Inzerce
FacebookYoutubeInstagram

Do hradišťské věznice na ekumenickou bohoslužbu

Uherské Hradiště Kultura 10. 9. 2015
Do hradišťské věznice na ekumenickou bohoslužbu
Foto: Marek Malúšek

Počtvrté v historii Slováckých slavností vína a otevřených památek se zájemci dostanou do části areálu uherskohradišťské věznice. Pro návštěvníky bude věznice zpřístupněna v sobotu 12. září od 13.00 do 17.00 a v neděli 13. září od 10.00 do 14.00. V sobotu 12. září pak od 17.30 proběhne na nádvoří bývalé věznice ekumenická bohoslužba, která bude sloužena na památku obětí totalitních režimů a jejich persekuovaných rodin.

Uherskohradišťská věznice je významným historickým areálem připomínajícím teror dvou totalitních režimů minulého století. V rámci České republiky je ojedinělým takto zachovaným objektem svého druhu. Zdi, které jsou přímými svědky událostí, na něž bychom neměli zapomenout, dodnes chátrají a zůstávají nejrozsáhlejším doposud neopraveným veřejným prostorem v centru města.

S vědomím, že uherskohradišťskou věznicí prošly během vyšetřování desítky a stovky spoluobčanů našeho okresu, se tímto spolek Memoria obrací na širokou veřejnost s přáním, aby pietní akt bohoslužby podpořila. Přesné počty vyšetřovanců, kteří věznicí prošli, není možné díky chybějící evidenci přesně dohledat. Jisté je, že ve věznici byli nelidsky mučeni, souzeni a v některých případech popraveni, či připraveni o život za „nejasných okolností“ mnozí občané Československa.

Pietní bohoslužba je pokusem přivést na místo hrůz společenství lidí spojených ve vzpomínce a v myšlence na odpuštění. Tradice ekumenických bohoslužeb ve věznici trvá již několikátý rok, letos je však bohoslužba poprvé zpřístupněna široké veřejnosti.

„Využijme tuto příležitosti uctít památku politických vězňů a jejich často opomínaných rodin,“ dodává Petr Pijáček ze spolku Memoria – iniciativy za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti.

Memoria stále sbírá podpisy pod petici Za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti, která vznikla před pěti lety, kdy hrozil tržní odprodej objektu. Hlavním cílem spolku je popularizace tématu, podněcování diskuze, udržování povědomí o věznici. „Snažíme se být veřejným hlasem těch, kterým na tomto místě záleží a nejsou lhostejní,“ říká předsedkyně Memorie Anna Stránská.

Více o věznici a iniciativě: www.veznicehradiste.cz a www.veznice.uh.cz

Autor: nin

Vaše názory

Pokrevní bratři s Yvettou Blanarovičovou

Uherské Hradiště

Pokrevní bratři s Yvettou Blanarovičovou

Ještě před dvěma týdny bylo ve Slováckém divadle pěkně rušno. Režisér Balaš odstoupil kvůli těhotenstvím hereček od...

10. 9. 2015
Víte, jak chodili oblečeni naši předci?

Uherské Hradiště

Víte, jak chodili oblečeni naši předci?

Páteční program v Redutě zahájí vernisáž výstavy Oděv v běhu staletí, která představí práce Kristýny Petříčkové spolu...

10. 9. 2015
Hvězda nabídne komentované prohlídky i kulturní program

Uherské Hradiště

Hvězda nabídne komentované prohlídky i kulturní program

V rámci Slavností vína a Dnů otevřených památek nabídne zdarma i kino Hvězda netradiční prohlídku prostor kina....

10. 9. 2015
Hvězda má nový rezervační systém i web

Uherské Hradiště

Hvězda má nový rezervační systém i web

Jak si mnozí z vás jistě všimli, kino Hvězda má nový web i rezervace vstupenek. „Změnou technického...

9. 9. 2015

Související

Uherské Hradiště

Slavnosti mě stále nabíjí

Rozhovor s Antonínem Machem, ředitelem Klubu kultury v Uherském Hradišti, hlavním pořadatelem Slováckých slavností vína a otevřených...

Mařatice

Na slavnosti vína putujte Vinohradskou ulicí

Také letos můžete v rámci Slováckých slavností vína a otevřených památek objevit podmanivou atmosféru pohádkové uličky královského...

Uherské Hradiště

Kdo se směje naposled

Prázdniny končí, herci se vracejí na jeviště, ale žádný stesk po volných dnech se evidentně nekoná. Naopak....

Uherské Hradiště

Moje botečky cupy, dupy

Na letošní krojové přehlídce v neděli 11. září od 13.30 si na Kolejním nádvoří uslyšíte povídání o...

TOPlist