FacebookYoutubeInstagram

Jubilejní koštování darů lesa

Nivnice Kultura 21. 1. 2009
Jubilejní koštování darů lesa

Houbové lahůdky.

Foto: pas
Inzerce

Nejdůležitější ze všeho je nálev, říkával Dolfi

V polovině ledna patří nivnická Beseda místnímu mykologickému sdružení, které je organizátorem vyhlášeného koštu hub. Letos oslaví desáté narozeniny.

„Sejde se na šedesát vzorků nejrůznějších úprav zavařených hub,“ prozrazuje místopředseda Roman Výmola. „Díky tomu, že je letos košt hub jubilejní, náš pravidelný dodavatel zavařených specialit připravil pro návštěvníky i pořadatele překvapení, prý se budeme olizovat,“ slibuje nevšední chuťový zážitek místopředseda.

Jinak už se páteční košt hub ponese v klasickém duchu. „Tradiční zvěřinový guláš ochutnáte z kance a nebudou chybět ani houbové klobásky, bez kterých si košt už ani nedokážeme představit,“ dodávají nivničtí mykologové, kteří zpočátku zavařené dobroty ochutnávali jen tak mezi sebou, ale nakonec se před deseti lety rozhodli uspořádat košt i pro veřejnost. Stal se velmi navštěvovanou tradicí. Vždy se sejde na padesát vzorků nejrůznějších houbových zavařenin, na chuť si přijde opravdu každý, takže lístky na degustaci bývají vyprodány třeba i týden dopředu! Proto dlouho neotálejte, pokud chcete strávit páteční večer ochutnáváním specialit v rytmu hlucké country kapely Western.

Krátce po slavnostním zahájení se totiž začnou podávat houbové poklady, které ke koštu dodali domácí i přespolní. Neobvyklostí místního koštu je, že členové mykologického kroužku nedegustují a body nepřidělují. V kategoriích ryzec, hlíva, václavka a suchohřib se boduje ve stupnici od dvou do pěti. Jeden bod byl v rámci slušných vztahů zakázán, jako uznání pro výrobce - za snahu a čas při přípravě.

Po slavnostním vyhodnocení nejlepších kuchtíků se mžikem oka připraví parket a pak už začne pravá večerní zábava s losováním bohaté tomboly.

Je jen škoda, že se jubilea nedožil zakládající člen mykologického kroužku Adolf Kopecký, který už chyběl na loňském ročníku. „Recept dám každému, kdo si řekne, ale vždycky záleží, jaký se podaří nálev - ten je ze všeho nejdůležitější,“ říkával Dolfi. Nivnický košt hub začíná tento pátek 23. ledna v 17.00. 

Autor: IVA TYMROVÁ

Vaše názory

Literární soutěž prodloužena!

Uherské Hradiště

Literární soutěž prodloužena!

Těm z vás, kteří ještě nestihli poslat své práce do literární soutěže s názvem Píšu povídky, píšu...

21. 1. 2009
Plesový kalendář DOBRÉHO DNE pro tento víkend

Plesový kalendář DOBRÉHO DNE pro tento víkend

BORŠICE VI. krojový ples s DH Boršičanka, předtančení souborem Pentla, krojovaní mají vstup zdarma kulturní dům, so...

21. 1. 2009
Jaký bude Divadelní ples?

Uherské Hradiště

Jaký bude Divadelní ples?

Slovácké divadlo připravuje na tuto sobotu 24. ledna již XXIII. divadelní ples. „Loni jsme připravili ples v...

21. 1. 2009
Komu připadne letošní Slovácký Oskar?

Uherské Hradiště

Komu připadne letošní Slovácký Oskar?

O ceny popularity Slovácký Oskar bude na Divadelním plese usilovat osm inscenací, jež měly v loňském roce...

21. 1. 2009
TOPlist