FacebookYoutubeInstagram

Kdo nezažil Strážnici, jako by nebyl!

Strážnice Kultura 26. 6. 2019
Kdo nezažil Strážnici, jako by nebyl!

Atmosféra na MFF ve Strážnici je vždycky nabitá skvělou atmosférou a přátelstvím.

Foto: MFF Strážnice

Zážitky z MFF jsou nepřenositelné, každý si je musí prožít sám...

Už v pátek se otevřou brány zámeckého areálu k 74. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice a zároveň 37. ročníku Folklorního festivalu Dětská Strážnice, které se konají ve dnech 27. - 30. června. V tradičním slavnostním průvodu očekávají 3 200 krojovaných účastníků.  

Festival letos přivítá hosty z Alžíru, Chorvatska, Indie, Slovenska a Ukrajiny. „Přijede i japonský soubor, který zpracovává kyjovskou oblast. A když jsme viděli Japonky v kyjovském kroji, museli jsme připustit, že jsou od Kyjovjanek takřka k nerozeznání,“ vtipně upozornil Martin Šimša, ředitel Národního ústavu lidové kultury (NULK), na historické vpády nejrůznějších vojsk. "Festival se letos snaží vstoupit i na ekologickou rovinu, proto u prodejců upřednostňujeme papír a prosíme návštěvníky, aby omezili plastový odpad," dodává ředitel. 

Programová nabídka je velmi pestrá. K nejzajímavějším počinům bude patřit Ze života stromů, zachycující dědictví beskydských horalů žijících na česko-polsko-slovenském pohraničí. Pořad divákům představí symboly a magické umění z goralského lesa. Regionální pořad folklorních souborů tentokrát předvede Plzeňsko v písni, tancích a lidových písničkách plzeňského venkova 19. a první poloviny 20. století.

Na scénu se vrací i loni velmi očekávaný společný galaprogram VUS Ondráš a Sľuk, který byl zrušen kvůli dešti. Oba taneční soubory představí divákům výběr toho nejlepšího se vzájemným hudebním i tanečním propojením.
"Někdy je nám vyčítáno, že se účinkující opakují. Ale funguje to tak, že se opravdu jakýkoli autor může přihlásit s nabídkou pořadu. Záleží pak na tom, jak kvalitně má své téma zpracované," vysvětluje ředitel.  
NULK během festivalu předkládá hned několik pořadů zaměřených na předávání lidových tradic, jako jsou projekty Tady jsme doma - Regionální folklor do škol, mezinárodní hudební dílnu Muzičky, Zpěváčci představující nejlepší zpěváčky z celé republiky, interaktivní program Dětský dvůr a Kudy do zahrady, zábavy pro děti, pohádka Kočovného divadélka, ... Zkrátka všechny generace si najdou pořad, který je zaujme. Celé rodiny tak mohou strávit  na MFF ve Strážnici úžasný víkend. Zážitky jsou však nepřenositelné, ty si musí každý prožít na vlastní kůži. Vstupenky jsou v předprodejích. 

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Stále chceme znít jako Melancholy Pessimism, mít svoji tvář!

Uherský Ostroh

Stále chceme znít jako Melancholy Pessimism, mít svoji tvář!

KŘTINY "Osobně můžu říci, že nové album je to nejlepší, co jsme kdy udělali," přiznal během rozhovoru...

26. 6. 2019
Slam poetry exhibice v atriu kina Hvězda

Uherské Hradiště

Slam poetry exhibice v atriu kina Hvězda

K letní scéně pod hvězdami patří Slam poetry na kopuli kina Hvězda. Nečekejte však klasický přednes poezie,...

26. 6. 2019
Brodfest přivítá revivaly Nightwish, Lucie, Queen a Nirvany

Uherský Brod

Brodfest přivítá revivaly Nightwish, Lucie, Queen a Nirvany

Každý z nás si alespoň jednou přál vidět svou milovanou kapelu naživo. Nemohli jste však cestovat po...

25. 6. 2019
Igor Stránský začne po prázdninách zkoušet Přelet nad kukaččím hnízdem

Uherské Hradiště

Igor Stránský začne po prázdninách zkoušet Přelet nad kukaččím hnízdem

Slavné drama Přelet nad kukaččím hnízdem začne na podzim ve Slováckém divadle připravovat režisér Igor Stránský. Premiéra...

25. 6. 2019
TOPlist