FacebookYoutubeInstagram

Máte chuť na dobrý burčák?

Boršice Kultura 13. 9. 2017
Máte chuť na dobrý burčák?

Stoprounští vinaři z Boršic pojedou na voze v čele průvodu...

Foto: DDK

Boršické burčákové slavnosti vyvrcholí Vesnickým folklorem

Vědí vaše děti, jak se lisují hrozny? Chtějí ochutnat čerstvou hroznovou šťávu a vy dospělí okoštovat letošní burčák? V tom případě si v sobotu 16. září nenechte ujít šestý ročník Boršických burčákových slavností v areálu letního kina.

Místní vinaři nabídnou výstavu a ochutnávku hroznů i vína, ukážou odzrňování a presování, dají ochutnat také mošt a burčák. Hroznovou chuť doplní bramborové speciality.

Boršické burčákové slavnosti konané v sobotu 16. září zahájí slavnostní průvod zúčastněných krojovaných souborů, který po 13. hodině vyjde od kulturního domu. V jeho čele pojede nazdobený povoz se Stoprounskými vinaři. Průvod zpěváků, tanečníků a muzikantů přivítají návštěvníci slavností v prostorech letního kina. Na odpoledním folklorním festiválku se od 13.45 představí jak pořádající FS Pentla a domácí DFS Pentlička, Veselá Partyja a MPS Stoprounští vinaři, tak hosté DFS Omladinka a Jiskřička, FS Buchlovice a MPS z Tupes. Pořadem provede David Vacke, herec Slováckého divadla.

Večer pak od 19.00 vyvrcholí komponovaným pořadem Vesnický folklor, ve kterém účinkují FS Pentla, FS Buchlovice a NK Dolněmčan. Pro návštěvníky je připraven odborný pořad o záludnostech lidové kultury v obcích na Slovácku s neodbornou besedou u cimbálu aneb legrace a recese ze života na dědině. "Autoři - vedoucí jednotlivých složek - se inspirovali Cimrmany a Literárními konferencemi na Dni vína. Program je směřován hlavně k pobavení návštěvníků. Ti vnímaví se však mohou zamyslet i nad hlubším podtextem,“ upozorňuje Petra Kropáčová, vedoucí Folklorního studia.

Doprovodný program pro děti nabídne skákací hrad, jízdu na ponících a malování na obličej. Večer zpříjemní beseda u cimbálu s cimbálovými muzikami Pentla a Rubáš.

 

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Den otevřených památek ve Veselí nad Moravou

Veselí nad Moravou

Den otevřených památek ve Veselí nad Moravou

Přijďte strávit sobotní odpoledne netradičně prohlídkou a poznáváním památek ve svém okolí. V sobotu 16. září od...

13. 9. 2017
Tři příběhy v hvězdném podání

Uherské Hradiště

Tři příběhy v hvězdném podání

Naďa Konvalinková, Libuše Švormová, Petr Nárožný, Václav Vydra, ale i Eva Janoušková a Jiří Ptáčník pobaví hradišťské...

13. 9. 2017
Obojživelníci nejsou jenom zvířata

Staré Město

Obojživelníci nejsou jenom zvířata

Unikátní obrněný obojživelný transportér si můžete prohlédnout zvenčí, ale i zevnitř v rámci akce Děti a Kovozoo....

13. 9. 2017
Víte, kolik kuliček skrývá Král hroznů?

Modrá

Víte, kolik kuliček skrývá Král hroznů?

Modřanské vinobraní letos slaví dvacáté výročí, které s sebou přinese jak každoroční rituál s požehnáním letošních hroznů...

12. 9. 2017
TOPlist