Inzerce
FacebookYoutubeInstagram

Korespondence Voskovce s Werichem

Veselí nad Moravou Kultura 18. 12. 2012
Korespondence Voskovce s Werichem

Korespondence V+W Jana Mikuláška patří mezi jedny z nejúspěšnějších inscenací loňského roku, může se pyšnit například hlavní cenou Divadelních novin za tvůrčí počin v oboru Činohra 2011, druhým místem za nejlepší inscenaci roku při udílení cen Alfréda Radoka či Cenou Českého divadla za Divácky nejúspěšnější inscenaci. V pátek 21. prosince ji od 19.00 v podání herců Národního divadla Brno uvidíte v kulturním domě ve Veselí nad Moravou.

Korespondence Voskovce a Wericha je silnou výpovědí o životě dvou mimořádných lidí v nelehké době. Vzájemné listy legendárních tvůrců Osvobozeného divadla, jejichž cesty se po únoru 1948 rozešly, jsou strhujícím svědectvím nejen jejich originality a umělecké zralosti, ale současně odhalují i osudy těchto významných osobností v bipolárním světě, plném železných opon a studených válek.

Tyto dopisy, které např. u J. Voskovce představují vrchol jeho poválečné literární tvorby, jsou neocenitelným dokladem duchovního světa V+W. „Forma zkratky, krátká spojení, divadelní narážky, privátní kódy, k tomu brilantní stylizace a neuvěřitelná oslovení i podpisy,“ tak velice výstižně charakterizuje tuto korespondenci kritika.

„Když jsme toto představení viděli poprvé, úplně nás nadchlo a říkali jsme si, že ho musíme přivézt i do Veselí. Zaujalo nás i tím, že v dnešní době už jen málo lidí používá klasickou a dříve běžnou formu dopisování, která v podání pánů Voskovce a Wericha dostává ještě jiný, hlubší význam,“ přiznává Ivo Juřena z Veselského kulturního centra a pokračuje: „Chceme tak našim divákům nabídnout možnost na chvíli se zastavit v těchto uspěchaných dnech a nechat se pobavit laskavým humorem a lidstvím těchto legend českého divadla.“

Autor: vrt

Vaše názory

Vánoce ve Slováckém muzeu

Uherské Hradiště

Vánoce ve Slováckém muzeu

Ode dneška až do středy (9.00 – 16.00) bude v prostorách hlavní budovy Slováckého muzea ve Smetanových...

17. 12. 2012
Ochotníci z Prašic ukáží krásu české pohádky

Prakšice

Ochotníci z Prašic ukáží krásu české pohádky

Česká hudební pohádka Princové jsou na draka, která vznikla již v roce 1980, má nyní nové zpracování...

16. 12. 2012
Vánoční jarmark v Uherském Hradišti

Uherské Hradiště

Vánoční jarmark v Uherském Hradišti

Rok se s rokem sešel a během pár dnů na nás dýchne vánoční atmosféra i v ulicích...

15. 12. 2012
Sázka o paruku jde do finále

Uherské Hradiště

Sázka o paruku jde do finále

Posledních 14 dnů zbývá šéfredaktorovi DOBRÉHO DNE Pavlu Paškovi k tomu, aby zvrátil výsledek sázky o počet...

14. 12. 2012
TOPlist