FacebookYoutubeInstagram

Bzenecká pouť se vším všudy

Bzenec Kultura 13. 8. 2008
Bzenecká pouť se vším všudy
Foto: zde

Přehlídka česko-slovenského rocku a bohatá nabídka od všech spolků z obce

Jen kousek od našeho regionu, ve Bzenci, je na tento víkend připravena již známá Bzenecká pouť. V průběhu oslav, které začínají v pátek odpoledne a potrvají až do nedělního večera, se mohou návštěvníci těšit na bohatý kulturní program. O pořádání se město Bzenec dělí spolu s agenturou Atlantic, která přizvala na zámecké pódium pestrou hudební produkci z české i slovenské scény. Na náměstí v centru bude připraven i prodejní jarmark a pro děti je přichystána řada pouťových atrakcí.

Po dobu celé poutě si místní umělecká skupina připravila výstavu výtvarného umění. Do prezentace v bzeneckém zámku se přihlásilo osmnáct umělců a díla budou vystavena v prostorách celého zámku. Na vernisáži zahrají a vystoupí Ženský pěvecký sbor z Javorníku a Muzikanti Petra Kubíka. Sami návštěvníci budou moct hlasovat o nejlepší expozici a v neděli bude vyhlášen vítěz, kterému bude udělena cena Bzeneckého Salonu 2008. „Novinkou, kterou jsme si pro letošní rok připravili, bude ukázka jezdeckého umění, které se předvede v místní jízdárně ve 14.00,“ sděluje Petr Nejezchleba z obecního úřadu.

Nabídka bude bohatá, proto si budete moci vybrat a zajít se podívat třeba na výstavu chovatelů drobného zvířectva a exotického ptactva. Nebo navštívit galerii rýnských ryzlinků, která bude obsahovat na čtyři sta vzorků. Jedná se o netypickou výstavu a degustaci jedné odrůdy vína. Znalí vinaři si tuto odrůdu mohou vybavit z názvu typického pro Bzenec, a to Bzenecká lipka. Objeví se vína ze Slovenska, Německa, Rakouska a letos i z Maďarska.

Do sobotního podvečerního historického průvodu se postaví a obcí projdou i organizátoři znojemských slavností. Spolu s místními občany obstarají v dobových kostýmech velkolepou podívanou na družina krále Vladislava. Zakončení této podívané bude v zámeckém areálu. V čele s králem a královnou předvedou divadelní scénku z dob dávno minulých, kdy se užívalo ještě „práva horenského“.

Bzenecká pouť má kořeny sahající až do 19. století. S obměnou a postupem času se oslavy mění, ale rys tradičních hodnot poutě jako takové nemizí. Proto vše nebude jen oslavami světskými. Vychází se tak z historie tohoto původně křesťanského svátku. Proto v neděli proběhne procesí ke kostelu Sv. Jana Křtitele. Zde se odslouží slavnostní mše svatá.

„Nezapomněli jsme ani na děti. Na sobotní odpoledne jsme si pro ně připravili představení v podání místního loutkohereckého sdružení Kašpárek. Ti pro tuto příležitost každoročně zahrají v premiéře své nové představení,“ doplňuje Nejezchleba. K hudebnímu pódiu zámeckého parku si můžete zajít v pátek na jeden z posledních koncertů slovenské skupina Peha. V sobotu se představí Tublatanka, Reach a V.S.P. Band. Ke stálicím na poli hudební bzenecké scény neodmyslitelně již osmnáct let patří známá hradišťská skupina Argema, která nedělním vystoupením program uzavře.

Autor: pri

Vaše názory

Vložte svůj kousek do mozaiky srpna 1968

Uherské Hradiště

Vložte svůj kousek do mozaiky srpna 1968

Na příští týden připravují Městská kina přehlídku s názvem Rok 1968 ve filmu. S podtitulem Zmařené naděje...

13. 8. 2008
Rozhoří se bitva o Ostroh

Uherský Ostroh

Rozhoří se bitva o Ostroh

Neodmyslitelně už k Uh. Ostrohu patří srpnová ukázka dobývání města při slavnostech Přemysla Otakara II. Šermířská a...

13. 8. 2008
Tance v rytmu country

Nedachlebice

Tance v rytmu country

Po známé Jump Rally, která se jela před čtrnácti dny, si Nedachlebice na tento víkend připravily country...

13. 8. 2008
Květinový ženáč a westernová show

Květinový ženáč a westernová show

Proč trávit nedělní odpoledne na koupališti, když se můžete zúčastnit westernových soutěží a prvního vystoupení čerstvého novomanžela...

13. 8. 2008
TOPlist