FacebookYoutubeInstagram

Nivnička nominovaná na Foskara

Nivnice Kultura 18. 2. 2009
Nivnička nominovaná na Foskara

Na téj fotce nejsme zdaleka všeci, spíš enom ti, co sa na ňu vlézli. Chybíjá manželé Vaculovi, keří nás to všecko učili - chleba zamísit aj upéct, chybí aj Vítek Borýsek s Janú Matějkovú, keří od rána topili v peci, aby domek býl vytopený.

Foto: VO
Inzerce

Děti i rodiče se často vydávají na výpravy ke kořenům folkloru, starých tradic a zvyků

Ve folklorních Foskarech, jejichž vyhlašovatelem a pořadatelem je Nadační fond Foskar a spolupořadatelem Národní ústav lidové kultury, bývají oceněny výrazné počiny v aktivním hudebním a tanečním folkloru a folklorismu v České republice. Náš region má vždy hodně nominovaných zástupců. Jedním z nich je i dětský soubor Nivnička, který je do prvního kola navržen v kategorii nosič za multimediální CD-ROM Nivnické sedlcké, které Nivnička vydala před rokem.

„Nominace potěšila, ale v tom shonu kolem sobotních výprav trochu v souboru zapadla. Jistě ale ještě přijde na přetřes, až se bude blížit vlastní vyhlášení,“ říká vedoucí souboru Vlastik Ondra. „Jedeme si ale po vlastních kolejích a zabýváme se věcmi, které nám připadají v tuto chvíli trochu důležitější,“ rozpovídal se o pověstných Výpravách do kraja a k tajemnosti domova dětí i dospělých okolo souboru.

Mladí folkloristé z Nivničky a bánovského Kuřátka v sobotu dopoledne vyrazili na několikátou Výpravu do kraja. Tentokrát šli objevovat tajemství kláštera dominikánů. „Naše děcka tak udělaly první krok na cestě za pověstí O veliké touze, která popisuje okolnosti vzniku dominikánského kláštera v Uh. Brodě, potažmo založení Uherského Brodu. Klášterem i kostelem Panny Marie Nanebevzaté nás velmi ochotně a s barvitým popisem historie provedl bratr Valentin,“ popisuje Vlastik.

Navečer dospělí z Nivničky vyrazili ještě na jednu výpravu, tentokrát na Výpravu k tajemnosti domova. „Na hluckých Domkoch jsme postaru v kachlové peci upekli chleba. Celý postup od zamísení až po vytažení z pece jsme vyzkoušeli vlastníma rukama,“ prozrazuje Vlastik. Pečení bylo jen na zkoušku, aby si to dospěláci pořádně ohmatali a vyzkoušeli. Zjišťovaly se vlastnosti pece i správnost postupu. To vše proto, že v nejbližší době chtějí péct chleba především s malými dětmi a jejich rodiči ze souborů Malučká nivnička, Malá nivnička a Kuřátko.

„Pro nikoho z nás to nebyla nijak výjimečná sobota. Takto se děti, mládež, svobodní i rodiny sdružení kolem Nivničky, Kuřátka, Boršičanú a bystřických Bobkovníkú vydávají na různé výpravy do kraja a  k tajemnosti domova už delší dobu,“ dodává Vlastik, který své svěřence a přátele nechává nahlédnout až ke kořenům folkloru, starých tradic a zvyků. S dětmi pracuje odlišnou formou, než je zažité, a jeho práce už dnes přináší své ovoce. Hlasuje se do 20. února, tak nezapomeňte malým folkloristům z Nivnice poslat hlas - určitě si to zaslouží.

Autor: IVA TYMROVÁ

Vaše názory

Balíček filmů pro seniory

Uherský Brod

Balíček filmů pro seniory

V pestré nabídce pro děti i dospělé uherskobrodské kino Máj nezapomnělo ani na seniory. Je pro ně...

18. 2. 2009
Vzpomínka na Regínu

Hluk

Vzpomínka na Regínu

11. února to byly dva roky, kdy od nás navždy odešla naše kamarádka Regína Říhová. Poznala jsem...

18. 2. 2009
Pochod s Poutníky

Břestek

Pochod s Poutníky

Fašank v břestecké sportovní hale bude letos pojatý trochu jinak. Přijede legenda naší bluegrassové a country scény...

18. 2. 2009
Okolí Hradiště v zajetí maškar

Uherské Hradiště

Okolí Hradiště v zajetí maškar

Hned pět fašankových veselic čeká na Hradišťany třetí únorový víkend. Folklorní maraton odstartuje už v pátek 20....

18. 2. 2009
TOPlist