FacebookYoutubeInstagram

Hodový večer s Babicou a hosty

Hluk Kultura 8. 8. 2008
Hodový večer s Babicou a hosty
Inzerce

Opět se na pódiu setkají dvě slovácké legendy - Jožka Pilát s Vlastou Grycovou

Zapalovat hlucké hody bude tento pátek 8. srpna cimbálová muzika Babica společně s hosty Vlastou Grycovou a Josefem Pilátem. Kromě folklorních legend se návštěvníci večera, sestávajícího z připravovaného programu a volné besedy u cimbálu, setkají také s Folklorním souborem Javorina ze Strání, ženským sborem ze Strání a lidovým vypravěčem Jožkou Pavlíčkem. Hodový večer je připravován do velkého sálu hlucké tvrze a začíná ve 20.00.

Není to poprvé, co se významné zpěvácké osobnosti - Vlasta Grycová a Josef Pilát - setkávají na společném projektu. Oba jejich hlasy lze již slyšet na první dlouhohrající gramofonové desce Hradišťanu a Jaroslava Staňka z roku 1972 Hraje a zpívá soubor písní a tanců Hradišťan, jejíž nahrávky dnes vlastně zlidověly podobně jako původní melodie. Platí to samozřejmě i pro Hudecké z Bílovic (II), které interpretoval Josef Pilát, a které dodnes rády hrávají mnohé cimbálové muziky, především pro dnes již známou úpravu Stójí Kača při šentyši... od Vlasty Grycové.

Připomeňme si ještě, že Vlasta Grycová, která byla členkou Hradišťanu v letech 1957 - 1971, se naučila nejvíce písní od své maminky, významné nositelky písňového bohatství, Alžběty Končitíkové (1913 -1999) ze Strání.

A jak už program hodového večera naznačuje, ze Strání přijala pozvání většina hostů. Vždyť je co reprezentovat! Folklorní soubor Javorina ze Strání představuje domácí starobylou tradici, která sahá až k nejstarším dochovaným zprávám o předvádění straňanských mečových tanců spojených s každoročním masopustním veselím - fašankem. První taková zpráva pochází již z roku 1894, kdy Straňané předvedli obdivuhodný mečový tanec na Národopisné výstavce v Uherském Brodě, což jim přineslo nezanedbatelný věhlas. Ten ostatně o Strání šíří i zdejší kroj, jenž je možno ve stejný den zahlédnout jak v Hluku, tak i o několik hodin dříve v olympijském Pekingu, kde před světovým publikem reprezentuje Českou republiku a její sportovní výpravu.

Oproti tomu cimbálová muzika Babica z Hluku je poměrně mladé uskupení. Svůj název odvozuje od zdejší Babí hory, jíž se v Hluku prostě říká Babica. Muzikanti pojmenovali svoji kapelu podle tohoto svého oblíbeného místa před jedenácti lety, ačkoliv kořeny muziky sahají do roku 1993. Dnes ji tvoří 7 muzikantů z hradišťského a brodského Dolňácka. Tato oblast poskytuje muzice zcela přirozeně bohaté repertoárové zázemí a navíc i možnost rozmanitého výběru písní z jiných regionů, které si vždy velmi ráda zahraje. Dnešní snahou Babice je vytvořit si svůj vlastní charakteristický zvuk, právě repertoárovou skladbou a hudebními úpravami, z nichž mnohé představí i na hodovém večeru u cimbálu na počest letošních hluckých hodů.  

Autor: asc

Vaše názory

Rukodělné kurzy začínají

Vlčnov

Rukodělné kurzy začínají

Prázdninové kurzy ve Vlčnově klepou na dveře, proto přinášíme praktické informace o tom, co budete potřebovat, co...

8. 8. 2008
Michal je kvítko

Michal je kvítko

Ranč v Kostelanech doslova rozkvete! Po roce se na něj vrátí dětmi milovaný zahradník Michal Nesvadba. Ještě...

8. 8. 2008
Pivní slavnosti a zábava na Roštíně

Pivní slavnosti a zábava na Roštíně

Už třináctý ročník Pivních slavností se uskuteční o tomto víkendu v areálu Kamínka - Roštín a ponese...

8. 8. 2008
Trnkobraní – hudba, slivovice a knedlíky

Trnkobraní – hudba, slivovice a knedlíky

Areál vizovické likérky ožívá v létě dvěma nadregionálními akcemi. Červenec patří metalovému festivalu Masters of Rock a...

8. 8. 2008
TOPlist