FacebookYoutubeInstagram

Muzikanti zahrají na křídlovky

Uherské Hradiště Kultura 29. 8. 2008
Muzikanti zahrají na křídlovky

Legenda moravské dechovky Vladimír Salčák zve na letošní Slováckou křídlovku

Součástí Slováckých slavností vína a otevřených památek je i letos tradiční přehlídka dechových hudeb uherskohradišťského regionu, Slovácká křídlovka. Těšit se na ni můžete v sobotu 13. září 2008 od 14 hodin na zahrádce restaurace Koruna.

Slovácká křídlovka je přehlídka výhradně amatérských muzikantů, kteří se věnují svému koníčku až po celodenní práci. Mnozí z nich nemají žádné hudební vzdělání, ale jejich zapálení pro krásu lidové a v současné době i pseudolidové písně je příznačné. Z jejich projevu je cítit lásku k rodnému regionu a k tradicím.

Tato přehlídka ryze regionálních kapel je naprosto výjimečná právě tím, že si obyvatelé tohoto jedinečného a na kulturní tradice bohatého regionu vystačí s kulturou sami a že se dokážou bavit a radovat i bez zvučných mediálních „hvězd“, které za svá vystoupení berou neuvěřitelně vysoké honoráře. Kapely, které se budou prezentovat na Slovácké křídlovce, vystupují za víceméně symbolický honorář a i to je v dnešní době jev dosti neobvyklý, pokud se vůbec najde podobná akce.

Drtivou většinu vystupujících muzikantů znám z mého muzikantského života a můžu vás ubezpečit, že „budú hrát jak o dušu“, aby se líbili. Poněkud nezvyklý bude i repertoár jednotlivých vystupujících kapel. Nezazní tentokrát transkripce muzikálových či filmových melodií, ale budou znít skladby vskutku lidové, které posluchači slýchávají v běžném životě a melodie znají.

Všechny kapely, které budou na letošním ročníku vystupovat, budou hrát také nikoliv na v poslední době preferované břeskné trumpety, ale na klasický nástroj symbolizující dechovou hudbu - na křídlovky. Ostatně i název této nesmírně společensky významné akce je doslova výzvou pro tradiční nástrojové obsazení vystupujících kapel. To bude další raritou této přehlídky. S požadovaným nástrojovým obsazením jsem se dosud na žádné akci nesetkal a Uherské Hradiště dost možná nastartuje trend, aby se dechová hudba vrátila tam, kde našla své věrné posluchače. Do rodin, do různých zájmových spolků, na tradiční hody, bály a vesnické tancovačky. Ona totiž dechová hudba nevznikla jako protest proti nějakému proudu, nikdy se nesnažila nad něčím zvítězit, ona vznikla proto, že si ji obyčejný lid doslova u muzikantsky založených sousedů vyžádal a jim, v dnešní terminologii, fandil.

Věřím, že letošní, tak trochu jubilejní ročník Slovácké křídlovky vám všem, kteří jej navštívíte, přinese pohodu a radost z toho, že v životě lidském jsou kromě bolesti i radostné chvíle.

Ať se vám letošní ročník Slovácké křídlovky líbí, si moc a zcela upřímně přeje Vladimír Salčák, který vás pořadem bude provázet.

Program Slovácké křídlovky

14.00 zahájení přehlídky

14.05 dechová hudba Topolanka

14.55 dechová hudba Nedakoňanka

15.45 dechová hudba Kosenka

16.35 dechová hudba Vlčnovjané

17.25 dechová hudba Horněmčanka 

Autor: kul

Vaše názory

Zazpívají také mužské sbory

Uherské Hradiště

Zazpívají také mužské sbory

Zpívání s cimbálem je pořad, který vznikl jako odezva na stále se rozšiřující fenomén mužského sborového zpívání....

29. 8. 2008
Výhra v soutěži - natočení DVD

Vnorovy

Výhra v soutěži - natočení DVD

Server http://bigbity.cz vyhlásil na jaře soutěž pro rockové kapely z našeho regionu. Cenou pro trojici nejlepších a...

29. 8. 2008
Hudební velehradský festival Šroubek

Velehrad

Hudební velehradský festival Šroubek

Poslední prázdninový víkend se na Velehradě uskuteční druhý ročník hudebního festivalu Šroubek. „Fakt, že akci pořádá občanské...

29. 8. 2008
Karel Plíhal na Hvězdě

Uherské Hradiště

Karel Plíhal na Hvězdě

Po velké koncertní pauze přijede Karel Plíhal, jeden z našich nejznámějších folkařů, do Uh. Hradiště. V rámci...

29. 8. 2008
TOPlist