FacebookYoutubeInstagram

Mizející tvář Slovácka

Uherské Hradiště Kultura 8. 9. 2015
Mizející tvář Slovácka

Muzeum nabídne pohled objektivem Alexandra Tobka

Poprvé od roku 1937 bude mít hradišťská veřejnost možnost spatřit výstavu fotografií Alexandra Tobka (1895-1955), který zaznamenal mizející tvář Slovácka. Vernisáž se koná v hlavní budově Slováckého muzea ve čtvrtek 10. září v 17.00. Výstava potrvá pouze tři týdny, do 4. října!

Alexandr Tobek působil v Uherském Hradišti jako notář. Ve volném čase se věnoval své velké zálibě - fotografování. „Uchvátila jej rozmanitost slováckých obcí a rád zajížděl do Velké nad Veličkou, Javorníka, Vlčnova, ale také Nivnice, kde fotografoval církevní slavnosti,“ popisuje kurátorka výstavy Marta Kondrová, etnografka Slováckého muzea.

„V hledáčku mu uvízly průvody slavností Božího těla či Vzkříšení, obřadní úvod, ale také pohřby či pravidelné návštěvy kostela obyvateli těchto obcí,“ dodává.

Na cesty za národopisnou fotografií jezdil sám, někdy také s dalšími členy Klubu fotografů amatérů, jehož byl členem, ale často s ním vyrážel také jeho malý syn Zdeněk (nar. 1924), který vzpomíná na otcovu zálibu:  „Otec bedlivě a pečlivě vybíral každou scénu v maximální snaze eliminovat cizorodé a nežádoucí vlivy na fotografovaných objektech.“

Část fotografií byla vystavena již v roce 1937 u příležitosti velké Výstavy Slovácka v Uherském Hradišti. Díky péči Zdeňka Tobka a snaze o uchování otcova odkazu se dostal unikátní soubor fotografií v roce 2014 do sbírek Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Symbolicky se tak vrátil do místa, odkud Alexander Tobek často i se svým synem vyrážel na výpravy za zvyky, tradicemi a autentickými záběry lidové kultury Slovácka.

Autor: iva

Vaše názory

Za vínem do Hradišťa

Uherské Hradiště

Za vínem do Hradišťa

Úvodní sobotní program Slováckých slavností vína a otevřených památek má velice neformální charakter. Volný program spočívá...

8. 9. 2015
Rychlé zprávy ze zákulisí

Uherské Hradiště

Rychlé zprávy ze zákulisí

* Silná inscenace Deník Anne Frankové získala pozvání na divadelní festival do pražského Divadla v Dlouhé. Před...

8. 9. 2015
Divadlo jede na prestižní festival

Uherské Hradiště

Divadlo jede na prestižní festival

Plzeňský festival Divadlo je největším a nejprestižnějším v zemi. Letos je k němu upřena ještě větší pozornost...

8. 9. 2015
Krátce z kultury

Slovácko

Krátce z kultury

Veg fest ve Hvězdě Ochutnávka veganských jídel zdarma, aneb Veg Fest, se bude konat 19. září v...

7. 9. 2015
TOPlist