FacebookYoutubeInstagram

Hulíkův Hořící keř už v neděli

Uherské Hradiště Kultura 25. 1. 2013
Hulíkův Hořící keř už v neděli
Foto: archiv Štěpána Hulíka
Inzerce

Ve filmu se představí Trojan, Kotek, Budař, Zindulka...

Třídílné drama Hořící keř z období palachiády na počátku roku 1969 bude mít v neděli 27. ledna ve 20.00 premiéru na HBO. Vzniklo pod režisérskou taktovkou slavné polské režisérky Agnieszky Hollandové. Scénář dramatu o alarmujícím činu Jana Palacha, osudech jeho blízkých a počátcích normalizace v posrpnové ČSSR napsal Štěpán Hulík. Děj je inspirovaný skutečnými událostmi i reálnými postavami, které představují Tatiana Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach, Ivan Trojan, Martin Huba, Vojtěch Kotek, Jan Budař, Taťjana Medvecká, Igor Bareš, Stanislav Zindulka.

Štěpán Hulík je další z „mlaďochů,“ kteří se dokázali prosadit ve svém oboru. Z hradišťského gymnazisty se ve svých sedmadvaceti letech dopracoval až na Objev roku literární soutěže Magnesia Litera za monografii Kinematografie zapomnění o nástupu normalizace na Barrandově. Vystudoval filmovou vědu na Filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze a scenáristiku a dramaturgii na pražské FAMU. Před několika lety se stal jedním z hlavních organizátorů Gira de Pivka.

Za týden budete mít premiéru Hořícího keře. Můžeš trochu čtenářům přiblížit příběh dramatu z období palachiády?

Naše trilogie není životopisem Jana Palacha. Začínáme Janovým upálením 16. ledna 1969 a následně sledujeme dopad jeho činu na jeho nejbližší, především na maminku a bratra, i na celou československou společnost. Druhý a třetí díl jsou pak především kronikou toho, jak se původně semknutý národ začíná pod tlakem rozkládat, jak se lámou charaktery lidí a jak se z toho všeobecného proudu vydělují jedinci, kteří naleznou odvahu se útisku vzepřít. Myslím, že je to velice současné téma. Situace ve společnosti bohužel tehdejší dobu velmi připomíná. Pocit frustrace a z ní plynoucí lhostejnosti se šíří podobně jako tenkrát. Palachův příběh je připomínka toho, že odevzdanosti a apatii se podvolit nesmíme. Že je vždycky jen na nás, jak bude náš život vypadat. A že to samozřejmě něco stojí...

Dobu Jana Palacha jsi nezažil - jak se díváš na jeho čin?

Chápu ho jednoznačně jako hrdinský čin, který byl, a stále částečně zůstává, nepochopený. Janův čin není výzva, abychom se zabíjeli, ale abychom se snažili nebýt nevšímaví a odevzdaní. Je to otázka po tom, co je každý z nás ochotný udělat, aby malý kousek světa bezprostředně okolo nás byl lepší.

Setkal ses při práci na tomto filmu s něčím, co tě zaskočilo?

Překvapení byla spousta, ale že by mě něco vyloženě zaskočilo, to snad ani ne...

Jak se ti spolupracovalo se slavnou polskou režisérkou Agnieszkou Hollandovou?

Od první chvíle, kdy jsme se s ní s kolegy producenty Tomášem Hrubým a Pavlou Kubečkovou ve Varšavě setkali, bylo jasné, že si budeme rozumět. Vzájemné porozumění se pak plynule proměnilo v přátelství. Přestože jsme takhle mladí a oproti ní naprosto nezkušení, Agnieszka nás respektovala a dodávala nám sebedůvěru. Těším se, že spolu ještě něco uděláme.

Máš už bolení břicha z nervozity před premiérou? Je úspěch vysílat v hlavním večerním čase...

Nemám. Možná to bude znít neskromně, ale v téhle chvíli už náš film viděly desítky lidí, kteří jsou jednak dost nároční a jednak se nebojí být upřímní. Z jejich reakcí vím, že se nám film povedl.

V jakém stádiu je adaptace románu Zdeny Salivarové-Škvorecké Honzlová, na kterém pracuješ s dokumentaristou Tomášem Kudrnou?

Nepodařilo se mně podle té vynikající knížky napsat stejně dobrý scénář. Zřejmě je to látka pro někoho mnohem talentovanějšího. Ale kdyby mě náhodou něco osvítilo, určitě bychom se s Tomášem k té knize vrátili. Je opravdu skvělá a nadčasová. Vřele ji všem doporučuji!

Nosíš v hlavě už něco dalšího?

Píšu scénář o zpěvačce Evě Olmerové, naší jazzové divě šedesátých a sedmdesátých let. A s parťáky Hrubým a Kubečkovou jsme dali dohromady televizní seriál. Takovou netradiční kriminálku odehrávající se v zapadlé horské vesnici. Když všechno půjde, jak má, budeme ji znovu dělat s HBO.

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Kdo si odnese první Cenu DOBRÉHO DNE?

Uherské Hradiště

Kdo si odnese první Cenu DOBRÉHO DNE?

Už brzy bude udělena Cena DOBRÉHO DNE za nejlepší inscenaci a herecké výkony loňského roku. O výsledku...

25. 1. 2013
Který z herců je nejoblíbenější? Rozhodne se na plese

Uherské Hradiště

Který z herců je nejoblíbenější? Rozhodne se na plese

Milovníci valčíků, večerních rób a velkých hudebních čísel se mohou těšit. Už tuto sobotu je totiž čeká...

24. 1. 2013
Premiéra zapomenutého filmu a představení nového krále

Slovácko

Premiéra zapomenutého filmu a představení nového krále

Uplynulou sobotu zažili milovníci lidových písniček jubilejní, desátý krojový ples v Boršicích nebo vyrazili do Spytihněvi, příští...

24. 1. 2013
Stalo se v divadle

Uherské Hradiště

Stalo se v divadle

Po premiéře Cybercomicsu se herci hned vrhnou na přípravu nové inscenace. Jde o psychologické drama Nora v...

23. 1. 2013
TOPlist