FacebookYoutubeInstagram

Česnekový festival osvěží Štrajch kapela z Kněžpole
Buchlovice Kultura 19. 7. 2009
Česnekový festival osvěží Štrajch kapela z Kněžpole

Pod Buchlovem to zase bude vonět jako v kuchyni!

Foto: pas

Můžete se vyzpovídat u poustevníka z Barborky, ale tako ochutnat nejrůznější specialityOsmý ročník Festivalu česneku, který se v zámeckém parku a výstavních prostorách zámku bude konat v sobotu 25. července od 10.00 do 18.00, přinese kromě tradičního programu také spoustu nových disciplín, novot a zajímavostí.

Zváni jsou všichni milovníci česneku, gurmáni, zahrádkáři, recesisté, zvědavci, ale i děti, pro které bude připraveno mnoho soutěží o zajímavé ceny.

„Letos se pokusíme založit sdružení Český česnek, tak jsem sám zvědavý, jak se to podaří,“ informuje Miloš Hrdý za Folklorní agenturu Buchlov, který upozorňuje také na vystoupení loutkového divadla Theatro Pimprle Františka Petráka z Luhačovic a vyhrávání Štrajch kapely z Kněžpole.

Nebude zapomenuto ani na klasický program, který každoročně láká tisíce návštěvníků. Kromě vernisáže volné výtvarné soutěže, na téma „Česnek je vzpomínka (na Buchlovice), kterou lze sníst! Česnek je králem kuchyně, nepoužívat ho, je jako vyřadit z orchestru housle!“, se můžete přihlásit do Soutěže o nejlepšího čichače, k Česnekovému běhu nebo se zapojit do sedmého mistrovství České republiky v plivání česneku na dálku, v jehož závěru bude oficiálně oznámen a zapsán český rekord. Zasoutěžit si bude možné O nejkrásnější česnekový cop či O nejhmotnější česnek, kdy zásadní podmínkou je, aby byl přihlášený česnek z rodu Allium sativum nikoli Allium porum. Pokud máte zájem svůj výpěstek přihlásit, zašlete jednu hlávečku česneku na adresu: Folklorní agentura Buchlov, Rechtorka 544, 687 08 Buchlovice, nebo ji také můžete odevzdat přímo u pokladny, kde bude připravena přesná váha.

„Novinkou je i košt archivních marmelád a džemů,“ dodává Hrdý, jenž připomíná i šachové utkání Boršice versus zbytek světa, přednesy básní lidových poetů, konzultační a poradenské centrum největšího odborníka přes česnek Jana Kozáka atd.  

Pokud se nebojíte česnekového odéru, přijďte ochutnat česnekové mléko, česnekový chleba, masové i bezmasé pročesnekované speciality a lahůdky, ale také na první pohled neslučitelné chutě, jakými jsou česnek v čokoládě nebo česneková zmrzlina, které nechutnají vůbec tak hrozně, jak si asi představujeme.

V doprovodném programu vystoupí DH Buchlovjané, Kuřátka z Bánova, Nivnička, Dolněmčan, Melenčárik a ženský sbor Dolinečka ze Soblahova u Trenčína, Marýnka Vracov, cimbálové muziky, kromě toho s famózními Burčáky bude zformován příležitostný česnekový sbor Příčes, předvede se Buchlovjánek II, Velehrádek, rocková sestava Budu -  Buchlovský důchoďák a další.

Mezi poslední zajímavosti patří i Zpovědnice poustevníka z Barborky, udělování Česnekového řádu I., II. a III. stupně, vyhodnocení soutěže O nejkrásnější slovácký typ a soutěž O nejsmradlavější dítě.

Takže neváhejte a vydejte se strávit příjemný den do buchlovického zámku. I letos, tak jako každým rokem, mají nositelé příjmení Česnek(-ová), ale také Garlík(-ová), Knobloch(-ová) vstup volný, takže není co řešit.

 

 

 

 

Autor: IVA TYMROVÁ

Vaše názory

Spilka pokřtí Halogenu narozeninové DVD

Kudlovice

Spilka pokřtí Halogenu narozeninové DVD

Před rokem kudlovická kapela Halogen pompézně oslavila dvacáté výročí. Z narozeninového koncertu vznikl záznam, který v těchto...

12. 7. 2009
Vzpomínka na koštéř

Jankovice

Vzpomínka na koštéř

Do roku 1989 se Slovácký koštéř, soutěž dospělých amatérských zpěváků lidových písniček, konal snad ve všech obcích...

12. 7. 2009
Suzanne Vega ozdobou filmové školy

Uherské Hradiště

Suzanne Vega ozdobou filmové školy

Do Hradiště přijede další významná hvězda světové pop music Suzanne Vega. Jediný samostatný koncert v České republice...

12. 7. 2009
Kopaničárské nebo Horňácké?

Starý Hrozenkov, Velká nad Veličkou

Kopaničárské nebo Horňácké?

Milovníci letních folklorních festivalů to budou mít o tomto víkendu těžké. Ve stejném termínu se totiž konají...

12. 7. 2009

Související

TOPlist