FacebookYoutubeInstagram

Beseda u cimbálu jako za starých časů...

Veletiny Kultura 6. 11. 2019
Beseda u cimbálu jako za starých časů...
Foto: pas
Inzerce

Víš, jak se u muziky chovat? Poradí Druhá umělecká beseda pro teenagery

Když jsme jako „silvestrovskou kachnu“ psali, že Vlastik Ondra, Jan Maděrič, Zdeňa Stašek a Jan Káčer dostali ministerský metál, chtěli jsme pošťouchnout „mocipány“, aby si konečně všimli, jak urputně se tito folkloristé snaží vrátit vykolejené tradice ke kořenům. Kolik volného času věnují dětem a mládeži - ať už se jedná o snahu vrátit dětem zpěvnost lidových písniček, nebo o záchranu besed u cimbálu.

Jejich První umělecká beseda pro teenagery měla neskonalý úspěch, proto vás zvou na druhé pokračování v pátek 8. listopadu v 18.00 v kulturním domě ve Veletinách, za doprovodu CM Ohnica a CM Mladí Burčáci, ke kterým se mohou přidat i přítomní mladí muzikanti.

„Mladí dnes umí zazpívat z každé dědiny tři čtyři sedlcké a dost. Chybí vůdčí osobnosti před muzikú i takové to vzájemné kohútění a štychování se zpěváků do úmoru,“ posteskl si Zdeněk Stašek. „Dnes už se netančí půl hodiny v kuse jeden okrsek, protože nikdo nezná dostatek písniček. Dokonce se objevilo zpívání z mobilů,“ přidává se Jan Káčer. Proto vznikl nápad zorganizovat tréninkové besedy u cimbálu.   

„Akce je otevřená především pro folklorní mládež ve věku 13-20 let, ale bereme aj zapálené jedenáctileté a dvanáctileté,“ usmívá se učitel Vlastik Ondra, který měl z atmosféry první umělecké besedy velkou radost. „Děcka nám doslova dodala energii a chuť pokračovat,“ doplňuje čtveřici nadšenců Jan Maděrič.

„Po opravdu dlouhé době to byla pořádná beseda, jakou dlouho nepamatujeme! To, že děcka dokázala 40 minut v kuse tančit hlucké a hodinu sérii boršických, je věc dnes už nevídaná,“ shodují se aktéři, kteří se scházejí a vymýšlí, jak mládežníky zaujmout správným směrem. „Daleko důležitější než tančit je učit děti v souborech zpívat. Měly by umět písničky rozdělovat podle místa a u muziky jich z rukávu vysypat spoustu,“ upozorňuje Vlastik Ondra, který s kolegy také vysvětluje, jak se u muziky správně chovat.

Na Druhé umělecké besedě se budou tančit nivnická sedlcká a bílovské a zopakují se i boršické a hlucké.

Takže pokud máte chuť se jako soubor z Uherskobrodska, Uherskohradišťska a Kopanic, jednotlivci či parta mládežníků zapojit, přijďte v pátek do kulturáku na společnou besedu u cimbálu. Atmoška tam bude určitě více než příjemná...

Písničky a materiály najdete ke stažení na www.folklorniakademie.cz. 

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Desmod přispěje na onkologické pacienty

Uherský Ostroh

Desmod přispěje na onkologické pacienty

Ve čtvrtek 7. listopadu tomu bude 6 let od zbytečné smrti Ivana Klaudy. „Zbytečné proto, že kdyby...

6. 11. 2019
Telegrafní country bál

Uherské Hradiště

Telegrafní country bál

Dvanáctý Telegrafní country bál se bude konat v sobotu 9. listopadu ve vyzdobeném sále Klubu kultury. „Po...

6. 11. 2019
Studánková víla potěší všechny děti

Uherský Brod

Studánková víla potěší všechny děti

Bez každoročního Uspávání studánek by nemohla do Uh. Brodu přijít zima. Jinak tomu nebuide ani letos. Šestnáctý...

5. 11. 2019
Fenomén Františka Fice poodhalí v Muzeu Podhradí

Buchlovice

Fenomén Františka Fice poodhalí v Muzeu Podhradí

Takových lidí, kteří se rozdávají druhým, už moc nenajdete. Proto na ty, kteří dělali více pro druhé...

4. 11. 2019
TOPlist