FacebookYoutubeInstagram

Dechovkový festival Pod Javorinú

Strání Kultura 21. 8. 2008
Dechovkový festival Pod Javorinú
Inzerce

Jde mám o pestrost, kterou každá kapela disponuje, říká Houšť

Na pomyslné dveře dechovkových akcí klepe i VII. ročník festivalu DH Pod Javorinú, který se uskuteční tuto neděli v obci Strání. Místní dechová hudba Straňanka si tak jako každý předcházející rok připravila pro vyznavače tohoto hudebního žánru kvalitní výběr z českých i slovenských dechovek.

Návštěvníci se mohou těšit na přizvané dechové soubory včetně místní Straňanky. Ta si letos na své konto úspěchů připsala vítězství v soutěži Zlatá křídlovka 2008. Na osmnáctém ročníku mezinárodní soutěže malých dechových orchestrů v Hodoníně zvítězili z osmi soutěžících kapel z Česka, Slovenska, Rakouska a Švýcarska.

„Každým rokem se snažíme na tento festival vybrat pestrou nabídku v podobě kapel z Čech a Slovenska. Jde mám o pestrost, kterou každá kapela disponuje,“ popisuje výběr pro letošní scénář kapelník Straňanky Petr Houšť. Dbá na to, aby slovenské kapely, letos Bojnická kapela, hrály právě jejich styl, i když se jim líbí ten náš moravský. Zachovává se tak kouzlo rozmanitosti, kterou se snaží na tomto festivalu představovat. Pozvání neodmítli ani Hulíňané z Hané, od Nových Mlýnů na jižní Moravě Túfaranka ze Šakvic a DH Májovanka z Holíče. „Jde nám o kvalitu. Tomu nás naučil náročný straňanský posluchač, který má rád úroveň a oceňuje pestrost pozvaných kapel. A je to pak i plus pro návštěvníky, kteří se za námi přijedou podívat i odjinud,“ komentuje Houšť. Organizátoři svou pílí mohou slíbit všem novým i stávajícím návštěvníkům této akce, že uslyší a uvidí kvalitní a zajímavou nabídku přizvaných kapel.

Protože mladí se moc věnovat dechovce nyní nechtějí, Straňanka se zaměřila ve svém repertoáru a výběru muzikanů na kvalitu. Z místních rodáků v kapele hrají pouze čtyři, jinak jsou to muzikanti z okolí. Je to převážně proto, aby zvedli kvalitu své produkce, což se letos jistě vyplatilo a zmíněné ocenění je toho důkazem. V kapele jsou muzikanti, kteří studují nebo mají vystudovanou hudební konzervatoř či akademii, hráči z vojenských posádkových hudeb nebo filharmonie. „Pokud v něčem chceme být dobří, je potřeba tomu věnovat nejen čas, ale zapojit do toho kvalitní hráče a ustavičně zdokonalovat své umění se členy, kteří mají podobné myšlení a chtějí získávat i nějaké to ocenění, které jistě dodává další sílu zůstat u tohoto stylu muziky,“ uzavírá Petr Houšť.

Dechovkový festlival začíná v neděli v 15.00 na náměstí U Zámečku. Po jednotlivém představení repertoáru každé kapely spolu i s místní Straňankou si pak všichni společně zahrají také tradiční monstrkoncert. Na závěr festivalu je připravena taneční zábava, kterou bude provázet až do půlnoci pozvaná Túfaranka.

Před samotným nedělním festivalem dechových hudeb, který je vyvrcholením Dnů obce Strání, můžete také navštívit v sobotu od 20.00 na náměstí U Zámečku Večer české a moravské dechové hudby. Spolu s domácí Straňankou si zahraje pražská Krajanka. VII. ročník Dnů obce Strání bude odstartován v pátek a je vyplněn bohatým kulturním i společenským programem, ve kterém proběhnou oslavy 80 let kopané ve Strání a 30 let CM Strýci.

Autor: PAVEL PRINC

Vaše názory

Recitál Jana Kryla k roku 68

Uherský Brod

Recitál Jana Kryla k roku 68

Letošní vzpomínku na dobu nedávno minulou, která se zapsala černým písmem do vzpomínek občanů České republiky, si...

21. 8. 2008
Metalový festival Rohatorium

Ořechov

Metalový festival Rohatorium

Už tuto sobotu 23. srpna se bude konat metalová přehlídka Zubrfest Rohatorium. Na hřišti v Ořechově u...

21. 8. 2008
Tři sestry se Závišem

Buchlovice

Tři sestry se Závišem

Zámecký amfiteátr ožije v pátek 22. srpna ve 20.00 starými i zbrusu novými peckami Záviše (který přijede...

21. 8. 2008
Dvojnásobné křtiny

Uherský Brod

Dvojnásobné křtiny

Na brodských Pivovarských slavnostech se o tomto víkendu v areálu Pivovaru Janáček představí řada přizvaných kapel. Této...

21. 8. 2008
TOPlist