FacebookYoutubeInstagram

Hradišťák Tomáš Boček finalistou Eurovize!

Praha, Uherské Hradiště Kultura 14. 1. 2019
Hradišťák Tomáš Boček finalistou Eurovize!

Tomáš Boček je vycházející písničkářskou hvězdou.

Foto: archiv TB

Podpoříte zpívajícího medika? Možná, že vám jednou zachrání život...

Jedním z osmi finalistů národního kola hudební soutěže Eurovize se stal písničkář Tomáš Boček z Uherského Hradiště, jehož song vybrala porota ze tří stovek nahrávek...

O účast v soutěži a cestu do izraelského Tel Avivu bude bojovat Hana Barbara, Tomáš Boček, Andrea Holá, zpěvačka Pam Rabbit, skupina Lake Malawi v čele s Albertem Černým, Barbora Mochowa, Jakub Ondra a Jara Vymer. O postupu můžete hlasovat i vy, pomocí speciální aplikace Eurovize do pondělní půlnoci 21. ledna.

Tomáše Bočka jsme mohli potkávat v hradišťských ulicích, na základce UNESCO a uherskohradišťském gymplu. „Právě na gymplu jsem začínal dávat covery písniček na Youtube, což byl prvopočátek mého hudebního počínání,“ prozrazuje Tomáš, který jde možná ve stopách pětibojaře Tomáše Kluse, protože i on byl dlouhá léta atletem Slovácké Slavie. „Atletika byla i jeden z důvodů, proč jsem se odstěhoval do Prahy. Běhal jsem za USK Praha, později za Olymp Praha a zároveň začal studovat na Karlově univerzitě Fakultu humanitních studií. V té době však zvítězil sport, škola mě moc nenadchla, což byl hlavní důvod, proč jsem to ve druháku vzdal,“ popisuje začátek své cesty nadaný muzikant, který se osudovým setkáním s přáteli z Londýna dostal k hraní na ulici...

Hraní na ulici jsi vyměnil za sport a studium?

Jenom na pár let. Kamarádi z Londýna hrávali jen tak na ulici. Přišlo mi to super a chtěl jsem to taky zkusit. Nakonec jsem postupně vycestovával dál a dál za „buskingem“, který mě uchvátil natolik, že zvítězil i nad sportem. I když jsem chtěl, nešlo to vůbec kombinovat nějakým rozumným způsobem. Několik let jsem takhle strávil v zahraničí a hrál pro lidi ve všech koutech Evropy.
Takže jsi začal oficiální písničkářskou kariéru?

Po letech coverů a písničkářství jsem se rozhodl, že vydám nějakou vlastní tvorbu. Slovo dalo slovo a já se dal dohromady s mým nynějším producentem Borisem Carloffem, se kterým jsme před dvěma lety natočili můj první singl You are. Poté už následovaly spíš koncerty a práce s písničkou, takže jsem cestoval trochu míň.  

Byl jsi talentovaný sportovec i student. Stíháš kromě muziky ještě něco?
Pořád mě to nějak táhlo ke studiu. Několikrát jsem se i hlásil na psychologii, ale nikdy mě nevzali. Loni jsem to zkoušel znovu a k tomu připojil i přihlášku na medicínu. Tentokrát mě vzali na oboje. Hecl jsem se, na oboje také nastoupil a k vlastnímu překvapení zjistil, že medicína mě zajímá ještě o trochu víc. Psychologii jsem ukončil a v Olomouci se snažím soustředit na studium na lékařské fakultě.

Jak trnitá byla cesta do Eurovize?
Ani moc ne. S producentem jsme přihlásili písničku a v České televizi ji vybrali mezi nejlepších osm, za což jsem opravdu moc vděčný.

Píseň, se kterou soutěžíš, je z tvé autorské dílny?
Je to má vlastní píseň, s korekturou textu mi pomáhal Alasdair Bouch a producentskou supervizi zastřešil Boris Carloff, který se taky hodně podepsal na finální aranži.

Splnily bezprostřední zážitky z dosavadní účasti v soutěži tvé očekávání? 
Je to má soutěžní premiéra a musím říct, že je to zatím moc fajn. Kluci z České televize jsou hrozně hodní, pracovití a ochotní, je s nimi skvělá spolupráce. Ze všech přihlášených se udělal užší výběr, většina z užšího výběru, včetně mě, byla postupně pozvána do České televize, kde jsme zazpívali písničku, se kterou se hlásíme, nakonec z nás vybrali osm finalistů národního kola.

Jaké máš plány do budoucna?
Uvidíme, jak dopadne Eurovize, každopádně bych rád pokračoval ve studiu, protože mě to baví, a do toho zvládal dělat i hudbu.

Uvidíme tě i v rodném městě při nějaké hudební příležitosti?
Určitě ano, na jaře budou koncerty a nějaký proběhne i v Uherském Hradišti.

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Grafiky Mariána Komáčka

Uherské Hradiště

Grafiky Mariána Komáčka

Jeden z nejvýznamnějších současných slovenských grafiků a malířů představí svou tvorbu v Galerii Vladimíra Hrocha v Klubu...

14. 1. 2019
Divadelní spolek vás rozesměje příběhy Jury Kláska a Matúša Pagáča

Břestek

Divadelní spolek vás rozesměje příběhy Jury Kláska a Matúša Pagáča

Příběhy Jury Kláska a strýca Matúša Pagáča zná snad úplně každý. Tentokrát se do úsměvných zápletek ze...

11. 1. 2019
Ples sportovců

Nedachlebice

Ples sportovců

Tradiční, už XIX. ples sportovců přinese překvapení v podobě Posledního výkopu Petra Faldyny. Ples se koná v...

11. 1. 2019
Dva úplně nazí muži už v sobotu

Uherské Hradiště

Dva úplně nazí muži už v sobotu

Dva úplně nazí muži je název bláznivé komedie, kterou odstartuje rok 2019 ve Slováckém divadle. Režie se...

10. 1. 2019
TOPlist