiště

Visáči odemknou zámek na Míru

Čeká vás pěkně ostrý koncert! Punkový hudební večírek odstartuje Visací zámek, pankáči, kteří pódia brázdí už třicet...

18. 11. 2019
Do Slováckého přijede Maciuchová, Langmajer i Kostka a Němec

Uherské Hradiště

Do Slováckého přijede Maciuchová, Langmajer i Kostka a Němec

"Říká se svůj k svému, a tak jsem moc rád, že spolupráci navazují dvě z nejlepších divadel...

18. 11. 2019
Herci vytvořili originální videa, dělají si legraci sami ze sebe

Uherské Hradiště

Herci vytvořili originální videa, dělají si legraci sami ze sebe

„Moc se těším na bláznivou komedii Hexenšus a chtěl bych si v ní zahrát, protože mně by...

18. 11. 2019
TOPlist