FacebookYoutubeInstagram

Hvězda uvede filmy zesnulého Vojtěcha Jasného

Uherské Hradiště Kultura 4. 12. 2019
Hvězda uvede filmy zesnulého Vojtěcha Jasného
Inzerce

Jeden z příběhů povídkové Touhy se natáčel ve Střílkách

Před nedávnem zemřel ve věku 93 let režisér, scenárista i odbojář Vojtěch Jasný, autor trezorového filmu Všichni dobří rodáci. Kino Hvězda Uherské Hradiště věnuje památce výjimečného režiséra projekci Zlatého fondu kinematografie.

Ve čtvrtek 5. prosince od 16.00 promítne jeho film Touha a krátký předfilm Česká rapsodie. Členové Zlatého fondu mají vstup na projekci zdarma, ostatní zaplatí pouhých 60 Kč.

Film Touha (1958) je složen ze čtyř příběhů, postihujících všechny etapy lidského života: volnost dětství, hledání prvních lásek, stáří i smrt. Česká rapsodie je teskná báseň beze slov, žalm za okupované Československo, poslední snímek Jasného před odchodem do emigrace na konci šedesátých let dvacátého století.

Režisér Vojtěch Jasný, rodák z Kelče u Valašského Meziříčí, navštívil Uherské Hradiště a speciálně kino Hvězda v minulosti mnohokrát. Nejčastěji se tak stalo v rámci Letní filmové školy nebo uvedení filmu v období MFF ve Zlíně. V Uherském Hradišti také studovala někdejší studentka sochařství SUPŠ - a později herečka - Drahomíra Hofmanová, kterou si vyhlédl pro postavu Veselé vdovy v jeho asi nejznámějším opusu Všichni dobří rodáci.

Jasný Moravu miloval a umísťoval do ní často i svá filmová díla. Jeden z příběhů povídkové Touhy se natáčel v nedalekých Střílkách, další ve Štramberku, úvodní povídka se natáčela na Jasného rodném Valašsku.

"K Vojtěchu Jasnému jsem měl blízký vztah, znal jsem se i s jeho ženou Květou a synem Petrem. V době psaní diplomové práce jsem s ním prožil několik krásných dnů v Bystrém u Poličky, kde se natáčeli Rodáci, a poznal spolu s ním městečko i jeho životní náturu. Byl to velký básník českého filmu a náš program ve Zlatém fondu je takovým rozloučením s ním," uvedl Josef Korvas, ředitel Městských kin.

Autor: kul

Vaše názory

Mikulášská fekál show s Gutalax

Uherské Hradiště

Mikulášská fekál show s Gutalax

Kapela, která se svou hovnovou show sjíždí nejlepší festivaly, jak u nás, tak v Evropě, zasmradí v...

4. 12. 2019
Vernisáž Krajiny Pavly Kroupové ve Hvězdě

Uherské Hradiště

Vernisáž Krajiny Pavly Kroupové ve Hvězdě

Vestibul kina Hvězda v Uherském Hradišti aktuálně patří fotografické výstavě o kultuře protestu ve Velké Británii Davida...

3. 12. 2019
U.D.O. se vrací do Hluku

Hluk

U.D.O. se vrací do Hluku

Zpěvák s charismatickým hlasem Udo Dirkschneider se se svojí kapelou vrací do Česka. Koncerty v Ostravě a...

3. 12. 2019
Nové vydání Malovaného kraje na stáncích

Slovácko

Nové vydání Malovaného kraje na stáncích

Titulní stranu obálky národopisného a vlastivědného časopisu Slovácka zdobí motiv ze zasněžených Vápenek, na zadní straně pak...

3. 12. 2019

Související

Uherské Hradiště

Šupka vyhrál s kolekcí Kde domov můj

Již po čtrnácté patří vestibul kina Hvězda výstavě neformálního slováckého pressphota nazvané Ohlédnutí. Ta se pravidelně ohlíží...

Uherské Hradiště

Co všechno nevíte o Elle Fitzgerald?

Jen málokterá zpěvačka během svého života i po své smrti ovlivnila tolik umělců jako první dáma jazzu...

Uherské Hradiště

Silvestrovský koncert s královnou sopránu a kouzelníkem

Silvestra nemusíte prožívat s chlebíčky a šampaňským u televize, ale třeba v kině Hvězda s Kulturní delikatesou...

Uherské Hradiště

Vánočního Louskáčka „předskočí“ mladí tanečníci ZUŠ

Kulturní delikatesy kina Hvězda nemohou v předvánočním čase opomenout klasický, nekonečně oblíbený balet Louskáček. Čajkovského kouzelný balet...

TOPlist