FacebookYoutubeInstagram

Memento mori dvacetileté

Uherský Ostroh Kultura 1. 3. 2012

Oslavy vyvrcholí velkolepým pořadem

Kdo by se nadál, že ostrožská šermířská a divadelní společnost Memento mori letos oslaví už  dvacetiny? Uteklo to jako voda.

Narozeninové oslavy zahájí vernisáž výstavy zbraní a rekvizit na zámku v Uh. Ostrohu. "K vidění budou zbraně, zbroje a kostýmy, které běžně používáme na vystoupeních," prozrazuje umělecký vedoucí Pavel Jurčeka, který zároveň dodává, že vystavené exponáty budou i zajímavou dějepisnou procházkou. "Vystavujeme repliky z období antiky až po Napoleony, to znamená, od 1. až do 19. století." Návštěvníci budou mít možnost prohlédnout si rytířskou a gladiátorskou zbroj, meče, kordy, muškety, děla, kostýmy, uniformy, šlechtické oděvy, královské rouno i ukázku dobové obuvi atd., které z velké časti vyráběli členové Memento mori sami. Některé z nich si budou moci přítomní osahat, k jiným dostanou odborný výklad od členů spolku. Výstava bude slavnostně zahájena v neděli 4. března v 15.00 a potrvá 14 dnů. Vernisáž osvěží i cimbálová muzika.

Šermířská a divadelní společnost Memento mori z Uherského Ostrohu původně vznikla jako Skupina historického šermu Memento mori. Během dvaceti let působení se vypracovala v nejznámější historickou skupinu v širokém okolí. Každoročně pořádají městské slavnosti i šermířský ples.

Šermování v plné zbroji postupně rozšířili o renesanci, baroko, klasicismus, fakírskou a ohňovou show, gladiátorství, mučírnu, historická řemesla, ukázky zbraní, pohádky i módní přehlídky v historickém duchu. Zúčastnili se natáčení několika filmů, spolupracují s muzei i divadly a ročně odehrají několik stovek představení. Vlastní šermírnu v Uherském Ostrohu a ve spolupráci se základní školou trénují děti v šermířském kroužku.

Se svým programem projeli Čechy a Moravu, účinkovali však i v Německu, Maďarsku, na Slovensku, v Rakousku, Itálii a Polsku.

V současné době spolek tvoří asi patnáct lidí. Během let Mementem prošla zhruba stovka zájemců - spousta času i náročná příprava však ve spolku udržela jen ty nejzarytější nadšence v čele s Pavlem Jurčekou.

Oslavy 20. výročí vyvrcholí začátkem srpna na ostrožském zámku. Memento mori připravuje slavnostní pořad, ve kterém diváky provede průřezem své dlouholeté tvorby.

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Vracejí se dvě herečky z mateřské

Uherské Hradiště

Vracejí se dvě herečky z mateřské

Anna Pospíchalová a Tereza Novotná-Mikšíková, to jsou jména dvou hereček, které se vracejí z mateřských dovolených, aby...

1. 3. 2012
Harold a Maude byli nejsledovanějšími!

Uherské Hradiště

Harold a Maude byli nejsledovanějšími!

Slovácké divadlo se může opět radovat. Dokáže totiž oslovit nejenom diváky z blízkého okolí, ale doslova z...

1. 3. 2012
Šustí v muzeu

Uherské Hradiště

Šustí v muzeu

Komu šustí v ruce šustí, toho štěstí neopustí... Tak by mohl znít název tvořivých dílen ve Slováckém...

29. 2. 2012
Ebenové na Majáku

Bojkovice

Ebenové na Majáku

Bratři Ebenové svým koncertem potěší fanoušky z Bojkovic. Koncert se koná v novém kulturním klubu Maják ve...

29. 2. 2012
TOPlist