FacebookYoutubeInstagram

Kováři i kovářky na Buchlově

Buchlovice Kultura 5. 7. 2009
Kováři i kovářky na Buchlově
Foto: archiv

Černé řemeslo každoročně slaví svátek na hradě Buchlově, kde probíhají kovářské dny s názvem Buchlovské kování. Právě tento víkend se na hradě setkají kováři z celé republiky, Slovenska, Belgie a Finska. Přijede čtyřicítka zkušených mistrů, ale také maturanti z umělecké školy v Turnově.

„Bez povšimnutí jistě nezůstane, že se u kovadliny budou střídat i tři sličné kovářky. Dvě z Finska a jedna turnovská maturantka,“ upozorňuje Liba Mikulová za pořádající HB Collegium a správu hradu Buchlov.     

Na třetím ročníku Buchlovského kování předvedou své umění mistři kovářského cechu, kteří se budou po dvou hodinách střídat u jedenácti kovadlin.

Návštěvníci budou mít možnost vidět kovařinu na všechny způsoby. Platnéř bude kovat zbraně, zvonař ukáže výrobu forem na odlévání zvonů, dráteník odrátuje hrnce a mísy, kovotepec vyrobí poháry, číše a talíře, platnéř zbraně, šperkař dámy ozdobí šperkem a kovář oková koně. „Nezapomněli jsme ani na děti. Pro zájemce budou připraveny dílničky, ve kterých si budou moci vyrobit z drátků šperk, vykout hřebík, kovadlinku a jiné drobnosti,“ napovídá kovář Oto Žitník, zakladatel Buchlovského kování. Tradičním zpestřením se stala soutěž v házení kovadlinou, které se mohou zúčastnit dětští návštěvníci.

Po oba dny budou k prohlédnutí kované práce na otevřené výstavě kovaných prací a plastik v renesančním sklepě na II. hradním nádvoří, Michal Ptáček, student vysoké umělecké školy sochařství, předvede dvou a půlmetrovou sochu, kterou vysochal na závěrečné bakalářské zkoušky. Kovářské dny se konají o víkendu 11. - 12. července, každý den od 10.00 do 16.00 (18.00).

Autor: IVA TYMROVÁ

Vaše názory

Letní jízda se Sory - na plátně!

Uherské Hradiště

Letní jízda se Sory - na plátně!

...Tak začal jeden večírek, zavolal mně můj kámoš Mirek, abych se rychle připravil, já Bob zatím káru...

5. 7. 2009
Interaktivní gabrielovci před kamerou

Kudlovice

Interaktivní gabrielovci před kamerou

Díky zájmu České televize Ostrava o zmapování činnosti cimbálové muziky Stanislava Gabriela z Babic se tuto sobotu...

3. 7. 2009
Co vše ukrývá a nabízí umprumka?

Uherské Hradiště

Co vše ukrývá a nabízí umprumka?

Jako každoročně, i letos se otevřely vstupní dveře pro všechny, kteří se zajímají o činnost Střední uměleckoprůmyslové...

28. 6. 2009
Zkusmeto

Uherský Brod

Zkusmeto

Muzeum J. A. Komenského zve na výstavu tří mladých výtvarnic Marie Ušiakové, Jany Slintákové a Dagmar Kubišové...

28. 6. 2009
TOPlist