FacebookYoutubeInstagram

Modrobílý svět vám pohladí duši

Uherské Hradiště Kultura 29. 10. 2019
Modrobílý svět vám pohladí duši

Výtvarnice Antonie Dostálková při instalaci výstavy.

Foto: SM

Pod rukama Antonie Dostálkové vzniká něžná krása

I když podzimní počasí bylo dosud neobvykle teplé, advent se neúprosně blíží. Prvním vánočním připomenutím může být výstava modrotisku Antonie Dostálkové, nazvaná Modrobílý svět, jejíž vernisáž se koná ve čtvrtek 31. října v 17.00 ve Slováckém muzeu.

Pod rukama výtvarnice Antonie Dostálkové ze Starého Města vznikají modrotiskové obrázky, které by se daly nazvat něžnou krásou. „Výstava je křehká jako samotná autorka, která je úžasnou a skromnou osobností,“ dodává Gabriela Směřičková, etnografka Slováckého muzea a garant výstavy.

„Modrobílý svět Antonie Dostálkové zcela vystihuje autorčino celoživotní zapálení pro modrotisk. Do výstavy vtiskla atmosféru podzimní přírody přecházející do zimní nálady s adventním tématem zvěstování a zrození. Touto výstavou zúročila své dlouholeté zkušenosti a životní názory, které ji od mládí formovaly,“ charakterizuje autorku Gabriela Směřičková.

Na výtvarném řešení a instalaci výstavy Modrobílý svět se velkou měrou podílela výtvarnice Petra Tománková.

Do výstavy se budou moci zapojit i samotné děti, pro které je připraven koutek s modrotiskovými polštáři, domečky a zvířátky na suchý zip, ze kterých budou moci vytvořit krásnou koláž.

Pro dospělé je na sobotu 9. listopadu připraven workshop s autorkou Antonií Dostálkovou, který výstavu doprovází. Seznámíte se s technologií modrotisku a vytvoříte si vlastní motiv a výrobek. (je však nutné se přihlásit)

V týdnu před Vánocemi se vám v muzeu budou věnovat další odborníci, kteří ve dnech 17. - 19. prosince povedou Modrotiskové dílničky.

Antonie Dostálková, rodačka ze Starého Města, vystudovala výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a poté externě dvouleté studium loutkářství na Divadelní fakultě AMU v Praze. Okolnosti ji po roce 1968 přivedly do Lidové školy umění v Uherském Hradišti, kde působila až do svého odchodu do důchodu. „Ráda pracuje s hlínou, s textilem, a to především při výrobě loutek, maňásků a textilních hraček, blízká je jí i fotografie. Ve vlastní tvorbě uplatňovala nejprve techniku koláže, posléze začala využívat možnosti malby vzoru pomocí štětce, trubičky, šablony a dalších technik,“ představuje blíže Směřičková autorčinu tvorbu.

Celoživotní vztah k loutkové tvorbě a práce v divadelním prostředí ji stále vedou při práci s modrotiskem k potřebě plastického vyjádření. Kromě postav z betléma či měkkých polštářků tak vznikli například prstoví maňásci z modrotisku. „Nebojí se ani velkoplošných formátů, navrhuje závěsy, dlouhé závěsné šály, kalendáře či leporela. Oslovují ji i témata vycházející z lidové kultury, přírody i vzpomínek na dětství. Ráda pracuje se světlem; střídání dne a noci, léta a zimy, zrodu a zániku vyjadřuje skrze kontrastní modrobílou kombinaci,“ dodává Směřičková a podtrhuje její velmi výrazný a osobitý styl tvorby: „Díky využití a propagaci tradiční techniky v novém uměleckém uchopení je Antonie Dostálková považována za významnou osobnost. Za tento přínos byla v roce 2019 oceněna čestným uznáním Ceny Vladimíra Boučka za významný přínos v oblasti výtvarných dovedností inspirovaných tradičními textilními technikami a práci s modrotiskem.“

Autor: IVA PAŠKOVÁ
Inzerce

Vaše názory

Krátce z kultury

Uherské Hradiště

Krátce z kultury

Luboš Pospíšil na Míru V pátek 8. listopadu se dočkáte koncertu 68letého matadora české hudební scény. Na...

29. 10. 2019
BLESKOVKA!

Uherské Hradiště

BLESKOVKA!

Vyhraj 2volňásky na dnešní koncert kapely DOGA v klubu Mír...stačí správně odpovědět na otázku: JAK SE JMENUJE...

25. 10. 2019
Přijede Jindra Hojer na 500. reprízu Rychlých šípů?

Uherské Hradiště

Přijede Jindra Hojer na 500. reprízu Rychlých šípů?

Je mu pětadevadesát let a podle jeho slov je na světě už jen proto, aby se mohl...

25. 10. 2019
Komedie Nájemnící skončí

Uherské Hradiště

Komedie Nájemnící skončí

Jedna z nejúspěšnějších komedií Slováckého divadla v celé jeho historii s názvem Nájemníci skončí. Čekají ji už...

25. 10. 2019

Související

Uherské Hradiště

Výukové programy muzea ocení pro rodiny s dětmi

Po dvouměsíční odmlce se znovu otevřou brány Slováckého muzea. Uplynulý prodloužený víkend se proto nesl ve znamení...

Uherskohradišťsko

Kultura stále žije!

Stejně jako jiná muzea, divadla, kulturní spolky, kroužky, sdružení a další organizace v České republice, i Slovácké...

Uherské Hradiště

AKCE JE PŘESUNUTA - O TERMÍNU BUDEME INFORMOVAT NA NAŠEM WEBU Dotýkat se je dovoleno!

Slovácké muzeum otevře ve čtvrtek 12. března v 17.00 novou výstavu s názvem Podoby vína. "Návštěvníci na...

Uherské Hradiště

Voňavé Vánoce ve Slováckém muzeu

Za tři dny se ve Slováckém muzeu představilo deset rukodělných tvůrců, kteří nejen dětem, ale i dospělým...

TOPlist