FacebookYoutubeInstagram

Divadlo překvapuje - bude hrát na Míru

Uherské Hradiště Kultura 13. 5. 2016
Divadlo překvapuje - bude hrát na Míru
Foto: Marek Malůšek

Jestli si nové vedení Slováckého divadla v nečem může připsat body už teď, pak je to chuť a odvaha k neotřelým nápadům - ať jde o fotky herců v životní velkosti, nové služby pro diváky či modernizaci vizuálu divadla v ulicích. Nyní představuje další nápad a je hodně odvážný. Ředitel Michal Zetel se s pěticí herců pustil do přípravy drsné novinky s názvem Večer na psích dostizích. Nejzajímavější na tom ale je, že ji herci nebudou hrát v divadle, jak bylo doposud zvykem, ale v prostředí klubu Mír.

„Ta hra je jako dělaná do prostoru, kde nejsou pohodlné červené sedačky, kde diváci nechodí v obleku a kde je ve vzduchu cítit úplně jiná atmosféra," říká představitel jedné z hlavních rolí Josef Kubáník. „Hra je totiž o partě kamarádů, která chce vydělat peníze na psích dostizích. Když už na ně chtějí vyrazit, přijde mezi ně jeden, který všechno zpřehází naruby,” dodává.

Diváci, kteří cestu na Mír na černou komedii Večer na psích dostizích najdou, se vedle něj mohou těšit na další hvězdy souboru - Tomáše Šulaje, Zdeňka Trčálka a Davida Vaculíka. Čtyřlístek pak doplní nováček - mladý student herectví JAMU Martin Hudec. „Tak drsná, nebezpečná a přitom pravdivá hra se tady už dlouho nehrála,” shodují se herci, pro něž samotné je hraní na Míru velkou výzvou.

Pro koho je vlastně novinka určená? „Rádi bychom oslovili ty, kteří si mysleli, že divadlo pro ně není. Chceme ukázat, že jde o fenomén, který může strhnout každého. Od studenta UMPRUM přes ajťáka, nadšeného mladého folkloristu až po zarytého intelektuála. Jsme přesvědčeni, že hraní na Míru je ten správný krok k nim," dodává Josef Kubáník s tím, že se těší i na věrné diváky.

O čem je Večer na psích dostizích?

Měl to být jeden z nejšťastnějších večerů v jejich životě! Parta kamarádů z autodílny se sešla, aby si užila první závod jejich společného psa. Koníček, nebo hazard? Zkrátka zábava a vidina rychlého výdělku zároveň. S příchodem „mlátičky Paula“, kterého (téměř) nikdo z přítomných nečekal, se však něco pořádně zadrhne… Premiéra inscenace proběhne v neděli 12. června od 19.00.

Česká premiéra

Velmi černá „mužská“ komedie šestatřicetiletého britského autora Matta Charmana Večer na psích dostizích zvítězila v roce 2004  v dramatické soutěži mezi sedmi sty texty a získala Verity Bargate Award. Dramatik a scenárista Matt Charman „zabodoval“ také v loňském roce, kdy byl jeho scénář k Spielbergově filmu Most špiónů (Bridge of Spies) nominován na Oscara v kategorii nejlepší původní scénář. Slovácké divadlo uvede hru Večer na psích dostizích v překladu Pavla Dominika v české premiéře a v alternativním prostoru hradišťského klubu Mír poprvé 12. června. Vstupenky jsou k dostání na webu divadla.

Proč divadlo vykračuje z divadla?

„Chceme oslovovat skupiny diváků, pro které není návštěva tradiční divadelní budovy pravidelným zvykem, ale jimž může předkládané téma něco říct. Chtěli bychom spojovat netradiční místa přímo s tématy hry. Totiž i zkušenost prožitá během sledování příběhu někoho jiného se v našem emočním souhrnu zkušeností „počítá“, a divadlo je tak výbornou cestou, jak lze přijít blíže sám k sobě, a tím i k ostatním lidem."

Iva Šulajová

SLoffÁCKÉ DIVADLO - novinky v netradičním prostředí

Rychlé šípy, Nájemníci, Pokrevní bratři - to jsou inscenace, které divadlo s úspěchem uvádí na hlavním jevišti. K nim se přidává i Autista, Táta, Šansonování či Krabaret, jež divadelníci hrají v prostředí komorní Malé scény. Herci by ale rádi oslovili i publikum, které klasické divadelní prostředí neláká. A tak vznikl nápad uvést do života SLoffÁCKÉ DIVADLO. O co jde?

„V roce 1950 vznikl v New Yorku fenomén Off-Broadway jako reakce na konzervativní, bombastickou a opulentní, ryze komerční produkci broadwayských velkých divadelních domů a nabídl tak náročnějšímu či jinak smýšlejícímu publiku alternativu. My ve Slováckém divadle jsme zvyklí si všechno dělat sami, a proto rozjíždíme novou linii - SLoffÁCKÉ DIVADLO,” vysvětluje ředitel divadla Michal Zetel s tím, že první novinkou je Večer na psích dostizích, kterou s pěticí herců připravuje ve známém hradišťském klubu Mír. „Další alternativní prostředí pro různé typy diváků budou následovat. Hradiště se má nač těšit,” dodává ředitel.

Autor: vrt

Vaše názory

Událostí roku je výstava Doteky II.

Uherské Hradiště

Událostí roku je výstava Doteky II.

Výtvarný obor ZUŠ Uh. Hradiště chystá největší událost roku - výstavu Doteky II. Vernisáž letošní výstavy proběhne...

13. 5. 2016
Herci natáčeli CD Pokrevních bratrů

Uherské Hradiště

Herci natáčeli CD Pokrevních bratrů

Vtípky, srandičky a dobrá nálada - tak vypadalo natáčení CD Pokrevní bratři. Divadelníci jím vycházejí vstříc divákům,...

13. 5. 2016
Tři výstavy a Buchlovský slavík pokračují v Týdnu pro rodinu

Buchlovice

Tři výstavy a Buchlovský slavík pokračují v Týdnu pro rodinu

Týden pro rodinu bude v Buchlovicích pokračovat v pátek 13. května v 17.00 hned třemi vernisážemi v...

13. 5. 2016
Luhačovice v zajetí Četníků...

Luhačovice

Luhačovice v zajetí Četníků...

Návštěvníci Luhačovic se v tomto týdnu měli možnost vrátit do období první republiky. Na kolonádě potkávali kolemjdoucí...

13. 5. 2016

Související

Uherské Hradiště

Koncert pro lékaře a sestry: herci děkovali zdravotníkům

Díků není nikdy dost - takový název dostal unikátní koncert, který ve středu 8. dubna odvysílalo Slovácké...

Vésky

Česká televize natočila dokument o Zdeňkovi Trčálkovi

Sobotní dopoledne bude v České televizi patřit herci Zdeňku Trčálkovi. V průběhu posledních několika měsíců o něm...

Uherské Hradiště

Jura Pavlica, Slovácké divadlo a ZUŠ podpoří koncertem hradišťskou nemocnici

Díků není nikdy dost – tak se jmenuje unikátní koncert, který ve středu 8. dubna odvysílá Slovácké...

Uherské Hradiště

O telefonáty poprosila sestřička z Prahy i učitel z Norska

„Uvědomili jsme si, jak někteří senioři potřebují úplně obyčejný rozhovor. Aby se někdo zajímal o to, co...

TOPlist