FacebookYoutubeInstagram

Míkovjan se patnáctkrát ohlédne

Míkovice Kultura 10. 8. 2017
Míkovjan se patnáctkrát ohlédne

Vést soubor v dědině plné osobností není lehké

Pořad "Na rohu č.p. 50 aneb Zpívá a tančí Míkovjan“ bude oslavou 15. výročí a hlavně ohlédnutím za generacemi působícími v Míkovjanu od jeho založení. Slavnostní vystoupení bude vyšperkováno nejlepšími čísly a tanci souboru, na kterém se „blýsknou“ současní i bývalí členové. Patnáctiny soubor oslaví i výstavou fotografií, kronik a videí. Diváci tak budou moci porovnat, jak se soubor vyvíjel po krojové i choreografické stránce.

Vedoucím souboru je už 15 let Jana Trubačíková (dříve Kučerová), která přiznává, že vést soubor s takovými osobnostmi, jako jsou v Míkovicích, není opravdu lehké. "Hledat stálou motivaci tanečníkům k rozvoji jejich tanečního umu je pro mě celoživotním posláním. Pro mě je vedení souboru Míkovjan velkou výzvou. Rok od roku je těžší nadchnout mladé lidi k členství v souboru a vést generace k úctě k tradicím a folkloru, proto si vážím každého tanečníka a tanečnice, kteří prošli souborem a stali se třeba i na okamžik jeho součástí. Soubor nikdy není jen o vedoucích, ale je hlavně o lidech, kteří v něm působí a kteří poté vytváří jeho obraz nebo profil,“ říká Jana Trubačíková.

Míkovjan není souborem, jehož prioritou je pódiové vystoupení a sebeprezentace, i když i na jevišti jej samozřejmě můžete vidět. Jde tak nějak svou cestou, která vychází z naturalu jednotlivých tanečníků a tanečnic, jenž je pro Míkovice typický. Právě tím si dokázali v mnoha případech získat publikum a přátele z jiných souborů po celé Evropě.

Velká oslava bude součástí dožínkových slavností, které tento soubor obnovil v roce 2003, čímž se akce stala jednou z mnoha, do kterých soubor vkládá energii a obohacuje jimi kulturní život v Míkovicích. Pořad se koná v sobotu 12. srpna v přírodním areálu před kulturním domem. Hudebně jej bude doprovázet CM Mladí Burčáci, která se souborem spolupracuje od jeho založení, a jako host se představí CM Ohnica.

Autor: IVA

Vaše názory

Dámy okrášlí Medové zpívání

Kudlovice

Dámy okrášlí Medové zpívání

Letos se na Medové zpívání do chalupy u Strmenských v Kudlovicích pohrne hlavně silnější polovina obecenstva, aby...

10. 8. 2017
V soutěžích můžete vyhrát lupeny na další rok!

Zlínský kraj

V soutěžích můžete vyhrát lupeny na další rok!

Autogramy až od sedmi kapel mohou získat návštěvníci dvaadvacátých Slavností piva Kamínka, které vypuknou už o tomto...

9. 8. 2017
Moravské chodníčky v rytmu písní a tanců

Napajedla

Moravské chodníčky v rytmu písní a tanců

Kosárek, fěrtúšek, rukávce, čepení, třaslavice, vonička. Tato slova jsou jistě známá všem, kdo mají rádi lidové kroje,...

9. 8. 2017
Dočekalovi přivítají dožínkový průvod

Dočekalovi přivítají dožínkový průvod

Dožínkový průvod letos přivítají hospodáři manželé Dočekalovi, kteří jsou stálými podporovateli všech kulturních akcí v Míkovicích. Po...

9. 8. 2017
TOPlist