FacebookYoutubeInstagram

Co nového ve výzkumu DNA lidí doby velkomoravské?

Slovácko Kultura 20. 1. 2017
Co nového ve výzkumu DNA lidí doby velkomoravské?
Foto: archiv Zemského muzea

„Tak co, už víte, jestli jsem potomkem starých Moravanů z pohřebiště v Uherském Hradišti-Sadech? A pošlete mi výsledky výzkumu mojí DNA, jak jsem si u vás v Hradišti lízl v prosinci předminulého roku, abych věděl, odkud sem moji předkové přišli?“ Takové a mnohé další podobné dotazy začínají s narůstající mírou zahušťovat nejen  elektronickou poštu a mobily Luďka Galušky, ale i dalších pracovníků Centra slovanské archeologie Moravského zemského muzea. Zajímají se o výzkum lidských pozůstatků pocházejících z hrobů raně středověké nekropole na uherskohradišťské Výšině sv. Metoděje. "Krátce zrekapitulujme, že v první fázi byly komplexnímu laboratornímu výzkumu podrobeny kosterní pozůstatky asi 70 jedinců pocházející z období od přelomu 8. a 9. století po sklonek 12. století, přičemž součástí tohoto výzkumu byla i případná identifikace jejich DNA," říká Luděk Galuška.

Za účelem zjištění, zda v současné populaci Uherskohradišťska nežijí přímí potomci oněch 70 „sadských“ jedinců, vyvolali v Centru slovanské archeologie akci, při níž mohli zájemci v prosinci 2015 odevzdat vzorky svých slin pro výzkum DNA, které jsou aktuálně srovnávány s historickými DNA. K překvapení všech přišlo zájemců bezmála 350! To už představuje velmi reprezentativní vzorek, stejně jako oněch 70 „historických“ respondentů. A to znamená, že výsledky srovnávacích analýz budou mít velmi zásadní význam. "Jak ale víme, člověk je tvor nejen zvídavý, ale také nedočkavý - to k osvětlení oněch úvodních otázek. Nicméně věda a výzkum si žádají své, zejména pak čas, serióznost… a hmotné zabezpečení," dodává Galuška. Přístroje vzorky analyzují a srovnávají v nekonečném koloběhu. A až skončí svoji práci, odborníci vyhodnotí získané výsledky, aby mohli s téměř stoprocentní jistotou odpovědět ANO či NE na otázku, zda některý „historický“ vzorek z 9. až 12. století vykazuje shodnou DNA s DNA některého ze současných respondentů výzkumu. "Bylo by jistě krásné zjištění, kdyby někdo z nás měl svého pra-, pra-, pra- předka pohřbeného třeba v interiéru kostela na Sadské výšině a ten byl současníkem arcibiskupa Metoděje či velkomoravského knížete Svatopluka… Zatím však ještě nevíme, protože přístroje stále pracují a pracují… a budou pracovat přinejmenším do poloviny letošního roku. Takže prosíme o strpení," vysvětluje Luděk Galuška.  

Autor: kul

Vaše názory

Slovácké divadlo a jeho Táta

Uherské Hradiště

Slovácké divadlo a jeho Táta

Uherskohradišťské Slovácké divadlo navštěvuje stále více a více spokojených diváků. Co je na slovácké scéně tak lákavé?...

20. 1. 2017
Plesový kalendář našeho Slovácka

Slovácko

Plesový kalendář našeho Slovácka

Blatnice pod sv. Antonínkem Krojový ples - hraje dechová hudba Bojané, V předprogramu se mohou návštěvníci těšit...

19. 1. 2017
Zasněžený pochod Okolo Břestecké skaly

Břestek

Zasněžený pochod Okolo Břestecké skaly

Zimní lenošení můžete přerušit a protáhnout si kosti na oblíbeném pochodu Okolo Břestecké skaly, který se koná...

19. 1. 2017
Výstava archivních vín pod Starýma Horama

Boršice

Výstava archivních vín pod Starýma Horama

Druhá výstava archivních vín ve Vinařství Dvůr pod Starýma Horama v Boršicích nabídne v sobotu 21. ledna...

19. 1. 2017
TOPlist