FacebookYoutubeInstagram

Boršičané slavíjú 725 let obce

Boršice u Blatnice Kultura 18. 9. 2008
Boršičané slavíjú 725 let obce
Inzerce

Premiéra mužského sboru na domácí půdě, setkání dechovkářů a velkolepé oslavy

O tomto víkendu se v Boršicích u Blatnice uskuteční oslavy 725 let trvání obce a 225 let od založení kostela svaté Kateřiny. Součástí těchto oslav budou dva kulturní svátky. Nedělní, historicky první setkání muzikantů DH Boršičanka a unikatní páteční pořad Boršičané aneb Lidová kultura Boršic u Blatnice 1908-2008.

Ten začíná v boršickém kulturním domě ve 20.00. Místní na jeho přípravách pracovali několik měsíců. Bude to úplně poprvé, co Boršičané, letos vzniknuvší mužský sbor, zazpívají ve své rodné obci.

Co čeká toho, kdo se v pátek vypraví do Boršic? „Asi především hledání odpovědi na otázku, kam a jak se posunula lidová kultura Boršic u Blatnice za posledních sto let,“ říká Vlastik Ondra, který pořad připravil s Vítem Hrabalem, a pokračuje: „Stanete se svědky živého porovnání žhavé boršické současnosti s její minulostí.“

V pořadu vystoupí Old Stars Hradišťan s CM Mladí Burčáci a CM Burčáci, protože se bude vzpomínat na legendárního hradišťského primáše Jaroslava Staňka, který neméně legendárním způsobem posbíral a proslavil tanec boršická sedlácká. Na kamaráda primáše Staňka a na příběh Boršických zavzpomíná jeho kamarád a dlouholetý spoluhráč ve staré muzice Hradišťanu, basista Jan Vančura.

„Z hlubin času a zapomnění se pokusíme vytrhnout posledního boršického primáše a naživo zahraje primáš nový, na kterého se v této obci čekalo celé jedno století,“ prozrazuje Ondra. Radima Vojtka doprovodí CM ZUŠ Uh. Ostroh vedená Františkem Říhou.

Přes propast pětapadesáti let k přítomným posluchačům promluví Olga Kadlčíková-Hrabalová (na snímku), která v roce 1953 sepsala o Boršicích svoji disertační práci na téma Boršice u Blatnice, příspěvky k historicko-etnografické monografii moravskoslovenské obce.

Pořad Boršičané aneb Lidová kultura Boršic u Blatnice 1908-2008, ve kterém se snoubí muzika, zpěv, tanec a také pronikání do hloubky, nebude zjevně poslední. Boršičané by podobný typ pořadu chtěli připravovat s různými hosty pravidelně.

„Už teď se mají folkloristé fajnšmekři i mladí lidé, kteří začínají hledat k lidové kultuře vztah, na co těšit,“ uzavírá Ondra. Po pořadu bude následovat beseda u cimbálu s cimbálovou muzikou Burčáci.

Na pořad volně navazuje výstava historických fotografií a krojů z Boršic u Blatnice. Tu si můžete prohlédnout před pořadem v místní škole. Výstavu autorsky připravili Alena a Vít Hrabalovi.

Autor: kul

Vaše názory

Zpívání o víně a lisování

Buchlovice

Zpívání o víně a lisování

Tak jako každý rok, i letos si na buchlovickém náměstí v neděli 21. září ve 14.00 dají...

18. 9. 2008
Cudlín představí film i výstavu

Uherské Hradiště

Cudlín představí film i výstavu

V úterý 16. září, navštíví kino Hvězda jeden z nejvýznamnějších představitelů současné české fotografie - Karel Cudlín....

18. 9. 2008
Ochutnejte vdolečky

Vlčnov

Ochutnejte vdolečky

Čtvrtý ročník koštu vdolečků se bude konat na horním konci v památkové hospodářské chalupě č. 65 v...

18. 9. 2008
Taneční škola lidových tanců

Kunovice

Taneční škola lidových tanců

Přesně za týden začíná v sále kunovické Pálenice pátý ročník lidové školy tanců. Mnoho lidí ještě nemělo...

18. 9. 2008
TOPlist