FacebookYoutubeInstagram

Komedie Úča musí pryč! oslaví 100. reprízu

Uherské Hradiště Kultura 24. 9. 2019
Komedie Úča musí pryč! oslaví 100. reprízu
Foto: Marek MALŮŠEK
Inzerce

Neuvěřitelná stá repríza čeká na podzim ve Slováckém divadle úspěšnou školní komedii Úča musí pryč! Hru německého autora Lutze Hübnera se souborem nastudoval Michal Zetel. Inscenaci divadlo uvádí už rok a půl v netradičním prostoru školní třídy Základní školy UNESCO a rok a půl je stále vyprodaná.

„Hrát v prostředí, které všichni důvěrně známe, je velice lákavé. Získáváme tím základní komunikační kanál s publikem. Všichni víme, kde jsme a jak se v daném prostředí chovat. A taky máme vlastní naprosto formující zkušenosti,“ říká režisér inscenace Michal Zetel.

„Autorovi hry Lutzi Hübnerovi se podařilo vystihnout, co řeší spousta rodičů. Každá z té pětice rodičovských postav si pochopitelně přeje, aby její dítě v životě uspělo, pod čímž si ovšem představují, že se hlavně musí dostat na osmileté gymnázium. Je to chytře napsaná komedie, a tak v některých věcech až nebezpečně poznáváme sami sebe nebo své známé,“ dodává dramaturgyně hry Markéta Špetíková.

Jak si sto repríz užili herci? „Tušili jsme, že se komedie bude líbit, protože je napsaná opravdu vtipně, a hraní přímo ve školní třídě ten zážitek umocňuje. Ale aby bylo rok a půl vyprodáno během několika chvil, to nás pořád překvapuje,” říká Jitka Hlaváčová, která vytvořila postavu útlocitné eko bio matky Martiny Ježkové.

O čem je komedie Úča musí pryč!

Pětice rodičů vyzve třídní učitelku svých dětí, aby se třídnictví vzdala. Výuce prý chybí koncept, atmosféra v 5. B je špatná, žáci mají z učitelky strach. A to se má navíc brzy rozhodovat o přestupu dětí na víceletá gymnázia. Paní učitelka Milerová však nechce na návrh rodičů jen tak přistoupit - a velmi vyostřená třídní schůzka začíná. Do hlavních rolí režisér obsadil Pavlínu Hejcmanovou, Jitku Hlaváčovou, Terezu Novotnou, Irenu Vackovou (v alternaci s Kamilou Zetelovou), Petra Čagánka a Josefa Kubáníka.

Hraje se i dvakrát denně

Brzy poté, co se rozkřiklo, že komedie Úča musí pryč! aspiruje na obrovský divácký hit uherskohradišťské scény, začalo vedení divadla přemýšlet, jak to udělat, aby ten velký divácký zájem uspokojilo. „Není to snadné naplánovat. Herci hrají i v dalších inscenacích, které musíme uvádět ve velkém divadle, a nezbylo nic jiného, než je požádat, zda by byli ochotní hrát i dvakrát za den, což není vůbec žádná legrace,” říká režisér komedie Michal Zetel. „Všichni souhlasili a i když jsou po dvou představeních pokaždé hodně unavení, jsem jim za tu ochotu vděčný,” dodává.

„Pan režisér má pravdu. Sotva odehrajeme jedno představení, vydechneme, dáme si kafe a jdeme hrát znovu. Už jsme se i přistihli, že jsme nechtěli některou z replik říct, protože jsme byli přesvědčení, že už zazněla, a nedošlo nám, že to bylo o dvě hodiny dřív,” usmívá se Josef Kubáník, který představuje postavu věčně zaneprázdněného podnikatele Patrika Ježka.

Které inscenace divadla už měly sto repríz?

Rychlé šípy

Slavná komedie režiséra Roberta Bellana se stala nejúspěšnějším titulem Slováckého divadla za celou dobu jeho téměř tři čtvrtě století trvající existence. Vidělo ji téměř 150 000 diváků v téměř 40 městech po celé zemi, herci s ní posbírali spoustu cen a dodnes je vyprodaná jako jedna z prvních. Na konci listopadu ji herci zahrají už po pětisté.

1+2=6

Komediální unikát o taxikáři, který má dvě manželky a dělá všechno pro to, aby se na to nepřišlo, uvádí uherskohradišťské divadlo jako jediné na světě, a to v režii Roberta Bellana s exkluzivním svolením samotného autora Raye Cooneyho. Má za sebou téměř 130 repríz a podle zatím nepotvrzených zpráv z divadla bude letos i silvestrovským představením.

Donaha!

Legendární muzikál s více než 110 reprízami nastudoval režisér Radek Balaš v roce 2005 a do hlavní role obsadil Tomáše Šulaje. Byla to dobrá volba, oblíbený herec s ní vybojoval Cenu Thálie a muzikál byl nejdéle uváděným mezi všemi provedeními, která v České republice vznikla.

Autor: vrt

Vaše názory

Tvoříme v muzeu! aneb Pletení z pedigu II.

Uherské Hradiště

Tvoříme v muzeu! aneb Pletení z pedigu II.

Program plynule navazuje na jarní kurz, kdy se účastníci seznámili se základy pletení z tohoto přírodního materiálu....

23. 9. 2019
Divokej Bill a Mandrage roztančí Uherskobrodskou pouť

Uherský Brod

Divokej Bill a Mandrage roztančí Uherskobrodskou pouť

Víte, že je Uherskobrodská pouť po Matějské druhou největší v republice? Že vedle sebe najdete zábavu, ale...

20. 9. 2019
V hlavních rolích brambory a zelí...

Mařatice

V hlavních rolích brambory a zelí...

Slovácký festival chutí a vůní se už pošesté v plné parádě vrací. Tentokrát můžete ochutnat speciality z...

20. 9. 2019
Reliéf Jaroslava Staňka bude zdobit Slováckou búdu

Uherské Hradiště

Reliéf Jaroslava Staňka bude zdobit Slováckou búdu

Na Slovácku dodnes uctívají památku muzikanta a malíře Jaroslava Václava Staňka, který ovlivnil všechny soubory a muziky...

20. 9. 2019

Související

Uherské Hradiště

Divadelníci začali zkoušet Prokletí nefritového škorpiona

Milovníci komedií se mají na co těšit. Minulé úterý se poprvé sešel inscenační tým novinky Prokletí nefritového...

Uherské Hradiště

Divadlo Ungelt přiveze do Hradiště příběh o Marlene Dietrich

„Matka a dcera. Regina Rázlová jako slavná Marlene Dietrich a Simona Postlerová jako Maria Riva ve strhujícím...

Uherské Hradiště

Kocourkov-Brod míří k derniéře

„Satira o tom, že společnost, kterou kritizujeme, tvoříme my sami.“ To je hlavní myšlenka inscenace Kocourkov-Brod Šimona...

Uherské Hradiště

Úča slaví stovku, do důchodu se nechystá

Bylo 22. ledna 2018 a na Základní škole UNESCO v Uherském Hradišti se schylovalo k dvojnásobné premiéře....

TOPlist