Inzerce
FacebookYoutubeInstagram

Děti si vyrobí andělíčka na kolíčku

Buchlovice Kultura 26. 12. 2013
Děti si vyrobí andělíčka na kolíčku

Na Buchlově uvidíte, jak slavili Vánoce Berchtoldi

Už posedmé můžete vyrazit na štěpánskou koledu na hrad Buchlov. Pěší pochod na hrad se během několika let stal příjemnou vánoční tradicí. Stovky lidí, mladí, staří, velcí, malí i ti čtyřnozí, s pluckou dobrého moku na zahřátí, vyrazí chřibskými lesy až na hrad, kde je od 10.00 do 15.00 připraven kulturní program i velkolepé pohoštění se zabijačkou.

Na Buchlově si připomenete tradiční symboly Vánoc, k nimž patří vánoční stromek, dárky, vánoční cukroví, zpívání koled a betlém.

K vidění bude každou hodinu divadelní představení živého betléma s klaněním tří králů, doplněné o středověké koledy. "Výstavní prostory nabídnou návštěvníkům expozici Vánoční tradice a zvyky, doplněnou o staré vánoční pohlednice ze soukromé sbírky Bořka Žižlavského a starodávné i novodobé betlémy z vlastní sbírky. Poprvé letos návštěvníkům představíme pohyblivý betlém," prozrazuje Liba Mikulová za HB Collegium, které akci každoročně připravuje ve spolupráci s kastelánem Rostislavem Joškem. Ve stejných prostorách si budete moci prohlédnout ukázku, jak se slavil Štědrý den a Vánoce ve vesnických chalupách u obyčejných lidí.  

V loňském roce byla mimořádně na Štěpána veřejnosti zpřístupněna část hradu zvaná „hraběcí“. Jde o budovu purkrabství, která se nachází nad průjezdem mezi prvním a druhým nádvořím. Vůbec poprvé v historii byly tak návštěvníkům otevřeny pokoje, kde přebývali Berchtoldové při svých pobytech na Buchlově. "V loňském roce byl o prohlídku této části hradu velký zájem a bohužel na některé návštěvníky se nedostalo, proto se organizátoři akce rozhodli otevření purkrabství letos zopakovat. Pokoje budou opět svátečně vyzdobeny stromečkem se skleněnými ozdobami z přelomu osmnáctého století a provoněny vánočkou a vánočním cukrovím, jak to bývalo u Berchtoldů zvykem," dodává kastelán. Ani děti se nebudou nudit. V dílničkách si mohou vyrobit andělíčka na kolíčku.

Po výšlapu přijde vhod pravá domácí zabijačka. Na zahřátí se bude podávat čaj z pověstmi opředené buchlovské lípy, vánoční punč a grog.

Vzhledem k tomu, že je štěpánský pochod místem setkání přátel a vinšování do nového roku, určitě se mezi přáteli objeví i nějaká ta štamprlka domácí slivovice či medoviny. Už podruhé můžete ve vinotéce okoštovat zajímavá vína. Letos budou prezentována nová hradní vína - Ludmila, Hanuš a Jindřich. Na památku si můžete odnést poštovní známku s originálním kuponem z limitované edice.

Na cestě zpátky se můžete poslušně vydat do svých domovů, nebo se pak opětovně setkat v přilehlých hospůdkách a držet se pořekadla, že na Štěpána není pána.  

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Hradišťan s herci Slováckého divadla

Velehrad

Hradišťan s herci Slováckého divadla

Štěpán bez koncertu Hradišťanu ve velehradské bazilice by nebyl tím správným svátkem. Proto se již tradičně koncert...

26. 12. 2013
Mezi svátky do divadla? Téměř vyprodáno

Uherské Hradiště

Mezi svátky do divadla? Téměř vyprodáno

Přemýšlíte o tom, že byste mezi svátky utekli od televizí a vyrazili například do Slováckého divadla? Nebude...

26. 12. 2013
Štěpánské besedy

Slovácko

Štěpánské besedy

S Kunovjanem Zpět na startovní čáře je připraven folklorní soubor Kunovjan, který dlouhých jednadvacet let pořádal tradiční...

25. 12. 2013
Vánoční křtiny Free Fall

Uherské Hradiště

Vánoční křtiny Free Fall

Letošní rok zakončí kapela Free Fall ve velkém stylu! Po nedávnem předskakování kapele Lordi ve Zlíně je...

25. 12. 2013
TOPlist