FacebookYoutubeInstagram

Kosecké oslaví plnoletost

Buchlovice Kultura 23. 5. 2013
Kosecké oslaví plnoletost

Už po osmnácté bude patřit poslední květnová neděle sekáčům a jejich koseckým písním. V neděli 26. května se ve 4.30 otevřou brány buchlovického zámeckého parku pro návštěvníky a mužské sbory i soubory z celé Moravy, které přivítá pořádající Folklorní studio. Přijedou i sekáči z Hané, Čech i Slovenska. 

Jako za starých časů se můžete zúčastnit svátku sekáčů - kosení voňavé trávy za rozbřesku. Kromě zpěvu ptáků a zpěváků na návštěvníky čeká také zvuk kutí kos, rytmus sečení, nenapodobitelná vůně pokosené květinové louky,... ale také soutěž o nejlepšího sekáče Slovácka v ženské i mužské kategorii.

Sekáčská soutěž v 7.00 je jen malou částí pořadu Koseckých písní. Porota každoročně vysvětluje soutěžícím, že by měla být brána tak trošku s nadsázkou a legrací. Hodnotí se sice kvalita posečené louky, fortel, s jakým soutěžící seče, složení pokosů, ale také stylové oblečení a řada dalších kritérií, zkrátka, k vítězství nestačí být jen nejrychlejší.

Atmosféru dávných dob dokreslí koňský povoz s krojovanými děvčaty, která mezi 6. a 7. ranní přivezou snídani - škvařežinu z osmi set vajíček, špeku a kyšku, tradiční jídlo našich dědů. V 9.00 bude vyhlášen nejlepší sekáč a sekáčka Slovácka. 

 

Autor: iva

Vaše názory

Kino Hvězda létu vstříc

Uherské Hradiště

Kino Hvězda létu vstříc

Opět je tu čas, kdy krásné počasí láká k procházkám mimo naakumulované teplo bytů. Kino Hvězda Uherské...

23. 5. 2013
Žhavý mexický večer

Bojkovice

Žhavý mexický večer

Na bojkovickém zámku se v sobotu 1. června uskuteční večer plný temperamentní hudby a tance. Od 19.00...

23. 5. 2013
Slovácký orchestr doprovodí Ivo Kahánek

Uherské Hradiště

Slovácký orchestr doprovodí Ivo Kahánek

Na závěrečný koncert letošní sezóny si Slovácký komorní orchestr připravil opravdovou bombu! Jeho pozvání přijal jeden z...

23. 5. 2013
Putování velkomoravským Veligradem

Staré Město

Putování velkomoravským Veligradem

U příležitosti nadcházejícího výročí 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na Moravu připravil Luděk Galuška, dlouholetý...

22. 5. 2013
TOPlist