FacebookYoutubeInstagram

Na MFF ve Strážnici oslaví 50. jubileum CM Burčáci

Strážnice Kultura 21. 6. 2016
Na MFF ve Strážnici oslaví 50. jubileum CM Burčáci

atmosféra MFF Strážnice

Foto: archiv festivalu

Zasmějete se s Už jsme tam a Mord sec hadry mordyjééé - periférije!

Ve dnech 23. až 26. června se koná 71. ročník Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici, který nabízí pestrou škálu pořadů na jevištích amfiteátrů, v parku, ve skanzenu, v zámku i ve městě.

Ve více než třiceti pořadech se představí na 2 000 účinkujících z Česka a 250 ze zahraničí. Představí se nejen domácí folklorní soubory z různých koutů České republiky, ale tradičně také zahraniční hosté, tentokrát z Peru, Indie, Egypta, Namibie, Kolumbie, Irska a Kopaničiar z Myjavy.

Dětská Strážnice začíná už ve čtvrtek 23. června zahraničním pořadem, zábavným večerem pro děti i tvůrčími dílnami Tancujeme pro radost a Hrátky s robátky, které pokračují i v pátek. Na dílny navazuje Práce zábavou, zábava hrou i tradiční Muzičky a pořad Tady jsme doma, který má za úkol ukázat, jak důležité bylo pro naše předky setkávání a navštěvování. „Pořad je výjimečný v tom, že spolu s dětskými folklorními soubory vystoupí čtvrťáci klasické základní školy. Dětem bude patřit hlavně neděle, která kromě pohádek a doprovodných programů nabídne pořad Muzikanti, zahrajte nám!, jenž představí výběr vítězů ústředního kola soutěže žáků základních uměleckých škol i přehlídku vybraných účastníků celostátního finále Zpěváček - Děti a píseň. Neděli uzavře Odpoledne s dechovkou, ve kterém zahrají mladí žesťoví muzikanti.

K nejlákavějším pořadům bude i letos patřit především festivalový průvod. Ke stálicím sobotního dne pak tradiční Soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku, letos obohacená o připomenutí 50. výročí založení CM Burčáci, jež nechyběla v žádném kole soutěže. Sobota nabídne také pořady regionálních folklorních sdružení v podobě pořadu Zahrajte mně do kolečka, Z kraje pod Hostýnem, ale i komponovaných programů s komickým podtextem, jako bude Mord sec hadry mordyjééé - periférije! a očekávaný pořad Už jsme tam. Ten je volným pokračováním velmi úspěšného Všichni tam musíme z roku 1992, jenž reagoval na rozdělení Československa. Letos se autoři budou zabývat Evropskou unií.

Mezi festivalové zajímavosti patří sobotní pořad Hudba piaristů, který nastiňuje vliv piaristů nejen na Strážnici a její okolí, ale téměř na celou Moravu, a nedělní Stroj času, jenž bude sestaven z archivních zvukových záznamů tzv. zlatého fondu Českého rozhlasu Plzeň. Mnozí milovníci českých lidových písní pamatují pořad Hrají a zpívají Plzeňáci, který byl vysílán od roku 1958 přesně čtyřicet let. Ukázky z pořadu přiveze muzikant, zpěvák, upravovatel a redaktor Zdeněk Bláha (*1929).  

V pátek i v neděli odpoledne najdete ve skanzenu pořad O krásném pití, který propojuje lásku k vínu, hudbě i tanci. Patronem pořadu navždy se stal Jaromír Nečas, kterému bude věnována výstava fotografií Miroslava Potyky a Josefa Tymonka.

Nejdelším pořadem letošního folklorního festivalu bude program Hore dědinú muzika hráła… aneb Z Lipova na Lhotky, který se koná ve skanzenu celou sobotu a ještě část neděle.

MFF uzavře program Z daleka i z blízka, ve kterém se představí folklorní soubory, které byly hosty různých pořadů, jež proběhly během třídenního strážnického maratonu. Jarmark chutí a vůní, Noc s hudci, Přehlídka tradičních řemesel, Folklorní klub - Slovácká čítanka, Folklorní škola s názvem Chudobka mezi kmeny moravskými aneb Putování moravským Záhořím v prostoru a čase, Hebrejské písně a klezmerová hudba, Festivalové kino ČT a televize Noe, nedělní bohoslužba, Tance s přáteli, ...

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Za fotku zdarma do muzea

Uherské Hradiště

Za fotku zdarma do muzea

Víte, kdo to byl Antonín Václavík? A jak mohou mimohradišťské školy ušetřit při návštěvě animačního programu Zrnko...

21. 6. 2016
Laco Deczi s Denisou Belzovu

Uherské Hradiště

Laco Deczi s Denisou Belzovu

Výtvarnice Denisa Belzová, členka výtvarné skupiny In Dust Troll, zahájí ve středu 22. června v 18.00 ve...

20. 6. 2016
Krátce z kultury

Slovácko

Krátce z kultury

Festival malých pivovarů v Napajedlích Napajedla už potřetí ožijí přehlídkou malých pivovarů a dobré hudby a zábavy...

20. 6. 2016
Hvězdné filmy ve Hvězdě

Uherské Hradiště

Hvězdné filmy ve Hvězdě

Pod označením Best of 1/2 2016 mohou najít diváci v programu kina Hvězda výběr nejúspěšnějších filmů uvedených...

20. 6. 2016

Související

Slza pokročila do dalšího levlu

Duo Slza, tedy zpěvák Petr Lexa a kytarista Lukáš Bundil, na úvod koncertu Večera lidí dobré vůle...

Velká nad Veličkou

Připravte se na jubilejní Horňácké

Už šedesát let se v areálu pod Strážnou hůrkou konají proslulé Horňácké slavnosti, přehlídka autentického folkloru celého...

Nivnice

Muzikant musí mít ska ve svém srdci

Pestrý program pro děti, mládež a dospěláky nabízí kapely Like it, Fleret, Premier, Light & Love, Marek...

Veselí nad Moravou

Veselský park v zajetí bláznů

Bláznivé veselí vás čeká ve společnosti kapel Puding paní Elvisovej, Kieslowski, Sarah and the Adams, Wild Tides,...

TOPlist