FacebookYoutubeInstagram

Jančář zaznamenal život Jana Vančury

Uherské Hradiště Kultura 12. 11. 2018
Jančář zaznamenal život Jana Vančury

Ředitel knihovny BBB Radovan Jančář představí knihu o generálu Vančurovi.

Foto: SM
Inzerce

Právo má přednost před mocí - o životních osudech legionáře a generála Jana Vančury

Po životních osudech hradišťského legionáře a generála pátral za pomoci rodinných příslušníků Radovan Jančář, ředitel Knihovny BBB. Knihu představí ve středu 14. listopadu v 17.15 v čítárně, u příležitosti 100. výročí republiky.

Kde ses setkal s příběhem generála Vančury poprvé?

Jméno generála Vančury mi bylo známé, ale jenom v několika málo datech, například že byl člen Obrany národa, věděl jsem i o pamětní desce, která je instalována na městské radnici, ale to bylo tak všechno. Jeho velmi dramatické životní osudy jsem měl možnost poznat až při práci na knize.

Jak dlouho jsi na knize pracoval?

Tentokráte vznikla v rekordně krátkém čase, protože ke zpracování knihy jsem se dostal shodou okolností. Původně ji měl psát jiný autor, který ale na poslední chvíli vydavatelům odřekl, což je dostalo do obtížné situace. Když za mnou přišla paní Šuranská (vnučka generála Vančury) a spol. poprvé, někdy v květnu letošního roku, chtěl jsem je nejprve odmítnout, protože jsem měl pocit, že se to časově nedá vůbec zvládnout. Viděl jsem ale, jak jsou ze vzniklé situace nešťastní, vzal jsem si proto týden na rozmyšlenou. Zapůjčili mi banánovou krabici plnou nejrůznějších materiálů a fotografií z pozůstalosti Jana Vančury, celý týden jsem se v ní přehraboval a našel tak nádherné věci, že jsem nakonec jejich nabídku přijal. Kniha vlastně vznikla za necelého půl roku velmi intenzivní práce.

Co tě nejvíc při bádání překvapilo?

Překvapení bylo více, ale asi nejvíce mně překvapil fakt, že ač Jan Vančura prožil ve dvou válkách téměř 12 let života, byl zapřísáhlým pacifistou. Přesto, díky svému vychování a velkému vlastenectví, vždy obětavě svou vlasteneckou povinnost splnil.

Na knize jsi spolupracoval s rodinnými příslušníky, došlo i k nějaké zajímavé situaci?

Nevím, jak hodnotí naši spolupráci oni, ale pro mne se stali na půl roku takřka nejbližšími přáteli. Úžasný zážitek jsem měl při setkání s Janem Vančurou mladším, synem generála Vančury. Ačkoli je mu už neuvěřitelných 92 let, je plný optimismu, roznáší kolem sebe dobrou náladu a hlavně má neskutečnou paměť. Bez jeho vzpomínek by kniha patrně vůbec nevznikla.

Proč by si knihu měl čtenář koupit?

Třeba proto, aby pochopil, že státní vyznamenání si zaslouží úplně jiní lidé než ti, kteří jej v poslední době dostávají. Nebo proto, že při čtení knihy zjistí, co je to skutečné vlastenectví. A určitě i z důvodu, že Jan Vančura je dnes v našem městě poněkud neprávem zapomenut, i když právě o takových lidech by se naše děti měly učit v dějepise místo bezduchého biflování letopočtů. V letošním roce proběhlo bezpočet akcí u příležitosti 100. výročí samostatného československého státu, o který se Jan Vančura významně zasloužil minimálně dvakrát, proto je důležité jeho jméno rehabilitovat širší veřejnosti.

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Do divadla dnes vplouvá Bílá velryba

Uherské Hradiště

Do divadla dnes vplouvá Bílá velryba

První malí návštěvníci dnes v předpremiéře uvidí velkolepý příběh o zaslepeném boji s přírodou Bílá velryba. Román...

12. 11. 2018
Vyprodané hlediště tleskalo bylinkám

Uherské Hradiště

Vyprodané hlediště tleskalo bylinkám

Hned dvě představení úplně nové pohádky pro nejmenší děti s názvem Anička a bylinkové kouzlo připravilo na...

12. 11. 2018
Coldplay vás vtáhne na cestu od skromných začátků až na hudební vrchol

Slovácko

Coldplay vás vtáhne na cestu od skromných začátků až na hudební vrchol

Pokud patříte k milovníkům britských Coldplay, nenechte si ujít unikátní dokument A Head Full Of Dreams, který...

12. 11. 2018
Divadlo připomene sto let od konce první světové války

Uherské Hradiště

Divadlo připomene sto let od konce první světové války

Slovácké divadlo věnovalo 100. výročí vzniku Československa celou uplynulou sezónu, která s příznačným sloganem Kde domov tvůj?...

9. 11. 2018

Související

Uherské Hradiště

Dobový jarmark se vzpomínkami na stará řemesla

V předvečer zahájení jarmarku na hradišťském náměstí se nejprve odehrál dobový jarmark v Knihovně Bedřicha Beneše Buchlovana....

Uherské Hradiště

Rodinné odpoledne v Knihovně BBB

Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana pořádá už potřinácté pro celé rodiny dopolední pořady. Program se koná v sobotu...

Uherské Hradiště

Svítilo sluníčko i dětská očka

Hradišťské sluníčko, týdenní minifestival k podpoře dětského čtení, přineslo krom vyhlášení výsledků dětské literární soutěže i letos...

Uherské Hradiště

Vezměte s sebou večerníčkovské čepice i hračky

Nechcete se místo hraní počítačových her zaposlouchat do pohádek Hradišťského sluníčka? Během celého týdne se budou číst...

TOPlist