FacebookYoutubeInstagram

Kněžpolanka pokřtí své staronové CD

Kněžpole Kultura 3. 9. 2008
Kněžpolanka pokřtí své staronové CD
Inzerce

Zahrají Mistříňanka, Boršičanka, Lhoťanka, Maguranka a další

V neděli 7. září se uskuteční v prostorách kněžpolského sportovního areálu od 14.00 oslavy 180 let od založení Kněžpolské dechové kapely. V obci se jedná o velmi významnou událost na dechovkovém poli. Protože podle dochovaných písemných zmínek by právě Kněžpolská kapela mohla být vůbec nejstarší dechovkou v našem kraji. Na úvod se představí a zahrají bývalí členové DH Kněžpolanka, kteří se pro tuto slavnostní příležitost opět setkali a uskutečnili několik zkoušek, aby i v tak pokročilém věku předvedli něco ze svého umění. Dále na pódium vystoupí a zahrají Mistříňanka, Boršičanka Antonína Koníčka, Lhoťanka, Maguranka ze Slovenska a nebude samozřejmě chybět ani domácí Kněžpolanka.

Během odpoledne si Kněžpolanka připravila překvapení. Světlo světa spatří oprášený kousek, který již pět let ukrývají ve svém archivu. „Naše staronové CD jsme nahrávali již v roce 2003 v Dolních Bojanovicích. Nicméně v té době jsme už nenašli dostatek finančních prostředků, abychom mohli uskutečnit i jeho vydání. A až letos, při příležitosti oslav a za velmi významné pomoci obce, se nám podařilo oprášit tento sen,“ rozebírá odklad vydání CD kapelník Zdeněk Pálka. Nový nosič se jmenuje Muzika je láska má a ukrývá čtrnáct skladeb. Jsou z dílen známých dechovkových autorů, jako jsou Vaclav Maňas ml., František Kohutek, Blahoslav Smišovský, Jiří Vrána a Metoděj Prajka.

Za zmínku jistě stojí, že základní pilíř kněžpolské dechové hudby položil při příchodu do obce v roce 1828 učitel Jan Jáně. Okolnosti, které ho k tomu vedly byly velmi prosté, tak jak je tomu nejspíš v každé době. Kněžpolská kronika uvádí: „Aby své příjmy zvýšil, hrával po hostincích, při svatbách… Při tom si brával s sebou své žáky, které učil taktéž muzice…“ Po jeho smrti v roce 1867, kdy kořeny skrze mladé žáky a později muzikanty byly dobře zapuštěny, vstoupil do kapely plukovník hudby Petr Kučera. Za dobu jejího trvání kapelnickou taktovku ještě pak převzali Jan Jakšík, Rostislav Vyoral, Josef Polášek a jako poslední v řadě zmíněný heligonista Zdeněk Pálka.

V rámci oslav si obec pro návštěvníky připravila i vydání tištěné publikace mapující dechovku od jeho vzniku doplněné řadou zajímavých fotografií. Současně v prostorách areálu bude připravena i drobná výstava s popisem historie místního dechového souboru až po dnešní léta. Programem bude provázet známá moderátorka Českého rozhlasu Brno Ivana Slabáková. Večer po ukončení jednotlivého představení kapel bude k tanci a poslechu vyhrávat Mistříňanka. V sobotu bude jako neoficiální předprogram soutěž hasičů Čech, Moravy a Slezka o Pohár starosty obce. Je pozváno na osmdesát hostů z řad politických špiček a významných osobností České republiky.

Autor: pri

Vaše názory

Nauč se verbuňk

Kunovice

Nauč se verbuňk

Pro zájemce v Kunovicích otevřeli Kurz verbířů pro děti a dospělé, jenž se bude konat na Slovácké...

29. 8. 2008
Ukončení na vodě

Veselí nad Moravou

Ukončení na vodě

Třetí ročník akce pro nejmenší je připraven i pro děti, které se chystají do školy na Veselsku....

29. 8. 2008
Závěr prázdnin s farností

Bánov

Závěr prázdnin s farností

Akce před začátkem školy se i v Bánově staly tradicí, a posedmé se tak budou děti loučit...

29. 8. 2008
Sbohem prázdninám dají i na Pepčíně

Veletiny

Sbohem prázdninám dají i na Pepčíně

Jedná se již o čtvrtý ročník tohoto loučení, které je každoročně plánováno na samotný závěr prázdnin. Ve...

29. 8. 2008
TOPlist