FacebookYoutubeInstagram

Alžběta Kynclová: Jakub Maceček mě pořád překvapuje

Uherské Hradiště Kultura 27. 1. 2013
Alžběta Kynclová: Jakub Maceček mě pořád překvapuje

Alžběta Kynclová s Klárou Vojtkovou v Cybercomicsu.

Foto: archiv Slováckého divadla

Alžběta Kynclová patří už několik let k nejobsazovanějším uherskohradišťským herečkám. Je dcerou oblíbeného Jaroslava Kyncla a maminkou dvanáctiletého Davida, který září v muzikálu Donaha! Ona sama loni získala cenu kritiků Největší z pierotů a hned v první novince letošního roku Cybercomics hraje jednu z hlavních rolí. Režisérem je Jakub Maceček, se kterým se zná už z dob studií na brněnské JAMU.

Tak je tady další hra s režisérem Jakubem Macečkem. Jak dlouho se vlastně znáte?

S Mackem, jak Kubovi všichni odjakživa říkáme, se znám už od školy. Byli jsme přijati (i s Tomem Šulajem) do stejného hereckého ročníku na JAMU profesorem Václavem  Martincem. To už je hodně dlouho. Skoro se mi to nechce počítat. A vlastně, dle bontonu, se mi to jako dámě ani počítat nesmí! (smích)

Jak na něj ze školy vzpomínáte?

Profesor si jej nazval „Novodobý Kryl“, protože se na přijímacích zkouškách prezentoval několika svými složenými písněmi a výbornou hrou na kytaru. Tehdy Kuba nosil z vlasů ostříhané mikádo, vypadal hodně roztomile, ale texty písní už tak milé nebyly. (smích) Stejně jako jeho přístup k herectví. Už tenkrát vykazoval spíše kvality režijní. Ve druhém ročníku se všemi spolužáky vytvořil inscenaci podle románu Borise Viana Pěna dní.

Hrála jste v mnoha jeho inscenacích. Je ta práce tentokrát jiná?

Ani ne. Stále překvapuje novými a novými nápady, které ho napadají i v poslední fázi zkoušení, čili ve chvílích blížících se premiéře, takže realizovat je je velmi, velmi nesnadné.

Co si máme představit pod tím zvláštním názvem Cybercomics?

Podle slovníku cizích slov: „komiks - obrázkový seriál a kyber, nebo kybernetika (z řec. kybernétes, kormidelník) je věda, která se zabývá obecnými principy řízení a přenosu informací ve strojích, živých organismech a společenstvích. K popisu používá zejména matematický aparát.“ Čili je to příběh o problémech, přínosech, využívání a zneužívání počítačové techniky a politiky. Nebo, jak se píše přímo v románu: „Technika a věda ožívaj jedině v rukou těch, kteří je využívaj, a ožívaj takovým způsobem, jakým je užívaj!“

Trošku se v tom přestávám orientovat.

Nebojte se, je to také o přátelství, cti, taoismu, charakteru, vnitřním boji a odvaze žít dál. A to vše bude obrázkově (tak jak to trio inscenátorů Maceček, kostýmní výtvarnice Jiříkovská a autor scény Fekar umí) ztvárněné.

Hrajete postavu Liu. Co nám o ní prozradíte?

Je to učitelka hlavní představitelky. A učitelka v mnoha oborech - lásky, cti, odvahy, moudrosti, pití kávy, klidu, tanečního i bojového umění.

Z inscenací Jakuba Macečka je nadšené především mladší publikum. V čem je podle vás to tajemství, kterým umí diváky oslovit?

Nevím, třeba tím, že je sám pořád mladý a v duši kluk? Taky že má v sobě ten správný „tajming“, schopnost klipovosti.  Nebo, že je dobrý režisér? (smích)

Jakub Maceček si vybírá spíše méně známé látky. Je to pro herce výhoda, že tu kterou roli před ním ještě nikdo nehrál, nebo naopak?

Výhoda je v tom, že vás nikdo s ničím a nikým nesrovnává. Ale ve výsledku je to stejně jedno, protože se i tu notoricky známou a již všemi viděnou postavu snažíte pojmout tak, aby byla jiná, neokoukaná a vnést do ní rozměr, na který ještě nikdo nikdy nepřišel.                    

 

Autor: vrt

Vaše názory

Rychlé šípy přivítají 90.000. diváka!

Uherské Hradiště

Rychlé šípy přivítají 90.000. diváka!

Zní to neuvěřitelně. Rychlé šípy Slováckého divadla už vidělo několikanásobně víc diváků, než má celé Uherské Hradiště....

26. 1. 2013
Obrázky z minulosti Bojkovic

Bojkovice

Obrázky z minulosti Bojkovic

Město Bojkovice vydalo před Vánocemi brožuru nazvanou Obrázky z minulosti Bojkovic 1362 - 2012 autorů Zdeňka Pokludy...

26. 1. 2013
Hulíkův Hořící keř už v neděli

Uherské Hradiště

Hulíkův Hořící keř už v neděli

Třídílné drama Hořící keř z období palachiády na počátku roku 1969 bude mít v neděli 27. ledna...

25. 1. 2013
Kdo si odnese první Cenu DOBRÉHO DNE?

Uherské Hradiště

Kdo si odnese první Cenu DOBRÉHO DNE?

Už brzy bude udělena Cena DOBRÉHO DNE za nejlepší inscenaci a herecké výkony loňského roku. O výsledku...

25. 1. 2013

Související

Uherské Hradiště

Hercům se stýská po divácích

Nehrají a nezkouší. Takovou situaci zažívají herci Slováckého divadla poprvé. Stejně jako téměř celý zbytek světa se...

Slovácko

Slovácké divadlo Jako na zavolanou

Jako na zavolanou - tak se jmenuje akce, kterou divadelníci rozjeli na konci minulého týdne se snahou...

Slovácko

Diváci drží hercům palce

Herci i jejich kolegové ze zákulisí a vedení divadla se v těchto dnech setkávají s obrovskou vlnou...

Uherské Hradiště

Pavel Hromádka se pustí do hromady rozečtených knih

Zpráva o přerušení činnosti divadla velmi překvapila Pavla Hromádku, kterému Igor Stránský svěřil v Deskovém statku roli...

TOPlist