FacebookYoutubeInstagram

Nejvíc mě baví diskutovat s diváky

Uherské Hradiště Kultura 3. 10. 2017
Nejvíc mě baví diskutovat s diváky

Josef Korvas udává v kině Hvězda kulturní tón už dvacet let...

Foto: MKUH
Inzerce

Josef Korvas se snaží přinášet kvalitní kulturu

Pátek 6. října 1967 byl pro Uherské Hradiště velmi očekávaným dnem. Stavbyvedoucí Otakar Jaroš se mohl už jen klidně usmívat. Bylo hotovo, a tak se zbrusu nové širokoúhlé kino Hvězda, vybudované podle návrhu brněnského architekta Zdeňka Michala, mohlo otevřít prvním divákům. Letos slaví 50. výročí.

Za dramaturgií kina už dvacet let stojí Josef Korvas - nenápadný muž s plachým úsměvem, nadšený cyklista a fotbalista, milovník kultury, vína a literatury.

Pod tvým vedením vzniká „hvězdná" kultura. V čem se změnila tvá práce?

Dvacet let je dlouhá doba. Pořád se samozřejmě zamýšlím, jestli to děláme dobře, ale upřímně můžu odpovědět, že se snažíme. A doufám, že jsou diváci spokojeni...

Podařilo se mně obklopit týmem lidí, kteří dramaturgii kina pozvedávají a snaží se zaujmout návštěvníky jak klasikou, tak nevšednostmi. Jako organizace okresního města překračujeme klasický formát. Prostřednictvím zajímavého programu se snažíme s návštěvníky komunikovat, vychovávat si diváky, a to je náš nejhlavnější cíl. Často pořádáme i neziskové aktivity, které musíme u zřizovatele obhajovat - ale jsou věci, které spočítat zkrátka nejdou.    

Co ti za dvacet let kino Hvězda dalo?

Spoustu zajímavých příležitostí, okamžiků, naplněnosti. Na vysoké škole jsem studoval teorii a historii dramatických umění a literatury. Měl jsem štěstí, že v mém případě došlo jak k naplnění mého zájmu, tak využití studia v praxi. Naplňuje mě dramaturgie - vymýšlet programy, cykly, hledat vazby, zvát hosty a hlavně diskutovat a komunikovat s diváky.

A naopak vzalo?

Spoustu času a soukromí. Pokud to člověk chce dělat pořádně a být i objevný v tom, co nabízí, vyžaduje to hodně času. Je to někdy práce od nevidím do nevidím... a to se podepíše na osobním životě.

Co ti hlavou probleskne v souvislosti s padesátinami kina?

Myšlenka na budovu samotnou a samotného architekta. Velmi si cením architektonického přístupu a postoje. Pilotní zadání - skloubit kulturní užití s civilním krytem - nebylo jednoduché. Dodnes si myslím, že to Zdeněk Michal navrhl velmi chytře. Po padesáti letech kino, i přes drobné útrapy se současnými zásahy, je ve skvělém stavu a pro město to byla výhra...

Který okamžik, akce, film, koncert či host, ... tě dostal?

Kromě běžné provozní činnosti u kina mě ovlivnily hlavně Filmové školy, na kterých jsem spolupracoval už od začátku 90. let až do roku 1997, kdy jsem v půlce povodní odcházel z Českého rozhlasu Olomouc a nastupoval do Městských kin. Doufám, že „filmovka“ bude ovlivňovat svým kulturním povědomím nadále nejen mě, ale i všechny občany.

Ačkoli pracuji v kině a miluji filmy, velmi obdivuji živé divadlo, myslím tím spíš nekamenné, klubové, netradiční. Dodnes si pamatuji, když na „filmovku“ dorazili bratři Formanovi a přivezli představení, kde se prolínal kabaret, cirkusové umění s vařením polévky a jinými kousky. To bylo neskutečné.

Vzpomínám také na první koncerty Radůzy či Trabandu, které měly úžasnou atmosféru. Díky tomu, že jsme „příspěvkovka“, snažím se razit krédo, že máme možnosti a poslání přinášet a troufnout si i na kulturu, o kterou se komerční pořadatel nezajímá a občanské aktivity zase nemají dostatečné finanční zázemí.

Jak vidíš vývoj českého hraného filmu?

Bohužel musím říct, že český film je hodně zahleděný do sebe, je prorostlý známostmi a kamarádšofty, a to je také vidět na obsahu. Moc skvělých filmů nemáme a i díla známých režisérů zavání maloměšťáctvím. V tomto směru bychom se mohli inspirovat od polských filmařů, kteří umí skvěle zpracovat příběhy a být přece jen nekompromisnější.  

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Čtenáři, vzhůru do knihoven!

Uherské Hradiště

Čtenáři, vzhůru do knihoven!

Čtete dětem večer pohádku před spaním? A čtete vůbec vy sami? Pokud nemáte čas a z knížek...

2. 10. 2017
Kdo ještě nezná příběh Vinetůůů!?

Uherské Hradiště

Kdo ještě nezná příběh Vinetůůů!?

Rozverný indiánský příběh Vinetůůů! se na vyžádání diváků vrací na jeviště kina Hvězda, kde vás rozesměje v...

2. 10. 2017
Jiří Eibensteiner zevrubně o Americe

Uherské Hradiště

Jiří Eibensteiner zevrubně o Americe

Přijměte pozvání na další besedu z cestovatelského cyklu Jiřího Eibensteinera, který na jaře letošního roku strávil tři...

2. 10. 2017
Pokrevní bratři mají novou posilu, Bára je těhotná!

Uherské Hradiště

Pokrevní bratři mají novou posilu, Bára je těhotná!

Oblíbený muzikál Slováckého divadla Pokrevní bratři má novou hereckou posilu. Od letošní sezóny přibývá v obsazení Klára...

30. 9. 2017

Související

Uherské Hradiště

Šupka vyhrál s kolekcí Kde domov můj

Již po čtrnácté patří vestibul kina Hvězda výstavě neformálního slováckého pressphota nazvané Ohlédnutí. Ta se pravidelně ohlíží...

Uherské Hradiště

Co všechno nevíte o Elle Fitzgerald?

Jen málokterá zpěvačka během svého života i po své smrti ovlivnila tolik umělců jako první dáma jazzu...

Uherské Hradiště

Silvestrovský koncert s královnou sopránu a kouzelníkem

Silvestra nemusíte prožívat s chlebíčky a šampaňským u televize, ale třeba v kině Hvězda s Kulturní delikatesou...

Uherské Hradiště

Vánočního Louskáčka „předskočí“ mladí tanečníci ZUŠ

Kulturní delikatesy kina Hvězda nemohou v předvánočním čase opomenout klasický, nekonečně oblíbený balet Louskáček. Čajkovského kouzelný balet...

TOPlist