FacebookYoutubeInstagram

Jitka Šuranská už zpívá z nebe

Kudlovice Kultura 4. 11. 2019
Jitka Šuranská už zpívá z nebe
Foto: archiv Jitky Šuranské

Na cestu ji provází tři Andělé a sněhobílá holubice

Dušičkový čas je letos obzvláště smutný. Musíme se vypořádat s nečekaným odchodem zpěvačky a houslistky Jitky Šuranské z Kudlovic. Zpráva o tom, že nás opustila, všechny doslova zaskočila. Zůstal jen hořký otazník v duši...
Poslední měsíce sice bojovala se zákeřnou nemocí, ale vždy, když vzala do ruky „husle“, rozzářily se jí oči a na tváři vykouzlila úsměv. Proto nikdo nepochyboval, že se ze spárů nemoci vyškrábe a zase bude zářit energií. Místo toho už hraje své Divé husy v muzikantském nebi a nám zůstala v srdci vzpomínka na skromnou usměvavou „děvčicu“, která plnými hrstmi rozdávala radost.

V hudebním směru Jitku Šuranskou ovlivnila spolupráce s Cimbálovou muzikou Stanislava Gabriela a také profesor Zdeněk Gola, který ji naučil housle milovat a věřit svým schopnostem. Vrátka do světa world music jí pomohl otevřít Jiří Plocek, se kterým za album Písňobraní získala první české hudební ocenění Anděl. Cesta hudebními žánry za pomoci Loop Station pokračovala sólově, poté se dala dohromady se slovenským triem Pacora, se kterým získala druhého Anděla za album Nězachoď slunečko. Před pěti lety se jí splnil sen o vlastní kapele, když založila Jitka Šuranská Trio (CD Divé husy). Z třetího Anděla za album Beránci a vlci se loni radovala společně s Ženským sborem z Kudlovic, se kterým aktivně spolupracovala.

Jitka si nepotrpěla na ceny a oficiality, měla ráda folklor i klasickou hudbu, vesnický život se všemi tradicemi a raději hrála pro lidi, než aby se opájela slávou.
Odešla v 41 letech a nám zbyla spousta vzpomínek, nezapomenutelné písně a smutek v duši. V sobotu jsme se s Jitkou Šuranskou rozloučili naposledy. Smuteční náladu umocnila sněhobílá hlubice, která vzlétla nad hlavami truchlících v nejemotivnějším okamžiku obřadu. Snad to byl symbol i znamení, že Jitku provází cestou na druhý břeh... 

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Spouští se Ohlédnutí 2019

Slovácko

Spouští se Ohlédnutí 2019

Další ročník neformálního „slováckého press phota“ právě začíná! Na web Ohlédnutí je možné od 1. listopadu vkládat...

3. 11. 2019
Václav Havel pohledem Tomkiho Němce

Veselí nad Moravou

Václav Havel pohledem Tomkiho Němce

V neděli 3. listopadu bude v 17.00 v Panském domě otevřena výstava s komentovanou projekcí černobílých fotografií...

1. 11. 2019
Opera Gentleman aneb tři tenoři

Uherský Brod

Opera Gentleman aneb tři tenoři

Do víru opery Gentleman vášně vás zavedou tři tenoři. Unikátní pěvci Juraj Nociar, Ján Kostelanský a Miloslav...

1. 11. 2019
Prevence vás chrání před rakovinou

Uherský Ostroh

Prevence vás chrání před rakovinou

Den sportu a světel života proti rakovině se vrací už popáté, aby přispěl na pomoc onkologickým pacientům....

1. 11. 2019
TOPlist