FacebookYoutubeInstagram

Klukovské srdce bije všem modelářům

Uherské Hradiště Kultura 22. 10. 2019
Klukovské srdce bije všem modelářům
Foto: ilustrační foto KKUH

Výstava Jede vláček kolejáček... nabídne novou stanici Úzké Hrdlo

Víte, jak se řídí vlak ve virtuální realitě? Jak se cítí mašinfíra či výpravčí? Stačí přijít na třídenní výstavu Jede vláček, kolejáček … a za pomoci členů Klubu železničních modelářů Slovácko se nechat vtáhnout do světa modelových železnic.

Od pátku 25. až do neděle 27. října vezměte děti na výstavu, která představí největší poklady modelářů. Na trati budou uvnitř Reduty k vidění kromě parních, dieselových a elektrických lokomotiv a jejich souprav také dlouhé expresní a nákladní vlaky. Na trati bude provoz probíhat dle předem stanoveného jízdního řádu a dle pravidel skutečného železničního provozu!

V letošním roce modeláři představí v kolejišti zcela nově opravenou stanici Úzké Hrdlo a brzy snad návštěvníci spatří i stanici Uherské Hradiště, na které členové klubu v současnosti pracují. Velkou atrakcí bude i oblíbená Sičova zahradní železnice v měřítku 1:8, která na vagonech tažených parní „lokoškou“ vozí děti, ale i prohlídka RC modelů vozidel atd.

„Očekáváme velký zájem dětí, proto, abychom předešli tlačenici u kolejiště, zveme děti na stavění s největší stavebnicí lega,“ prozrazuje Milan Jiříkovský za modeláře, kteří dětem i jejich tátům na chvíli dovolí řídit vlakovou soupravu jak ve virtuální realitě, tak na samostatném kolejišti.

Klub železničních modelářů Slovácko má v současnosti jedenáct členů, kteří se setkávají při veřejných i národních a mezinárodních klubových výstavách železnic po celé republice. Své kolejiště skladují většinou v přepravních boxech, protože nemají vlastní prostor, kde by mohli kolejiště rozložit a provozovat. „Společně se také podílíme na stavbě dalších modulů, které budeme i nadále na výstavách představovat,“ dodávají modeláři. A že je o jejich koníček zájem, svědčí i to, že se jim v dnešní interaktivní době podařilo zaujmout i teenagery, jež se věnují modelové železnici.

Na otázku, co vlastně modeláře u modelů vláčků drží, Milan Jiříkovský odpověděl: „Klukovské srdce, chuť hrát si, trochu nostalgie za umem předků stavět a provozovat dokonalé parní, motorové a elektrické stroje.“

Jako upomínku na výstavu si každý může ponechat vstupenku, která bude mít podobu historické kartonové jízdenky.

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Vyhraj lupen na The Unity!

Zlín

Vyhraj lupen na The Unity!

Skvělá německo-italská melodická powermetalová partička The Unity, kterou vytvořili členové Gamma Ray Michael Ehré (bicí) a Henjo...

21. 10. 2019
Arakain pokřtí album Jekyll a Hyde

Zlín

Arakain pokřtí album Jekyll a Hyde

Legendární Arakain přichází po třech letech v koncertní premiéře s devátým albem Jekyll & Hyde. Metalová banda...

21. 10. 2019
Koncert učitelů

Uherské Hradiště

Koncert učitelů

Koncert učitelů ZUŠ Slovácko se uskuteční v úterý 22. října od 19.00 ve velkém sále uherskohradišťské Reduty....

21. 10. 2019
Ve Slováckém se dnes potká Adina Mandlová a Lída Baarová

Uherské Hradiště

Ve Slováckém se dnes potká Adina Mandlová a Lída Baarová

Herečka Eva Josefíková se dnes večer objeví na jevišti Slováckého divadla. Uherskohradišťskému publiku se místní rodačka a...

21. 10. 2019
TOPlist