FacebookYoutubeInstagram

Boršická svaďba aneb Zve vás celá dědina

Boršice u Blatnice Kultura 19. 8. 2010
Boršická svaďba aneb Zve vás celá dědina
Inzerce

Půl roku se setkává téměř stovka Boršičanů (což je každý osmý!) s muzikanty v humně u Minárů a zkouší boršickou svatbu, která tuto sobotu 21. srpna oživí dění v uličkách a dvorech celé vesnice. Pořad se podle autorů Vlastimila Ondry a Víta Hrabala, vedoucích mužského sboru Boršičané, snaží o uchování lidové kultury přirozenou cestou. Zapojí se do něj pouze obyvatelé nebo rodáci z Boršic u Blatnice, dechovka složena z místních muzikantů a jako nutná výpomoc cimbálová muzika Mladí Burčáci. Pořadem provede herec Národního divadla Václav Postránecký.

"Podá vysvětlení k prastaré symbolice jednotlivých obřadů tak, aby především mladí lidé našli ke své lidové kultuře cestu, jelikož to je i na Slovácku v poslední době čím dál větší problém...," vysvětluje Vlastik Ondra, jeden z autorů. "Máme za to, že pokud především mladí lidé nechápou tu krásu, kterou jsou obklopeni, nemůžeme čekat, že jí propadnou!"

Během zrekonstruované svatby z poloviny minulého století v deseti obrazech uvidíte přípravu u nevěsty, svatební průvod, svatební stůl, házení do koláče, čepení a prodávání nevěsty. Jako základní kámen autorům posloužila disertační práce významné české etnomuzikoložky Olgy Kadlčíkové-Hrabalové z roku 1953, obsahující obsáhlý popis boršické svatby.

Z Národního do Boršic

Před rokem dostal mužský sbor Boršičané velmi lákavou nabídku, aby předvedl v Národním divadle v Praze nějaký slovácký lidový zvyk nebo obřad. Boršičané oslovili interprety ze svého okolí - folklorní soubor Nivnička, Mladé Burčáky, dechovou hudba Boršičanka Antonína Koníčka a děti z dětských souborů Malučká nivnička a Kuřátko. Všichni pak velmi úspěšně uvedli v život 19. června 2009 na prknech Národního divadla pořad Boršická svaďba.

Vloni v létě byl v boršickém kulturáku promítán videozáznam z pořadu v Praze. "Lidé byli po zhlédnutí filmu, i k našemu velkému překvapení, nadšeni," říká Vítek Hrabal. "A v tento okamžik jsme začali přemýšlet o tom, že by to chtělo tohoto entuziasmu v Boršicích využít ve prospěch vzkříšení zájmu o lidovou kulturu v této dechovkářské obci, kde se během uplynulých padesáti let postupně přestává chodit v kroji, upadá jak udržovaní tradic, tak i znalosti starých lidových písní, tradičních tanců... a to hlavně u nejmladší generace."

Na základě navázaného přátelství Boršičanů v Národním divadle se jeho vedení i část činohry rozhodly sobotní pořad navštívit a navíc moderování celého poradu se ujme herec s moravskými kořeny Václav Postránecký.

Autor: pas

Vaše názory

Rockové legendy budou řádit na Panském

Uherský Brod

Rockové legendy budou řádit na Panském

Ve čtvrtek 19. srpna ožije renesanční zahrada Panského domu v Uherském Brodě pravověrným českým rockem v podání...

18. 8. 2010
Slade nebude, vrací se vstupné

Buchlovice

Slade nebude, vrací se vstupné

Tolik očekávaný koncert britské hardrockové legendy Slade nabral špatný konec. Těsně před koncertem překvapila kapelu nečekaná mrtvice...

18. 8. 2010
Divadlo očekává bitvu o vstupenky

Uherské Hradiště

Divadlo očekává bitvu o vstupenky

Drtivá většina českých divadel začíná hrát až v průběhu měsíce září. Uherskohradišťští divadelníci se na prkna postaví...

17. 8. 2010
Do Sušic se vrátí mariánské hody

Sušice

Do Sušic se vrátí mariánské hody

V posledních letech zažívají slovácké hody znovuzrození. Až na málo výjimek se krojové průvody v čele se...

17. 8. 2010
TOPlist