FacebookYoutubeInstagram

Fašankový autobus objede Slovácko

Slovácko Kultura 1. 2. 2016
Fašankový autobus objede Slovácko
Foto: ilustrační foto

Fašankový autobus letos opět vyrazí na okružní jízdu po fašankovém veselí na Slovácku. Senátor Ivo Valenta navazuje na dosavadní tradici a v sobotu 6. února vypravuje historický autobus, který pod heslem „netradičně za tradicemi“ navštíví pět obcí, ve kterých se tradují bujaré fašankové obchůzky.

„Jako tradičně startujeme v sobotu v 8 hodin ráno u radnice v Uherském Hradišti. Poté vyrazíme na celodenní výlet v historickém autobuse a pozdravíme fašankové průvody v celkem pěti obcích na Slovácku,“ prozradil senátor Ivo Valenta, který se letos na objížďku fašankovým Slováckem vydá poprvé. „Moc se na toto putování těším. Pokoštujeme dobrou slivovici, budeme pokrajovat lahodnou slaninu a snad alespoň takto symbolicky vzdáme hold těm, kteří každý rok udržují tuto prastarou tradici,“ dodal senátor.

Z Uherského Hradiště vyrazí fašankový autobus nejdříve do Komně, pak navštíví Dolní Němčí, fašankový festival ve Strání, odpoledne obec Březovou a také Boršice u Blatnice. Na závěr zavítá opět do Uherského Hradiště. „Na palubě autobusu také reálně vyzkoušíme nový webový portál Folklorní akademie a věřím, že se společně naučíme mnohé z fašankových písniček. Pro tento účel jsme zpracovali a připravili písničky, které jsem jako vedoucí místního folklorního souboru svého času zpíval během fašankové obchůzky v Nedakonicích. Rodinná cimbálová muzika Josefa Marečka nám pak bude skvělým doprovodem,“ prozrazuje něco z plánovaného dění na palubě autobusu Michal Dvouletý, spoluzakladatel Folklorní akademie, který bude dalším „účastníkem zájezdu“.

„Velmi rád jsem přijal pozvání pana senátora na putování po fašanku na Slovácku. My na Valašsku tuto tradice neudržujeme, ale o to víc se těším, že poznám něco nového,“ uvedl Tomáš Pajonk, podnikatel a krajský předseda Strany svobodných občanů, který ještě zvažuje, jestli na sebe dokonce neobleče valašský kroj.

„Jsem rád, že senátor Ivo Valenta převzal štafetový kolík této tradiční akce. Masopustní oslavy na Slovácku mají svou neopakovatelnou atmosféru a já jsem rád, že i letos mohu být součástí tohoto spontánního veselí,“ dodal emeritní hejtman Libor Lukáš, který v posledních letech udržoval tradici fašankových autobusů a ani letos nebude chybět na jeho palubě.

Autor: nin

Vaše názory

Opět padl slivovicový rekord

Jankovice

Opět padl slivovicový rekord

Každému koštu předchází pořádná degustace a jinak tomu není ani v Jankovicích. „Mají toho tolik, že si...

29. 1. 2016
Stromboli to rozbalí ve Zlíně

Slovácko

Stromboli to rozbalí ve Zlíně

Jedinečný a neopakovatelný koncert oslavující 30 let od založení kultovní kapely Stromboli se koná v úterý 9....

29. 1. 2016
Herce z Hradiště překvapila Libuška Šafránková

Uherské Hradiště

Herce z Hradiště překvapila Libuška Šafránková

To, že jsou herci z Hradiště obdivovaní po celé republice a fandí jim i slavní kolegové, je...

29. 1. 2016
Ke vstupence prezervativ

Uherské Hradiště

Ke vstupence prezervativ

Na Valentýna dojde k ukončení unikátní výstavy Léčebný ústav MUDr. Masaříka. Slovácké muzeum přichází před derniérou výstavy...

29. 1. 2016

Související

Počet masek se rovnal počtu muzikantů

Jen největší fašankoví nadšenci překonávali krizi způsobenou kolizí termínů a rozpory v organizaci. O co bylo masek...

Tupesy

Na fašankové zábavě v Tupesích mohli lidé vyhrát netradiční ceny

Ivan a Marfuša, Daniel Nekonečný s jeho tanečnicemi nebo třeba parta Rychlých šípů, do těchto a mnoha...

Záhorovice

Do Záhorovic přijel Zeman

Pořadatelství měli letos na starosti hasiči. Co do počtu masek slabší průvod doprovázela dechová hudba Záhorovjané a...

Uherské Hradiště - Sady

Tahákem byly královny

Slámoví panáci museli díky svým maskám pít víno i ostatní nápoje brčkem. Odvážní staříci se smrtky nebáli,...

TOPlist