Inzerce
FacebookYoutubeInstagram

Četníci z Luhačovic vyřeší první případ

Luhačovice Kultura 5. 1. 2017
Četníci z Luhačovic vyřeší první případ

V premiéře seriálu se odehraje dvanáct příběhů z první republiky

V Luhačovicích a okolí budou velmi napjatě očekávat premiéru seriálu Četníci z Luhačovic, který se v interiérech a exteriérech lázní natáčel během léta. V pátek 6. ledna ve 20.00 a v repríze pak v pondělí 9. ledna v 10.30 se bude vysílat první z dvanácti dílů.

To, že si tvůrci pro natáčení dobového seriálu vybrali právě lázeňské městečko, svědčí o tom, že je nejen populární léčebnou destinací, oblíbeným cílem jednodenní turistiky, relaxačních víkendových či wellness pobytů, ale s oblibou je vyhledávají právě filmaři pro zachovalou architekturu i atraktivní atmosféru s prvorepublikovou noblesou.

Série historických detektivek z počátků první republiky přináší dvanáct příběhů, které onu dobu před téměř sto lety popisují, jak ji nejspíš neznáme. Jako historickou etapu, kdy morálka a zločinnost byly ovlivněny ještě před pár měsíci probíhajícím válečným konfliktem, nejkrvavějším v dějinách. Jako čas, kdy se vojáci vraceli z fronty, často překvapeni tím, co doma nalezli. Jako dobu, kdy válečný černý obchod zplodil společenskou vrstvu zbohatlých kšeftmanů i chudé, kteří neměli na jídlo. A jako moment, kdy se osádky četnických stanic, které nový stát převzal po monarchii, musely rychle oprostit od zlé pověsti rakouského četníka.

Mladí četníci zažijí nejednu příhodu

V novém seriálu přichází na četnickou stanici malého lázeňského městečka ústřední dvojice mladých strážců zákona v podání Martina Donutila a Roberta Hájka aneb mladého pána z lepších poměrů Zdeňka Cmírala a vesnického sirotka Martina Lásky, kteří míří z vojenského přijímače místo na frontu přímo na četnickou stanici v Luhačovicích. O policejní práci vědí jen to, co jim řekli v přípravném kurzu a co se píše v brožurkách. Jenže situace na stanici odpovídá poválečnému chaosu. Zkušený rakouský velitel je odstaven na vedlejší kolej a kvalifikací toho nového je hlavně to, že umí česky. A tak se mladí četníci na zkoušku rozhlížejí, od koho se co mohou naučit a před kým být raději na pozoru. Času moc nemají. Sotva stačí odložit vojenské kufry, je tu první případ... Děj se odehrává v období vznikající první republiky. Každá ze dvanácti epizod nabídne dva uzavřené kriminální případy. Na větším prostoru se zároveň rozvíjí příběhové linky táhnoucí se celým seriálem. Jednotlivé případy vychází ze zločinů, příznačných pro překotnou a v mnohém drsnou dobu po první světové válce, pro niž byla typická chudoba a dramatické osudy ovlivněné válečným konfliktem. Je to výpravný dobový seriál plný akčních scén a napětí.

Stovky komparsistů z regionu

Účinkuje v něm spousta herců, ale i stovky komparsistů, při natáčení se střídají různá prostředí. Kromě představitelů ústřední dvojice mladých četníků se před kameru postaví rakouský četnický veterán, kterého hraje Pavel Zedníček, velitelé stanice Jiří Langmajer, Karel Dobrý a Robert Jašków, dále Pavla Tomicová jako četnická hospodyně, která se snaží výhodně provdat dceru Ivanu Korolovou, Vica Kerekes v roli protřelé Vaňkové, jež se nečekaně stane majitelkou luhačovického šantánu. V seriálu se představí také například Jan Vlasák v roli majitele pily nebo Alena Mihulová jako andělíčkářka. Dále v něm hrají Dana Morávková, Zdena Herfortová, Lukáš Vaculík, Arnošt Goldflam a další herci. Přestože se děj odehrává v okrsku luhačovických lázní, zdaleka se nenatáčelo jen v tomto malebném městě, ale i na mnoha místech jižní Moravy, Vysočiny, ale také třeba v Praze.

Štáb natáčel v Luhačovicích několikrát. Už v loňském roce mohli návštěvníci lázní narazit na kolonádě, před hotelem Bedřicha Smetany nebo v blízkosti Lázeňského náměstí na četníky v uniformách. Na seriálu se podílejí tři režiséři: Biser A. Arichtev, Dan Wlodarczyk a Petr Bebjak.

Společně s natáčením dalších dílů seriálu Četníci z Luhačovic se na začátku května živě z lázní vysílal také pořad Dobré ráno s Českou televizí. Studio bylo umístěno přímo v hale Vincentky, za níž lázeňskou atmosféru dokresloval Jurkovičův dům. Ranní dávka dobré nálady v podobě zajímavých hostů, informací a hudby se nesla v duchu připravovaného dobového seriálu. Mluvilo se také o lázeňství, místních pramenech, architektuře nebo historii největších moravských lázní. Díky desítkám osob v kostýmech byla iluze dvacátých let minulého století dokonalá.

Četnické téma je velmi oblíbené

Četnická tematika k České televizi nerozlučně patří, seriál Četnické humoresky je nepochybně rodinným stříbrem v televizním archivu. Aby mohli četníci pracovat tak, jak to známe z humoresek, museli nejdříve najít své nové místo v troskách Rakouska-Uherska, v těžké době po skončení první světové války a v porodních bolestech nové republiky. „Právě toto téma zaujalo autora projektu Petra Boka, který si ke spolupráci přizval zkušeného dramaturga a scenáristu Tomáše Feřtka, a výsledkem spolupráce nejen jich dvou, ale řady dalších lidí, zejména režisérů Arichteva, Bebjaka a Wlodarczyka, je nový seriál Četníci z Luhačovic. Jedná se o nenásilnou kombinaci lehce odlehčeného stylu vyprávění a často drsných případů, které souvisejí s tehdejšími poměry. Na autorském týmu oceňuji, že se mu podařilo udržet divácky atraktivní formu a zároveň odvyprávět mnohdy velmi závažné téma,“ říká kreativní producent seriálu Jan Maxa.

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Ohlédnutí vyvrcholí koncertem Docuku

Uherské Hradiště

Ohlédnutí vyvrcholí koncertem Docuku

Již 11. ročník neformálního „slováckého pressfota“ pod názvem Ohlédnutí 2016, pořádaného Městskými kiny Uherské Hradiště ve spolupráci...

5. 1. 2017
Alkehol je pro nemoc zrušen!

Březolupy

Alkehol je pro nemoc zrušen!

Koncert Alkehol Březolupy je z důvodnu nemoci zpéváka Oty Hereše zrušen! O nahradním termínu se bude jednat,...

4. 1. 2017
CM Cifra a Viva la musica společně na Velehradě

Velehrad

CM Cifra a Viva la musica společně na Velehradě

Malé ohlédnutí za Vánocemi nabízí cimbálová muzika Cifra a uherskohradišťský gymnaziální pěvecký sbor Viva la musica se...

4. 1. 2017
Uvaděčky oblékly nové kostýmy

Zlín

Uvaděčky oblékly nové kostýmy

Na prvním dojmu záleží, a proto rok 2017 přivítali v nových kostýmech uvaděčky a uvaděči Městského divadla...

3. 1. 2017
TOPlist