Inzerce
FacebookYoutubeInstagram

Nápis "Nechte Mišíka zpívat" inspiroval film

Buchlovice Kultura 7. 8. 2017
Nápis Nechte Mišíka zpívat inspiroval film

O Vladimíru Mišíkovi natočila dokument Jitka Němcová. Jako dárek k 70 jubileu dostal devět sourozenců

Foto: archiv V. Mišíka

Střihavka sklízí obdiv jako debutující režisér

Vladimír Mišík patří k nejuznávanějším osobnostem české rockové hudby. Zpěvák, skladatel, textař, muzikant je svými spoluhráči a přáteli už léta mírně ironicky, avšak právem přezdívaný „Legenda“.

Svými postoji, výtvarnou, literární a hlavně muzikantskou tvorbou zásadně ovlivnil několik generací umělců. Milují ho fanoušci, proto i astronomové z Kleti pojmenovali nově objevenou planetku právě po něm. Režisérka Jitka Němcová toho využila při natáčení dokumentu „Nechte Mišíka zpívat“, kdy planetku Mišík zakomponovala jako kulisu v ateliéru, odkud vychází příběh rebela a rockera. „K názvu filmu mě inspiroval nápis na zdi v Holešovicích, který tam někdo napsal v roce 1983, když Mišíkovi z politických důvodů zakázali hrát a zpívat. Nápis byl neustále odstraňován, ale zanedlouho svítil do ulice znovu, proto nemohl ve filmu chybět,“ vysvětluje režisérka Jitka Němcová.

Režisérka ve filmu netradičně poodkryla jeho život prostřednictvím vzpomínání, písní, dobových i osobních archivů, rozhovorů s kolegy, blízkými přáteli a rodinou. Citlivě rozkrývala příběh chlapce, který pátrá po nepoznaném otci, americkém vojákovi, po němž zbyly jen matčiny vzpomínky a dvě fotografie. Jeho snaha nalézt nějakou nitku k otci byla vždy marná, do té doby, než se do hledání vložila společně se synem Adamem sama režisérka. Jako dárek k letošním sedmdesátinám se nakonec Vladimír setkal i s devíti sourozenci...

Jitka Němcová také citlivě pátrala po tom, proč ho nikdy muzikanti neopustili, proč ho spoluhráči nosili na jeviště, když dva roky nemohl chodit - jaké charisma tento muž v sobě nosí, že k němu vzhlíží celé generace umělců i fanoušků. S Radimem Hladíkem založil Blue Effect a více jak čtyřicet let to táhne s kapelou Etc.

Ten samý večer bude koncertovat i český Ježíš Kamil Střihavka & Leaders. Kamil je známým rockerem, ale málokdo ví, že napsal a zrežíroval činoherní představení Tolik hlav. Příběh je o přátelství a zradě, ale i o lásce k hudbě v kontextu přelomu 70. a 80. let v tehdejším Československu. Nabídku zúčastnit se tohoto divadelního projektu přijaly herecké hvězdy Zdena Hadrbolcová, Kristýna Leichtová, Jan Dolanský a Jan Zadražil, doplněné překvapivým složením epizodních postav a jemně propracovanou hudební dramaturgií.

Na koncert těchto výjimečných rockerů můžete přijít v rámci Buchlovského hudebního léta v pátek 11. srpna od 19.00.

SOUTĚŽ DOBRÉHO DNE

Pošli SMS na tel. číslo 903 55 07 ve tvaru DDK mezera BHL mezera JAK SE JMENUJE KAPELA, VE KTERÉ STŘIHAVKA ZAČÍNAL? a za poslední mezeru svoje jméno, příjmení a obec nebo město, z kterého pocházíš.

Cena jedné SMS je 7 Kč, včetně DPH. Tuto službu zajišťuje TOPIC PRESS, s. r. o. Uzávěrka soutěží je ve čtvrtek v 10.00, výherci budou kontaktováni SMS zprávou, která začíná slovem GRATULUJEME! 

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Komedie 1+2=6 bude mít novou posilu

Uherské Hradiště

Komedie 1+2=6 bude mít novou posilu

Novou posilu v podobě herečky Terezy Hrabalové bude mít od letošní sezóny nestárnoucí a úspěšná komedie 1+2=6....

7. 8. 2017
Krátce z kultury

Slovácko

Krátce z kultury

Blatnické búdy pod hvězdami Třicítka vinných sklepů nabídne své poklady v sobotu 12. srpna od 18.00. Těšit...

7. 8. 2017
Hradišťáci budou nadávat stejně

Uherské Hradiště

Hradišťáci budou nadávat stejně

Filmovka je sice v našem městě vítaná, ale mnoho Hradišťanů na ní hledá jenom chyby, místo aby...

6. 8. 2017
Na Slavnostech piva na Kamínce ochutnáte třicítku piv

Na Slavnostech piva na Kamínce ochutnáte třicítku piv

Horkýže Slíže, Škwor, Vypsaná fixa, Vašo Patejdl, The Paranoid a další kapely překvapí energií na dvaadvacátém ročníku...

4. 8. 2017

Související

Buchlovice

Popularitu musíme ustát, směje se frontman Mirai

Buchlovské hudební léto odstartuje kapela Mirai, jejíž úspěch raketově stoupá ke hvězdám. Během posledních dvou let posbírali...

Buchlovice

Mirai a Perutě zahájí BHL

Buchlovské hudební léto odstartuje v sobotu 19. května kapela Mirai, která snad není žádnou rychlokvaškou - má...

Uherské Hradiště

Na Míru snad nebude pršet

Kamil Střihavka s Leaders v létě Buchlovicích rozbalili nástroje, ale pak se spustila obrovská průtrž a koncert...

Buchlovice

Tři sestry vyvrcholí vzrušujícím striptýzem!

Kapely E!E, Doctor P.P., Jackye a slavná pijácká punkrocková banda Tři sestry, v čele s Lou Fanánkem...

TOPlist